ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از تقاضای کمک مخالفان بارزانی از بغداد تا اختلال‌های آبی اسرائیل در رام الله

۰۳ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۶۰۳۹۵ اخبار اصلی خاورمیانه
تشکیل فراکسیون اکثریت مخالفان بارزانی در پارلمان کردستان، تقاضای کمک مخالفان بارزانی از بغداد، اختلال‌های آبی اسرائیل در رام الله و اعتراض الجزایر به تسهیلات زیارتی عراق به اتباع الجزایری از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از تقاضای کمک مخالفان بارزانی از بغداد تا اختلال‌های آبی اسرائیل در رام الله

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

تقاضای کمک مخالفان بارزانی از بغداد

یک منابع آگاه از عراق به دیپلماسی ایرانی گفت که نمایندگان برخی از جریان های سیاسی مخالف حکومت مسعود بارزانی، رهبر کردستان در اواسط این هفته به بغداد آمدند و از مقامات عراقی خواستند در مبارزه شان علیه آن چه دیکتاتوری مسعود بارزانی نامیده اند از آنها حمایت شود.

به گفته این منبع در میان کسانی که به بغداد سفر کرده اند نمایندگان حزب گوران، نمایندگان اتحادیه میهنی کردستان و برخی از اعضای دلخور حزب دموکراتیک کردستان به رهبری مسعود بارزانی حضور داشتند. آنها در دیدارهای خود تاکید می کردند که از کارهای مسعود بارزانی به ستوه آمده اند و از بغداد می خواهند که در تغییر وضعیت موجود از آنها حمایت کند.

 

اختلال های آبی اسرائیل در رام الله

شبکه خبری الجزیره گزارش داد که اسرائیلی ها به بهانه کم آبی انشعاب آب جدید به مردم کرانه باختری نمی دهند و حتی در انشعاب های آب موجود نیز اختلال ایجاد می کنند.

بنا به این گزارش رژیم صهیونیستی از دادن هر گونه انشعاب جدید به خانه های تازه ساز فلسطینی خودداری می کند و آب برخی از مناطق را نیز کاملا قطع کرده است. اسرائیلی ها می گویند که کم آبی دلیل اصلی اتخاذ چنین تصمیمی است.

این در حالی است که بسیاری از فعالان حقوق بشری و مدافعان محیط زیست این اقدام اسرائیل را محکوم کرده اند و آن را صرفا بهانه ای برای تحت فشار گذاشتن بیش از پیش فلسطینی ها دانسته اند. به گفته این فعالان بر خلاف آن چه اسرائیل ادعا می کند میزان ذخایر آبی در مناطق کرانه باختری کاملا پر است و هیچ بهانه ای برای قطع آب شهروندان فلسطینی وجود ندارد.

 

حزب طالبانی دست با دامن خارجی ها شد

حزب اتحاد میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی، رئیس جمهوری سابق این کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در دیدار با مقام های خارجی منطقه ای و امریکایی از آنها خواسته شده است تا در حل بحران سیاسی پیش آمده در اقلیم کردستان عراق اقدام کنند.

به گزارش روزنامه الحیات این حزب همچنین اعلام کرد دیدارهای منظمی با مقامات خارجی در جریان است به این امید که فشارهای تازه ای به مسعود بارزانی وارد آید تا قدرت را واگذار کند یا به راه حلی میانه برای پایان دادن به بحران سیاسی حاکم بر اقلیم تن دهد.

 

مخالفان بارزانی اکثریت پارلمانی تشکیل دادند

دو حزب اتحاد میهنی کردستان عراق به رهبری جلال طالبانی و حزب تغییر یا گوران به رهبری نوشیروان مصطفی روز سه شنبه اعلام کردند که با اتحاد با یکدیگر فراکسیون اکثریت در پارلمان کردستان را تشکیل داده اند.

به گزارش روزنامه الحیات در پی این ائتلاف فراکسیونی متشکل از 42 کرسی تشکیل شده که در مقابل فراکسیون وفادار به مسعود بارزانی که 38 کرسی دارد، اکثریت پارلمان را تشکیل داده است.  

نمایندگان حزب اتحاد میهنی کردستان و حزب تغییر روز سه شنبه کنفرانسی مطبوعاتی تشکیل دادند و این خبر را به طور رسمی اعلام کردند.

 

اعتراض الجزایر به دادن تسیهیلات به زوار عتبات

دولت الجزایر در اعتراض به تسهیلات جدید سفارت عراق در الجزایر برای سفر مسافران این کشور به نجف و کربلا سفیر عراق در این کشور را فراخواند.

به گزارش پایگاه خبری الحره حدث، دولت الجزایر دادن تسهیلات به مسافران الجزایری برای سفر به نجف و کربلا را اقدامی برای ترویج فرهنگ تشیع در الجزایر دانسته و نسبت به آن اعتراض کرده است. الجزایری ها همچنین ادعا کرده اند که این موضوع می تواند تنش های طایفه ای را در الجزایر افزایش دهد.

در همین حال شماری از مردم الجزایر روز سه شنبه در اعتراض به این تصمیم سفارت عراق در برابر سفارت این کشور در الجزیره تجمع کردند و علیه عراق شعار دادند.

 

تصمیم چین به برگزاری تورهای مسافرتی به جزایر مورد منازعه

دولت چین اعلام کرد به دنبال تقضاهای بسیار قصد دارد از سال 2020 تورهای مسافرتی به جزایر موجود در دریای چین جنوبی برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت چین اعلام کرد تقاضا برای برگزاری تورهای مسافرتی به این جزایر افزایش یافته و قصد دارد به همین منظور تا سال 2020 سفرهای دریایی و هوایی به این جزایر برگزار کند.

در دریای چین جنوبی جزایری وجود دارد که مورد منازعه چین با امریکا و متحدانش است که چین برای آنها ادعای مالکیت دارد.

 

ممنوعیت خرید و فروش 7 ماه شیمیایی در بلژیک

در پی وجود تهدیدهای امنیتی اخیر در بلژیک، دولت بروکسل اعلام کرد خرید و فروش 7 ماده شیمیایی که امکان استفاده از آنها در ساخت بمب وجود دارد را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت بلژیک اعلام کرده است موادی مثل پروکسید الاسیتون غنی شده می تواند در ساخت بمب های دست ساز موثر باشد و این مواد می تواند به دست داعش بیفتد. برای همین هر گونه خرید و فروش این مواد را ممنوع اعلام می کند.

 

داعش در سه قاره دنیا شش ارتش دارد

روزنامه واشنگتن تایمز هشدار داد که داعش می تواند حضور خود را به فراتر از عراق و سوریه بکشاند و با شش ارتشی که در اختیار دارد در سه قاره جهان فعال شود.

این روزنامه در اثبات ادعای خود به گزارش اخیر کنگره امریکا اشاره کرده که آمده است داعش در لیبی، مصر، نیجریه، یمن، افغانستان نیروهای فعال دارد و در اروپا و ایالات متحده نیز نیروهای خفته ای در اختیار دارد که هر آن می توانند فعال شوند و علیه غرب و منافعش فعالیت کنند.

این روزنامه نسبت به فعال شدن ناگهانی داعش و گسترش نفوذش در میان جوانان و فقرا در این کشورها هشدار داده است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مسعود بارزانی کردستان عراق الجزایر بلژیک


نظر شما :