ایران در پی فشار بر ریاض است

۰۷ خرداد ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۷ کد : ۱۹۵۹۳۱۸ سرخط اخبار

رسانه های خبری در تحلیل هایی ضمن اشاره به حفظ رویکرد نفتی ایران در نشست آتی اوپک از عدم سازش اعراب با ایران به دلایل سیاسی و اقتصادی اشاره کردند.

 به گزارش فارس، در حالی که قرار است اجلاس اوپک (سران کشورهای صادر کننده نفت) چندی دیگر (دوم ژوئن) برگزار شود، تحلیلگران بر این باورند کشورهای عرب حاضر در اوپک امتیازی به ایران نخواهند داد. در نشست قبلی این سازمان در دوحه، پایتخت قطر نیز کشورهای تولید کننده نفت در حصول توافق در زمینه نگهداری سطح تولید در مقیاس فعلی (فریز نفتی) شکست خوردند.

به نوشته خبرگزاری «ترند نیوز» «دیمتری اوستافیف» تحلیلگر ارشد روسیه در دانشگاه تحقیقات ملی اقتصاد این کشور نیز معتقد است که اعراب از نقطه نظر سیاسی و اقتصادی امتیازی به ایران نخواهند داد.

تحلیلگر ارشد روس گفت: «من بر این باورم که ایران سعی می کند حداکثر امتیاز را از جانب کشورهای عرب در زمینه سطح تولید نفت جلب نماید اما اعراب به دلایل سیاسی و اقتصادی آماده سازش با ایران نیستند.»

این کارشناس روسی به عامل دیگر در این زمینه اشاره کرد و آن را وجود نفت «شیل» آمریکا در بازار با قیمت 42 تا 47 دلار در هر بشکه به عنوان رقیب بالقوه برابر کشورهای سنتی تولید کننده نفت نامید.

از سوی دیگر خبرگزاری انگلیسی «رویترز» در تحلیلی پیرامون آخرین تحولات در زمینه بازار نفت و رقابت ایران و عربستان دو کشور مهم سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نوشت: قرار است اجلاس اوپک هفته آینده (دوم ژوئن) در میان افزایش تنش های سیاسی بین عربستان سعودی، ابرقدرت نفتی و رقیب قسم خورده اش ایران برگزار شود.

منابع نزدیک به ایران از عدم تغییر در سیاست های نفتی این کشور در قیاس با رویکرد نفتی عربستان سعودی و «خالد الفلاح» وزیر انرژی جدیدی این کشور که معتقد بر اصلاحات و بهای پایین نفت است، مشاهده نشده است.

 یک منبع مطلع در این زمینه گفت: «به نظر نمی رسد که عربستان سعودی بخواهد با دیگر اعضای اوپک همکاری کند.»

بر اساس این گزارش، ایران مدت هاست در اوپک حامی حفظ بهای نفت می باشد .موضعی که باعث اختلاف این کشور با عربستان سعودی شده است. ایران در سال جاری از پیوستن به پیشنهاد افزایش بهای نفت با حفظ میزان تولید خودداری  کرد. اینک آژانس انرژی جهانی عنوان می کند که سطح تولید نفت ایران به میزان قبل از تحریم ها باز گشته است، اما ایران این ادعا را قبول ندارد.

رویترز نوشت: ایران موفق به افزایش صادرات نفتش در ژانویه سال 2016 بعد از رفع تحریم ها شده است . اما عربستان سعودی با تولید 10.26 میلیون بشکه نفت خام روزانه در آوریل سال جاری سطح تولید خود را به طور نسبتا پایداری نگه داشته است .

یک هئیت عضو اوپک در این زمینه گفت: «ایران از هیچ طرحی در زمینه حفظ سطح تولید یا کاهش آن حمایت نمی کند بلکه احتمالا فشار بر عربستان سعودی را در این زمینه در دستور کار  دارد.»

به نوشته رویترز، اینک اختلاف ایران و عربستان سعودی که خود از مسببان شکل گیری اوپک در 56 سال قبل بودند، همکاری را سخت تر کرده  و به حدی رسانیده است که اختلاف های اساسی بیشتری مشاهده می شود.

«پل هورسنل» تحلیلگر موسسه «استندرد چارتر» در این زمینه گفت: «تنها انگیزه اوپک از نشست آتی عدم تکرار پروسه ملتهب نشست دوحه است. جلسه ساده با تعهدات الزام آور و مهمتر از همه، عدم استدلال آشکار خود بهترین نتیجه برای وزرای حاضر در نشست است.»

کلید واژه ها: اوپک سطح تولید


نظر شما :