ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از اعلام برائت حماس از اخوان المسلمین تا جنجال استعفای ابراهیم جعفری

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۵۸۴۷۶ اخبار اصلی خاورمیانه
اعلام برائت حماس از اخوان المسلمین، جنجال استعفای ابراهیم جعفری، مخالفت حیدر العبادی با استعفای عادل عبدالمهدی، مخالفت مجلس با نامزد جدید وزیر خارجه عراق و سایه اختلافات بین‌المللی بر نمایشگاه کتاب از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از اعلام برائت حماس از اخوان المسلمین تا جنجال استعفای ابراهیم جعفری

دیپلماسی ایرانی:  ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه ای است که هر آخرهفته منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

سایه اختلافات بین المللی بر نمایشگاه کتاب

منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفتند که کشورهایی که در عرصه بین المللی با یکدیگر اختلاف دارند به اطلاع مسئولان برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رسانده اند که حاضر نیستند در یک سالن در کنار کشورهایی که با آنها اختلاف دارند، غرفه داشته باشند.

بنا به این گزارش کشورهای روسیه، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و یونان به اطلاع مقامات برگزاری نمایشگاه کتاب رسانده اند که حاضر نیستند در فضایی کنار یکدیگر غرفه های خود را برپا کنند و از مسئولان مربوطه می خواهند که زمینه ای فراهم شود که غرفه هایشان در کنار یکدیگر برپا نشود.

این در حالی است که امسال روسیه میهمان ویژه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

 

کسی میان ایران و عربستان میانجی گری نمی کند

منابع آگاه در وزارت امور خارجه به دیپلماسی ایرانی گفتند که هیچ کشوری میان ایران و عربستان در برهه فعلی میانجی گری نمی کند.

به گفته این منابع در رفت وآمد یا تماس هایی که میان وزارت امور خارجه کشورمان با وزارت امور خارجه کشورهای کویت و عمان انجام می شود به هیچ وجه بحث میانجی گری در رابطه با عربستان مطرح نیست و آن چه در برخی رسانه های خارجی از جمله رسانه های عربی بیان می شود، صحت ندارد.

چندی پیش روزنامه لبنانی النهار گزارش داده بود که عربستان سعودی در پی عادی سازی روابط با ایران است.

 

اعلام برائت حماس از اخوان المسلمین

روزنامه العرب، چاپ لندن گزارش داد که جنبش حماس برای عادی سازی روابط با کشورهای عربی به ویژه مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از اخوان المسلمین اعلام برائت کرده و گفته است که هیچ ارتباطی با این جنبش ندارد.

این در حالی است که حماس در دوران قدرت گرفتن اخوان المسلمین خود را شاخه فلسطینی این جنبش معرفی می کرد.

به نوشته العرب حماس از آن جا که دیگر آن رابطه نزدیک با متحدان سابقش، ایران و سوریه را ندارد به فکر نزدیکی با کشورهای عربی به ویژه عربستان و مصر افتاده به همین دلیل برای جلب رضایت آنها از اخوان المسلمین ابراز برائت کرده است.

 

اظهارت ضد ایرانی موسی ابو مرزوق

روزنامه العرب، چاپ لندن گزارش داد که اخیرا فایل صوتی ای از موسی ابو مرزوق معاون رئیس دفتر سیاسی حماس فاش شده و به رسانه ها درز پیدا کرده که در آن وی  حملات تندی را علیه ایران ایراد کرده است.

به نوشته این روزنامه در این فایل صوتی که در ماه ژانویه بیان شده، ابو مرزوق مدعی شده است که قاچاق سلاحی که گفته می شود به غزه انجام می شود دروغ ایرانی ها است. وی همچنین ادعا کرد که از سال 2011 ایرانی ها هر کشتی ای که اسرائیل ضبط می کند را می گویند به سمت غزه رفته در حالی که هیچ حمایتی از آنها به ما نرسیده است!

 

جنجال استعفای ابراهیم جعفری

در جریان اعلام کابینه جدید حیدر العبادی، نخست وزیر عراق که در راستای تشکیل دولت تکنوکرات تشکیل شده است، ابراهیم جعفری از استعفا در سمت وزیر امور خارجه خودداری کرده که این مساله با واکنش تند نخست وزیر عراق مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری اخبار العراق، بعد از آن که ابراهیم جعفری از استعفا خودداری کرده است، حیدر العبادی به اطلاع مجلس رسانده که وی حاضر به استعفا نیست و تکلیف وزیر امور خارجه را مجلس خود تعیین کند. بعد از این جنجال سیاسی ابراهیم جعفری مجبور شد از سمت خود استعفا دهد که از سوی مجلس پذیرفته شد.

 

مخالفت مجلس عراق با وزارت خارجه شریف حسین بن علی

در حالی که انتظار می رفت مجلس عراق به وزیر امور خارجه جایگزین ابراهیم جعفری، شریف حسین بن علی موافقت کند، پارلمان به این گزینه که از اهل تسنن است، رای نداد.

به گزارش شبکه خبری الحره، پارلمان عراق در جلسه جنجالی روز سه شنبه خود حاضر نشد به شریف حسین بن علی به عنوان وزیر امور خارجه تکنوکرات رای دهد. گفته می شود وی مورد حمایت کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی بوده است. شریف حسین بن علی از شاهزاده های دوران پادشاهی عراق است.

 

مخالفت حیدر العبادی با استعفای عادل عبدالمهدی

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق با استعفای عادل عبدالمهدی از سمت وزارت نفت مخالفت کرد.

به گزارش شبکه خبری الفرات، حیدر العبادی اعلام کرده است که با استعفای عبدالمهدی مخالفت می کند و او را همچنان وزیر نفت خود می داند. گفته می شود عبدالمهدی با مخالفت نخست وزیر از استعفایش موافقت نکرده است. شبکه اخبار العراق نیز در این زمینه گزارش داد که حیدر العبادی بر رد استعفای عادل عبدالمهدی از سمت وزارت نفت اصرار دارد.

 

خودداری جان کری از دیدار با مسعود بارزانی

پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین گزارش داد که جان کری، وزیر امور خارجه امریکا و اشتون کارتر، وزیر دفاع این کشور در سفرهای اخیر خود به عراق از سفر به اربیل خودداری کرده و حاضر به دیدار با مسعود بارزانی نشده اند. به گزارش این سایت اصرار مسعود بارزانی بر حفظ ریاست اقلیم و جنجال های سیاسی گسترده ای که در این زمینه ایجاد شده و همچنین مخالفت او با حل مشکلات اقلیم کردستان با بغداد از دلایل اصلی مخالفت کری و کارتر از دیدار با بارزانی اعلام شده است.

به نوشته میدل ایست آنلاین، بارزانی که بر دیدار با کری و کارتر اصرار داشته مجبور شده خود هیئتی را به بغداد بفرستد تا با آنها دیدار کند که به نوشته این سایت این دیدارها نیز سرشار از گلایگی از رفتارهای حکومت اقلیم کردستان و مسعود بارزانی بوده است.

 

مخالفت امریکایی ها با دادن کمک مالی به کردها

پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین گزارش داد که امریکایی ها از دادن هر گونه کمک مالی و نظامی جداگانه به کردها در اعتراض به رفتارهای مسعود بارزانی در حفظ قدرت و کرسی ریاست اقلیم، فساد شدید مالی و اداری حاکم بر اقلیم و خودداری از حل اختلافات خود با بغداد خودداری کرده اند. به نوشته این سایت مسعود بارزانی چند بار تا کنون تلاش کرده تا هیئتی را از سوی خود به امریکا بفرستد تا برای دریافت کمک مالی از امریکایی ها با آنها ملاقات کند که هر بار با مخالفت صریح امریکایی ها مواجه شده است. به گزارش میدل ایست آنلاین امریکایی ها به اطلاع مقامات کردستان و مسعود بارزانی رسانده اند هر گونه کمک مالی و نظامی به اقلیم تنها از طریق دولت عراق در بغداد صورت خواهد گرفت.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مسعود بارزانی حیدر العبادی حماس ابراهیم جعفری


نظر شما :