سیاست نفتی یک بام و دو هوای روسیه

۱۶ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۹:۵۴ کد : ۱۹۵۶۱۹۰ سرخط اخبار
در شرایطی که دو مقام بلندپایه روسی درباره احتمال همکاری بین روسیه و اوپک برای بالابردن قیمت نفت صحبت کرده اند، اما آمارها نشان می دهد تولید نفت این کشور در ماه ژانویه به بالاترین سطح پس از شوروی سابق صعود کرده است و این نشان می دهد که بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان به شدت به دنبال سهم در بازار جهانی نفت است.
 
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، روسیه طی روزهای گذشته سیگنالهای متناقضی را درباره همکاری احتمالی با اوپک برای بالا بردن قیمت ها در بازار نفت ارسال کرده است.
 
این کشور ابتدا به طور ضمنی اعلام کرد که باید گفتگو با اوپک را قبل از اینکه گفته شود تصمیمی در این زمینه وجود ندارد، آغاز می کرد.
 
روز گذشته اما ورق مجددا برگشت و شرکت روسنفت پس از دیدار ایگور سچین رییس این شرکت با الوجیو دل پینو وزیر نفت ونزوئلا اعلام کرد که دو طرف درباره تلاش های مشترک ممکن برای برقراری ثبات در بازار جهانی نفت مذاکره کرده اند.
 
همچنین سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسکو از همکاری بیشتر با اوپک و کشورهای غیراوپک در زمینه بازار نفت استقبال می کند.
 
اما به رغم این سخنان آمارهای اولیه از سوی وزارت انرژی روسیه حاکی از این است که این کشور به طور فعالانه در حال افزایش سطح تولید خود و افزودن به اشباع بازار است.
 
این آمارها نشان می دهد که میزان نفت روسیه ماه گذشته بار دیگر در بالاترین سطح پس از دوران شوروی سابق (روزانه 10 میلیون و 880 هزار بشکه) قرار گرفته که نسبت به تولید ماه دسامبر روزانه 80 هزار بشکه افزایش یافته است.
 
همچنین بررسی های رویترز نشان می دهد که تولید اوپک در ماه ژانویه با افزایش فروش نفت ایران پس از لغو تحریم ها و همچنین افزایش تولید از سوی عربستان و عراق به بالاترین سطح سال های اخیر جهش کرده است.
 
این امر نشان می دهد که مبارزه بین تولید کنندگان نفت بر سر سهم بازار در حال تشدید است؛ روندی که برخلاف گمانه زنی های روزافزون مبنی بر وجود یک کاهش تولید هماهنگ بین کشورهای تولید کننده است.
 
الکساندر کورنیلوف تحلیلگر ارشد بازار نفت و گاز در مسکو گفت: من کاملا تردید دارم که یک همکاری موفقیت آمیز صورت بگیرد. هیچ توافق و سازشی در داخل خود اوپک دیده نمی شود.
 
آمارها نشان می دهد روسیه در ماه ژانویه 46 میلیون تن نفت و میعانات گازی استخراج کرده که 0.7 درصد بالاتر از مقدار استخراج در ماه دسامبر (45 میلیون و 690 هزار تن) است.
 
این افزایش ناشی از افزایش استخراج شرکت های گازپروم نفت، نواتک، باشنفت و پروژه های تحت قرار داد های تولید مشارکتی است.
 
تولید گاز روسیه در ماه گذشته 61 میلیارد و 940 میلیون مترمکعب (دو میلیارد مترمکعب در روز) بوده است.
 
کورنیلوف افزود: این رشد عرضه از سوی نواتک، باش نفت و گازپروم نفت انتظار می رفت و من معتقدم این روند در آینده نزدیک ادامه خواهد یافت.
 
وی گفت: لوک اویل تنها شرکتی است که به طور فعال در حال کاهش حفاری های خود است در حالی که این وضعیت برای دیگر شرکت ها کاملا متفاوت است.
 
الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه روز دوشنبه با الوجیو دل پینو وزیر نفت ونزوئلا که برای اتخاذ یک اقدام مشترک به منظور بالابردن قیمت ها در بازار در سفر به کشورهای عضو اوپک و غیراوپک به سر می برد، دیدار و گفت وگو کرد.
 
وزارت انرژی روسیه اعلام کرد: طرفین درباره امکان رایزنی های مشترک بین اوپک و کشورهای خارج از آن در آینده نزدیک مذاکره کردند.
 
شرکت نواتک که تحت مالکیت مشترک لئونید میخلسون مدیرعامل، گنادی تیمچنکو از متحدان ولادیمیر پوتین و شرکت نفتی توتال فرانسه قرار دارد تولید نفت در میدان یارودیسکوی را در ماه گذشته با حداکثر ظرفیت 3.5 میلیون تن در سال شروع کرد.
 
گازپروم نفت از زیرمجموعه گازپروم قصد دارد دو پروژه نفتی بزرگ جدید را در اواخر امسال شروع کنند. این پروژه ها به جبران کاهش تولید در دیگر میادین نفتی روسیه کمک خواهد کرد.
 
والنتین مامایف مدیرعامل شرکت ساموتلورنفتگاز به رویترز گفت: موضوع کلیدی برای سال 2016 برقرار کردن ثبات در تولید است. تمام برنامه ها در حال حاضر تایید شده اند.
 
وی افزود: شرکت ساموتلور قصد دارد 227 چاه جدید را در سال جدید حفاری کند که دو برابر سال 2014 است. اگر ما سالانه 20 میلیون تن نفت تولید کنیم شرکت ساموتلور می تواند حداقل برای 50 سال دیگر سرپا بماند.

کلید واژه ها: اوپک


نظر شما :