روحانی: وزیر خارجه یکی از قهرمانان ملی ما در تاریخ است

۱۳ مهر ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۹ کد : ۱۹۵۲۶۴۹ سرخط اخبار

رئیس جمهور گفت: پیروزی در مذاکرات افتخار ملت ایران است و آنها که می خواهند افتخار ملت ایران را زیر سوال ببرند به نفع چه کسی این کار می کنند؟

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در همایش ملی روستا با اشاره به این که در مذاکرات اخیر کار بسیار عظیمی شده است، اظهار کرد: اگر صد سال اخیر و تاریخ همه کشورهای در حال توسعه را بررسی کنیم، سراغ نخواهیم داشت که شش قدرت دنیا در برابر یک کشور در حال توسعه قرار گرفته باشند، اما جمهوری اسلامی ایران دو سال در مذاکرات پیاپی به سندی دست یافت که در نهایت هیچکس نمی گوید ایران در این مذاکرات ناموفق بوده است.

وی با اشاره به این که همه دنیا اعتراف دارند ایران به توفیق بزرگی در مذاکرات دست یافته است، افزود: پیروزی در مذاکرات افتخار ملت ایران است همانطور که اگر کشاورزان و روستاییان در سال جاری توانستند به بالای هشت میلیون تن تولید گندم برسند، این افتخار متعلق به همه مردم است و اگر ورزشکاران و دانشمندان ما در مسابقات به پیروزی دست پیدا می کنند افتخارش برای همه ایران است.

روحانی با تاکید بر اینکه ما ملتی واحد هستیم خاطرنشان کرد: ما به حرکت های پرشتابی که در راه پیشرفت و تعالی خود برداشتیم و خواهیم برداشت افتخار می کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به این که امروز در شرایط بعد از برجام و بعد از تحریم هستیم تصریح کرد: به حول و قوه الهی در هفته های آینده و ماه های پیش رو همه دیوارهای غلط تحریم را فرو می ریزیم.

وی با اشاره به این که امروز کشورهای دنیا با هیات های 50 تا 150 نفره از کارآفرینان سرمایه گذاری و فناوری به ایران می آیند خاطر نشان کرد: ما امروز نیازمند فناوری هستیم.

وی همچنین با تسلیت به مناسبت درگذشت تعدادی از حجاج در فاجعه منا به ملت ایران، ملل اسلامی و به ویژه خانواده های جانباختگان تصریح کرد: واقعه بسیار تاثر انگیز و غم آوری بود و حاجیانی که در روز عرفه در سرزمین عرفات بودند و به سرزمین منا آمدند با بی کفایتی، بی تدبیری و عدم برنامه ریزی و تقصیرهای دیگری که باید بررسی شود در شرایط بسیار دردآور جان باختند.

رئیس جمهور با اشاره به این که در خیابان های منا دوربین های مدار بسته وجود دارد و لحظه به لحظه تمام خیابان ها قابل رویت است و حتی می توان تصویر و فیلم یک فرد را دید گفت: چطور ممکن است در سرزمینی با این همه امکانات با پول نفت چنین اتفاق بیفتد، در حالی که در روز عید قربان حتی مشخص است چه ساعتی حجاج کدام کشور برای رمی جمرات می آیند.

وی با اشاره به این که بی تدبیری در آغاز حادثه و ادامه مساله و تشنه ماندن برای ساعت های متمادی حجاج در کشوری که این همه ثروت و تجهیزات دارد قابل قبول نیست، ادامه داد: من به یاد دارم در سال 63 که به حج مشرف شدم در آسمان عرفات هلی کوپترها در پرواز بودند و وضعیت را بررسی می کردند و قابل قبول نیست که این حادثه در کشوری با این همه امکانات اتفاق بیفتد.

روحانی با اشاره به این که دولت به مسئولیت خود در مورد حادثه منا واقف است خاطر نشان کرد: ندای مظلومیت مردم در حضور سران کشورهای جهان در سازمان ملل متحد به گوش جهانیان رسانده شد و وزیر خارجه که یکی از قهرمانان ملی ما در تاریخ است، همه تلاش خود را برای رساندن این صدا به گوش مسئولان جهانی و مسئولان سازمان ملل انجام داد.

رئیس دولت تدبیر و امید به تلاش های وزیر بهداشت و درمان در امر سلامت و اقدامات وزیر کشور و دیگر مسئولان که زیر نظر معاون اول انجام شده است اشاره کرد و گفت: دولت باید اقدامات خود را ادامه دهد.

روحانی با اشاره به این که بیش از 20 کشور در این حادثه عزیزان خود را از دست داده اند خاطرنشان کرد: ایران اولین کشوری است که توانست جنازه ها و اجساد مطهر را شناسایی کند و به کشور بازگرداند و بیشترین تلاش را برای شناسایی انجام می دهد و بیشترین تحرک را در سطح دنیا برای این فاجعه داشته و زیباترین کلمات را رهبر معظم انقلاب دراین حادثه بیان کرده اند.

وی همچنین به صبر و حضور مردم در تجلیل از اجساد مطهر جان باختگان حادثه منا اشاره کرد و گفت: هر یک از اجساد که به شهرستان ها می آید شاهد حضور گسترده مردم هستیم که علاوه بر دلداری خانواده های آن عزیزان، نشان از انسجام و وحدت ملی و یکپارچگی کشور دارد و این که همه ما به ایرانی بودن و مسلمان بودنمان افتخار می کنیم.

روحانی با بیان این که هر چه داریم و در این دو سال به دست آورده ایم، در سایه ی امید و حضور و مشارکت و فعالیت و تلاش مردم بوده است افزود: اگر توانستیم در مذاکرات هسته ای به افتخار بزرگ تاریخی برسیم از حضور مردم است؛ البته از برخی حرف ها بگذریم که من به موقع جواب می دهم.

وی افزود: من رهبری از رهبران دنیا را در سازمان ملل ندیدم که اعتقاد به موفقیت ایران در مذاکرات نداشته باشد به غیر از یک استثنا و آن هم رژیم غاصب اشغالگر قدس که عصبانی است.

روحانی در همایش ملی روستا با بیان این که من خود روستا زاده ام و به روستایی بودن خود افتخار می کنم، تصریح کرد: روستا محور فرهنگ این مرز و بوم است و همه بزرگان گذشته و امروز این دیار از روستا هستند و روستا همان نقطه ای است که از نام آن به جز صفا و صداقت و مهربانی و سختکوشی به ذهن نمی رسد.

وی در ادامه به مشکلات روستاییان و وظایف دولت در برابر روستاها اشاره کرد و گفت: روستائیان ما بسیار آگاه هستند و کسی تصور نکند که در فکر سیاسی شهری با روستایی فرقی وجود دارد، چون روستائیان هم وزن شهری ها می فهمند و تجزیه و تحلیل می کنند و این موضوع را در انتخابات 92 نشان داده اند که چطور با دقت به تجزیه و تحلیل شرایط می پردازند و ان شاء الله در انتخابات پیش رو نیز چنین خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان این که روستائیان ما به کسانی رای خواهند داد که لایق ترین ها برای خدمت به مردم هستند، گفت: ما دلمان می خواهد یک حماسه دیگر و افتخاری دیگر را در اسفند ماه شاهد باشیم و روستائیان ما همانطور که در رشد تولید ناخالص ملی، حضور در انقلاب و دفاع مقدس و عرصه تولید تاثیرگذار بوده اند، در عرصه ی انتخابات نیز که یکی از صحنه های افتخار ملی است حضور فعال داشته باشند.

روحانی با بیان اینکه از نظر این دولت این حزب و آن حزب فرقی ندارد، خاطر نشان کرد: آنچه برای ما مهم است این است که اصلح و قوی ترین افراد که اندیشه ی ملی دارند وارد صحنه شوند.

روحانی در ادامه با تاکید بر ضرورت خدمات رسانی به روستاها گفت: سالها در مورد مهاجرت روستاییان به شهرها سخن گفتیم و فایده ای نداشت پس باید مشکل را از ریشه حل کنیم که چرا روستائیان به شهرها می آیند در حالی که علاقه ای به این کار ندارند.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر این که خدمات محوری باید در روستاها مثل شهرها قدم به قدم ارتقاء یابد، افزود: نباید علم و درمان و اشتغال، کالای شهرها باشد، بلکه باید همه دست به دست هم دهیم و خدمات عمومی را در روستاها احیا کنیم.

روحانی با اشاره به این که خدمات خوبی در حوزه ی بهداشت و آبرسانی در روستاها شده است گفت: متاسفانه با افزایش جمعیت، ادامه خشکسالی و کاهش منابع زیر زمینی مواجه هستیم که البته این موضوع از دیرباز و از زمان کوروش از دغدغه های ما بوده است و دعایی که در یکی از کتیبه های آن زمان نوشته شده است این است که خدایا ما را از خشکسالی و دروغ دور بدار و در زمینه ی دروغ تجربه کردیم و دیدیم که چه بلایی بر سر ما آورد.

وی با اشاره به اینکه خشکسالی در سطح جهان به رفتار نادرست بشر با طبیعت مربوط می شود تصریح کرد: اقدامات نادرست پیامدهای نادرست دارد و ما باید بهره وری آب را زیاد کنیم و بهتر از آن استفاده کنیم و در این راستا با کشاورزی سنتی نمی توانیم مردم روستا را ثروتمند کنیم. پس نیازمند تحول و فناوری هستیم.

روحانی با بیان یان که دولت در زمینه ی اقدامات خدمات عمومی در حد توانش در این دو سال حرکت کرده است گفت: 6 هزار کیلومتر جاده آسفالته برای روستائیان ظرف دو سال ایجاد شده است که از اول انقلاب تا به حال 104 هزار کیلومتر جاده آسفالته روستایی داشته ایم و برای امسال نیز 4 هزار کیلومتر دیگر مد نظر داریم.

وی همچنین با اشاره به این که در زمینه ی تامین آب قدم های خوبی برداشته شده است، گفت: صحبتی وجود دارد مبنی بر این که 500 میلیون دلار از صندوق توسعه برای آب روستایی بگیریم که من اینجا قول می دهم این کار را انجام خواهم داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در مساله گاز رسانی هم اقدامات خوبی انجام شده است و در نظر داریم که ان شاء الله تا پایان دولت تقریبا کار گاز رسانی به روستاها را به نهایت برسانیم تصریح کرد: ارائه خدمات در زمینه بهداشت، راه و آب به روستاها از اهمیت بسیار برخوردار است و می توانیم با ارائه خدمات ارتباطی نیز اشتغالی نو در روستاها ایجاد کنیم. چون اگر خدمات ضروری و اشتغال را در روستاها فراهم کنیم، می توانیم روستاها را به عنوان مرکز امید، تولید و توسعه احیاء کنیم چون توسعه پایدار کشور در صورتی محقق می شود که روستاها در مسیر توسعه پایدار باشند.

کلید واژه ها: منا روحانی


نظر شما :