داعش از گاز سمی استفاده می‌کند

۳۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۶:۰۹ کد : ۱۹۳۹۹۳۶ سرخط اخبار

مدافعان کرد کوبانی مدعی اند، تروریست های داعش از سلاح شیمیایی برای مقابله با اهالی شهر استفاده کرده اند، به گفته مسئولان کوبانی برخی از بیماران با علائم مسمومیت به بیمارستانی در شهر سوروچ ترکیه منتقل شده اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه وله، به گفته شاهدان عینی در شهر مرزی کوبانی، "وقایع نگران کننده ای" در جریان است. در بامداد امروز (چهارشنبه) شماری زیادی از ساکنان شهر دچار مشکل تنفسی شده اند. بنا به خبرهای رسیده برخی از اهالی کوبانی و مدافعان شهر نیز دچار سوختگی و سوزش شدید چشم شده اند.

کردهای مدافع کوبانی که همچنان بخش بزرگی از این شهر را تحت کنترل خود دارند، تروریست های "دولت اسلامی" را متهم کردند که از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند.

دلیل مدافعان کرد، بیماری ناگهانی شمار زیادی از ساکنان کوبانی با علائم شناخته شده ی مسمومیت است.

گروه دولت اسلامی هفته هاست که تلاش می کند که شهر استراتژیک کوبانی (عین العرب) را به تصرف خود در آورد، اما مقاومت کردها به کمک بمباران هوایی نیروی های ائتلاف، تا کنون از تسلط تروریست ها بر این شهر جلوگیری کرده است.

به گفته مدافعان کرد، بیمارستان های شهر کوبانی امکانات لازم برای تشخیص دلیل بیماری ساکنان شهر را ندارند. هنوز معلوم نیست که در کوبانی احتمالاً از چه نوع گاز سمی استفاده شده است.

یک پزشک در شهر کوبانی در این باره در تماسی تلفنی به خبرنگاران گفت: هنوز زود است که بتوان بکارگیری گاز سمی را تایید کرد.

پیشتر نیز استفاده از سلاح شیمیایی در کوبانی گزارش شده بود، اما پس از مدتی از سوی کردهای مدافع شهر تکذیب شد.

به گفته یکی از مسئولان کوبانی، برخی از اهالی شهر با علائم مسمومیت شیمیایی به شهر سوروچ در ترکیه منتقل شده اند تا در بیمارستانی در این شهر مورد مداوا قرار گیرند.

یکی از پزشکان شهر کوبانی به خبرنگار بی .بی .سی گفته است که احتمالاً گاز سمی مورد استفاده، "گاز کلر" یا "گاز فسفر" بوده است.

گروه "داعش" در ماه ژوئن امسال موفق شد که مرکز شیمیایی "المثنی" در شمال بغداد در عراق را به تصرف خود در آورد. از آن زمان بعد خبرهایی مبنی بر دستیابی تروریست ها به سلاح شیمیایی گزارش شد.

در تاسیسات "المثنی" در زمان حکومت صدام حسین، گازهای سمی و تسلیحات شیمیایی تولید و انبار می شدند.

به گفته کارشناسان، در صورتی که تروریست ها در این تاسیسات یا در مراکز دیگر موفق به دستیابی به خمپاره های مجهز به گازهای سمی شده باشند، امکان بکارگیری این تسلیحات برای آنان وجود دارد.

در هفته های گذشته نیز تایید شد که گروه "دولت اسلامی" در نبرد علیه ارتش عراق از "گاز کلر" استفاده کرده است.

کلید واژه ها: کوبانی مدافعان


نظر شما :