با پیوستن رهبران سلفی

اردن خانه سوم داعش می‌شود؟

۲۷ مهر ۱۳۹۳ | ۱۲:۳۴ کد : ۱۹۳۹۷۲۵ اخبار اصلی خاورمیانه
تحلیلگران بر این اعتقادند که انضمام رهبران سلفی اردن به داعش تهدید امنیتی بزرگی برای امنیت ملی حکومت پادشاهی اردن محسوب می‌شود و هر آن ممکن است اتفاقی پیش بینی نشده از سوی داعش این بار در اردن رخ دهد.
اردن خانه سوم داعش می‌شود؟

دیپلماسی ایرانی: عرصه سلفی جهادی اردن به صحنه ای برای رویارویی دولت اردن با داعش تبدیل شده است. به ویژه که انتشار آمار موثقی از دولت اردن نشان می دهد که شمار بارزی از رهبران این جریان تندرو به داعش پیوسته اند.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، آخرین چهره اردنی ای که به شبکه داعش پیوسته سعد الحنیطی یکی از رهبران جریان جهادی سلفی اردن است که در صفحات شخصی خود در تویتر و فیسبوک نوشت: «بعد از سپاس خداوند یکتا من امروز را در سرزمین خلافت (سوریه) می خوابم جایی که قرار است در آن هیچ حکومتی جز حکومت الله عز و جل در آن حکم رانی نکند.»

سعید الحنیطی در این پست همچنین نوشته که در انجام این مهاجرت به سوریه نه با کسی یا طرحی ارتباط گرفته است و نه با کسانی که وی آنها را "اهل علم" نامید، مشورت یا هماهنگ کرده است. او تاکید کرده که این تصمیم را به تنهایی گرفته و به انجام رسانده است.  

وی همچنین گفت که سفرش به سوریه را با هدف جهاد و اصلاح میان جریان های اسلامی انجام داده است. اشاره او به داعش و جبهه النصره است که شمار بسیاری از طرفداران جریان های سلفی جهادی در اردن با آنها بیعت کرده اند.

لازم به یادآوری است که الحنیطی یکی از وجوه بارز در جریان سلفی جهادی اردن است که پیش از این از سوی اسلام گرای تندروی مشهور عمر محمود عثمان، معروف به ابو قتاده در طول زمانی که در زندان به سر می برد، به عنوان سخنگوی جریان سلفی انتخاب شده بود. وی سال های طولانی را در زندان های اردن گذرانده بود و در 26 اگوست 2013 به قید کفالت از زندان آزاد شده بود.

الحنیطی تنها رهبر سلفی ای نیست که اخیرا به داعش پیوسته است، قبل از او گزارش ها حکایت از آن داشتند که شیخ سلفی های جهادی در استان اربد، شمال اردن موسوم به عمر مهدی آل زیدان نیز به صفوف داعش پیوسته بود. سایت های جهادی گزارش می دهند که زیدان در حال حاضر در محدوده جغرافیایی داعش به سر می برد اما مشخص نیست که آیا او در عراق است یا در سوریه.

ابی محمد العدنانی، سخنگوی داعش در اواخر ماه ژوئن گذشته بعد از این که داعش بر بخش گسترده ای از خاک سوریه و عراق مسلط شده بود، سرزمین داعش موسوم به سرزمین "دولت اسلامی" را اعلام کرد.

این دو رهبر سلفی از رهبران بارز جریان سلفی اردن هستند که شمار بسیاری از اعضای جریان سلفی جهادی اردن به آنها اقتدا می کنند و آنها را رهبر خود می دانند، برای همین بسیاری از تحلیلگران بر این اعتقادند که انضمام آنها به داعش تهدید امنیتی بزرگی برای امنیت ملی حکومت پادشاهی اردن محسوب می شود و هر آن ممکن است اتفاقی پیش بینی نشده از سوی داعش این بار در اردن رخ دهد.

پیش از این برخی منابع آگاه به دیپلماسی ایرانی گفته بودند که داعش بر مرزهای اردن و عربستان تسلط کامل دارد و حتی استان معان اردن به طور کامل به تصرف داعش در آمده است. برخی منابع دیگر ضمن رد این خبر می گفتند که از لحاظ اداری این استان همچنان تحت کنترل دولت اردن قرار دارد اما از لحاظ میدانی بخش عمده ای از این منطقه به کنترل داعش در آمده و مقام های این استان بدون این که توانایی مقابله با آنها را داشته باشند صرفا نظاره گر جولان نیروهای داعش در این استان هستند. به گفته این منابع دولت عربستان به شدت به دولت اردن فشار می آورد که از رسانه ای شدن این موضوع خودداری کند مبادا که افکار عمومی جهان عرب از اعلام این خبر شوکه شوند و از سوی دیگر انظار عربی متوجه قدرت گرفتن داعش در سرزمینی سنی شوند. دولت عربستان این مساله را تهدید امنیتی بزرگی برای خود و جهان عرب به ویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس می داند.

به اعتقاد کارشناسان نفوذ داعش در میان جریان سلفی اردن بسیار خطرناک تر از فعالیت های سلفی ها در خارج از مرزهای این کشور است چرا که دولت اردن آمادگی برخورد و رویارویی با هر گونه تهدید خارجی را دارد. در حالی که نفوذ داعش در میان جریان سلفی داخلی اردن به مساله ای داخلی تبدیل شده و این مساله می تواند امنیت داخلی اردن را به شدت تهدید کند.

اردن جزء کشورهای پیمان بین المللی مبارزه با داعش است و تا کنون جنگنده هایش چندین پرواز بر فراز سوریه انجام داده و مواضع داعش در خاک این کشور را بمباران کرده است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اردن جریان سلفی دولت اردن سلفی جهادی داعش


نظر شما :