زنگ ها برای امریکا به صدا درآمد

رقص تانگوی ایران با آمریکای لاتین

۲۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۲ کد : ۱۹۳۸۰۷۶ اخبار اصلی آمریکا
کارشناسان روابط بین الملل و اعضای کنگره ایالات متحده در طول یک دهه ی گذشته درباره ی تلاش سیستماتیک اطلاعاتی و عملیاتی ایران در منطقه آمریکای لاتین هشدار داده اند.
رقص تانگوی ایران با آمریکای لاتین

دیپلماسی ایرانی: ماکیاولی یک قرن پیش در کتاب شهریار هشدار داده بود که «وقتی بتوان تهدید را به خوبی شناسایی کرد، به سرعت هم می توان به وضعیت آن رسیدگی کرد، اما وقتی نتوان آن را شناسایی کرد، مشکل به گونه ای رشد می کند که همه متوجه آن می شوند ولی آن زمان، برای رفع مشکل خیلی دیر شده است» شاید هیچ مثالی بهتر از عواقب دراماتیک شکست از داعش نباشد. در این مورد هم علائم نادیده گرفته شدند. هیچ اقدامی برای جلوگیری از وقوع این مشکل انجام نشد و داعش تبدیل به یک تهدید جهانی شد.

بوکو حرام در نیجریه که آنها تشکیل خلافت اسلامی داده اند و شهرهای بورنو و یوبه را ویران کرده اند، نمونه ی دیگری از مثال ماکیاولی هستند. در اواخر سال 2012 و هنگامی که بوکو حرام چندین حمله ی مرگبار انجام دادند، کنگره خطر بوکو حرام را درک کرد و آن را در لیست گروه های تروریستی خارجی قرار داد. اما این اقدام بعد از یک سال و زمانی که افراد زیادی قربانی این حملات شدند، صورت گرفت. به نظر می رسد ایالات متحده قصد تکرار اشتباه مشابهی در رابطه با ایران را دارد. 20 ژوئن فرا رسید ولی توافقی در مورد برنامه هسته ای ایران به دست نیامد. مذاکرات برای چهار ماه تمدید شد و توقف تصویب تحریم های جدید به نفع ایران بوده است.

این مسئله پیروزی دیگری برای تهران بود. یک بار دیگر مذاکره کنندگان ایرانی به تمام جهان نشان دادند که بر سر مسئله هسته ای مسئولیت پذیر هستند.دولت ایران در کشورهای همسایه و منطقه - عراق، نوار غزه، سوریه، لبنان و کشورهای منطقه خلیج فارس-  دارای نفوذ hsj و به ایفای نقش می پردازد. با این حال، مشغول ایجاد اتحادی برای محاصره  دشمنانش است تا بتواند هزینه ی واقعی سیاست هایش را کاهش دهد. یکی از مناطقی که دولتمردان ایران به دنبال نفوذ در ان هستند، نیمکره ی غربی می باشد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران اخیراً دیداری با نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا داشت. جهانگیری هم مانند بسیاری از دولتمردان ایران، قبل از سفر به ونزوئلا، روابط ایران و ونزوئلا را بنیادی توصیف کرد و تاکید نمود تهران تمایل به گسترش روابط با ونزوئلا در تمام سطوح دارد. سفیر ونزوئلا در ایران ماه گذشته در مصاحبه ای با خبرنگار فارس گفت که کشورش آماده است تا مرکزی برای صادرات ایران به دیگر کشورهای آمریکای لاتین باشد. ابزار نفوذ ایران چندان تفاوتی نمی کند، آنها دست به صدور ایدئولوژی خودشان می زنند.

بعضی از موسسات مورد حمایت ایران همانند «خانه ی آمریکای لاتین» که در ایران تشکیل شده است، با این که هدف ظاهری اش «تقویت روابط مردم ایران و آمریکای لاتین» عنوان شده است، اما هدف واقعی شان آسیب رساندن به منافع ایالات متحده است. خانه ی آمریکای لاتین تاکنون میزبان دنیل اورتگا، رئیس جمهور نیکاراگوئه و پسر و دختر چه گوارا بوده است. این موسسه همچنین کتاب های هوگو چاوز و فیدل کاسترو را به فارسی ترجمه کرده است. خانه ی آمریکای لاتین اخیراً هم اعلام کرده است که قصد انتشار خلاصه ای از مقالات کاسترو، رهبر سابق کوبا در رابطه با «کمپین همبستگی ایران و کوبا» دارد.

روابط دو جانبه میان ایران و کوبا بعد از دیدار کاسترو از ایران در می 2011 وارد فاز جدیدی شد. کاسترو در جریان این سفر دیداری با آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی ایران داشت و در این دیدار گفت «ایران و کوبا با متحد شدن با یکدیگر می توانند آمریکا را به زانو درآورند» رهبر ایران هم با تایید این سخن گفتند «ایالات متحده امروزه بسیار ضعیف و آسیب پذیر است. عظمت ایالات متحده می تواند شکسته شود» کارشناسان روابط بین الملل و اعضای کنگره ایالات متحده در طول یک دهه ی گذشته درباره ی تلاش سیستماتیک اطلاعاتی و عملیاتی ایران در منطقه آمریکای لاتین هشدار داده اند. همچنین مقامات اطلاعاتی و نظامی ایالات متحده درباره حضور فزاینده ایران در آمریکای لاتین، به ویژه ونزوئلا هشدار داده اند.

منبع: نشنال اینترست

توضیح : انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست و دیپلماسی ایرانی صرفا در راستای آشنایی مخاطب های ایرانی با نگاه رسانه های غربی آن را منتشر کرده است.     

کلید واژه ها: ونزوئلا آمریکای لاتین کاسترو ايران چاوز كوبا


نظر شما :