جهانگیری: غنی‌سازی ۵ درصد ادامه می‌یابد

۲۷ خرداد ۱۳۹۳ | ۲۳:۰۹ کد : ۱۹۳۴۵۱۱ سرخط اخبار

معاون اول رئیس جمهور گفت: ما به غنی سازی ۵ درصد نیاز داریم چون نیروگاه های هسته ای بیشتری در کشورمان ایجاد خواهیم کرد و سوخت آنها نیز باید تضمین شده باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که برای شرکت در اجلاس سران گروه 77 و چین به سانتاکروز بولیوی سفر کرده بود، روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه خبری تله سور ونزوئلا، گفت: عراق یکی از کشورهای مهم منطقه است. ما با دولت عراق روابط خوبی داریم و معتقدیم ثبات در عراق باید مورد توجه همه باشد.

جهانگیری افزود: بعد از استقرار دولت جدید عراق تلاش های زیادی برای تضعیف این دولت انجام شد، اما دولت عراق به خوبی عمل کرده است.

وی ادامه داد: آخرین انتخابات در عراق در ماه گذشته با شرکت پرشور مردم همراه بود و در آرامش کامل برگزار شد، آن هم در شرایطی که بسیاری از گروه های معارض انتظار داشتند هنگام انتخابات، امنیت عراق را بر هم بزنند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه انتخابات اخیر عراق، اولین انتخاباتی بود که بعد از خروج کامل نیروهای خارجی انجام شد، اظهار داشت: در کنار عراق، سوریه است که چند سالی است دچار بحران شده و در آن، گروه های افراطی زیادی از کشورهای مختلف حضور دارند. گروه های تروریستی که در سوریه سازماندهی شده اند، از این فرصت استفاده و بسیاری از شهرهای عراق را ناامن کرده اند.

اسحاق جهانگیری با تاکید بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به دولت عراق، گفت: ما آماده کمک به عراق هستیم و اگر دولت آن کشور اعلام نیاز کند به آنها کمک خواهیم کرد؛ ما معتقدیم که خشونت و گروه های تروریستی باید از منطقه حذف شوند.

جهانگیری تاکید کرد: ما مطمئن هستیم که دولت و مردم عراق با کمک روحانیت و مرجعیت که عزم جدی برای مقابله با تروریست ها دارند، قادر هستند گروه داعش را از سرزمین خود بیرون کنند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی خبرگزاری ها ادعا کرده اند ایران نیروی نظامی به عراق فرستاده است، تاکید کرد: تا این لحظه، ما هیچ نیروی نظامی نفرستاده ایم.

حمایت برخی کشورهای منطقه از گروههای تروریستی در عراق

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که « آیا شما فکر می کنید حضور گروه های تروریستی در عراق به خاطر شکست در سوریه بوده است؟»، اظهارداشت: البته آنها در سوریه شکست سنگینی خورده اند اما این گروه (داعش) از اول هم بنا داشت در عراق ناامنی ایجاد کند.

وی افزود: دولت عراق دولت تازه ای است که بعد از مدت زیادی روی کار آمده است. علاوه بر آن، متاسفانه برخی کشورهای منطقه از گروههای تروریستی حمایت می کنند و از ناامنی در عراق خوشحالند.

جهانگیری تصریح کرد: گروه داعش هیچ مرزی را نمی شناسد و در صورت قدرت یافتن به کشورهای حامی خود هم حمله خواهند کرد. بحران سوریه، در واقع، فرصتی برای سازماندهی و جمع آوری نیرو از سوی این گروهها از کشورهای مختلف فراهم ساخت.

تحولات عراق بهترین فرصت برای مقابله با تروریسم است

خبرنگار شبکه خبری تله سور از معاون اول رییس جمهور پرسید: «نظرتان درباره اظهارات اخیر اوباما که هرگونه کمکی به عراق را منوط به شرایط سیاسی جدیدی در این کشور کرده است، چیست؟»

جهانگیری گفت: اگر آمریکایی ها در مبارزه با تروریسم صادق هستند، با توجه به اینکه دولت عراق یک دولت قانونی مبتنی بر رای مردم است، اکنون فرصت مناسبی برای آمریکایی ها فراهم شده است تا مبارزه با تروریسم را به صورت عملی نشان دهند.

خبرنگار تله سور سوال کرد: به نظر شما، آیا حضور داعش در عراق و انجام عملیات تروریستی اخیر در این کشور، نتیجه پیروزی بشار اسد در سوریه است؟»

معاون اول رئیس جمهور گفت: با توجه به شرایط سوریه، رای مردم این کشور به بشار اسد و حضور گسترده آنها پای صندوق های رای، بطور طبیعی، بسیاری از مخالفان اسد از جمله داعش، خود را شکست خورده می دانند. از این رو، این گروه تلاش می کند هم در عراق و هم در سوریه ناامنی ایجاد کند.

جهانگیری در باره این سوال که « با توجه به حملات داعش در عراق که توانسته است به انبار تسلیحات ارتش شبیخون بزند، آیا فکر می کنید این سلاح ها به سوریه ارسال شود؟»، گفت: مردم و دولت عراق حتما این گروهک تروریستی را زمینگیر خواهند کرد. ما امیدواریم این گروه به گونه ای در عراق زمینگیر شود که دیگر در سوریه قادر نباشد اقدامی انجام بدهد.

پیام انتخابات سوریه، به نتیجه نرسیدن طراحی های رژیم صهیونیستی بود

جهانگیری در پاسخ به این سوال که « پیروزی بشار اسد در انتخابات اخیر سوریه چه معنایی برای منطقه دارد؟»، گفت: دولت سوریه یکی از دولت های پیشرو در منطقه، خط مقدم در مقابله با زیاده خواهی های رژیم صهیونیستی و عامل ثبات در منطقه بوده است. از این رو، تلاش زیادی انجام گرفت که سوریه ناامن و بشار اسد از قدرت ساقط شود.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: مهمترین پیام انتخابات سوریه، این است که طراحی های رژیم صهیونیستی و کشورهای همسو با آن به نتیجه ای نرسیده است.

جهانگیری با بیان اینکه علیرغم همه فشارهایی که به مردم سوریه وارد شد، آنها نشان دادند که از دولت اسد حمایت می کنند، افزود: آنهایی که فکر می کردند مردم سوریه از بشار اسد ناامید شده اند بعد از انتخابات باید در این زمینه تجدیدنظر کنند.

از حقوق هسته ای ملت ایران، عقب نشینی نمی کنیم

خبرنگار تله سور از معاون اول رییس جمهور پرسید که بعد از چند دهه، جمهوری اسلامی ایران با نمایندگان امریکا مذاکره کرده است. به نظر شما، آیا آمریکا اجازه خواهد داد ایران گامهای دیگر برای رسیدن به حقش در پرونده هسته ای بردارد؟

جهانگیری گفت: راجع به آمریکا بحث زیادی وجود دارد . مردم ما در 60 سال گذشته خاطرات تلخی از دخالت آمریکا در کشورشان دارند که از کودتای علیه یک دولت مردمی گرفته تا اعمال تحریم های ظالمانه و ضد انسانی علیه ایران نمونه هایی از این اقدامات است. در سالهای اخیر وقتی مساله حقوق مردم خصوصا ملت های مسلمان منطقه مطرح بوده است، ما با آمریکا مذاکره می کردیم تا درد و رنج مردم منطقه کم شود. زمانی که آمریکاییها در عراق و افغانستان درگیر شدند در باره این موضوعات با آنها مذاکره کردیم. در باره افغانستان، با این هدف که مردم آن کشور آسیب کمتری ببینند، در زمان اشغال عراق هم این گونه بود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه « ما در مورد برنامه هسته ای مان کاملا در چارچوب ان پی تی عمل کرده ایم»، گفت: خود غربی ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در اجرای برنامه هسته ای ایران مشارکت داشته اند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی که غربی ها، پروژه های هسته ای ما را ترک کردند، دانشمندان ایرانی این کار را ادامه دادند و ما به کمک دانشمندان خودمان به فناوری هسته ای مسلط شده ایم.

وی خاطرنشان کرد: ما به هیچ وجه به سمت اهداف نظامی نرفته ایم و به دنبال بمب اتمی نیستیم. به آژانس هم اعلام کرده ایم که می تواند از تمام برنامه های هسته ای ایران بازدید داشته باشد. این در حالی است که به کشورها و رژیمهایی که عضو ان. پی. تی نیستند و بمب اتم هم دارند اعتراضی نمی شود. با همه اینها، ما قبول کرده ایم که در برنامه هسته ای با کشورهای گروه 5+1 مذاکره کنیم. در این زمینه، گاهی نیاز است با تک تک اعضای گروه 5 + 1 مذاکره شود که آمریکا هم یکی از این اعضا است.

جهانگیری تصریح کرد: مذاکرات موجود صرفا درباره موضوعات هسته ای برای شفاف سازی است تا فشارهایی که به مردم ایران وارد شده است را کاهش دهیم. به 5+1 گفته ایم و آمریکایی ها هم در این دایره قبول دارند که به هیچ وجه از حق هسته ای ملت ایران، نه اجازه داریم، نه می توانیم و نه باید، عقب نشینی کنیم. مذاکره برای این است که شفاف سازی انجام شود و اعتقاد داریم نتیجه مذاکره باید رسیدن به حق هسته ای مردم ایران در چارچوب ان پی تی باشد.

غنی سازی ادامه می یابد

خبرنگار تله سور از معاون اول رییس جمهور پرسید که آیا مذاکرات ایران و آمریکا ناشی از آن است که تهران سیاست خارجی خود را تغییر داده است؟

جهانگیری گفت: اصول سیاست خارجی ایران تغییرناپذیر است اما روش ها ممکن است تغییر کند.

خبرنگار این شبکه خبری امریکای لاتین سوال کرد:ˈآقای ظریف اشاره کرده اند که ایران بنا دارد غنی سازی را تا 5 درصد کاهش دهد تا ثابت کند که دنبال بمب اتمی نیست. آیا این کاهش ضمانت لازم را به طرف مقابل خواهد داد؟»

معاون اول رئیس جمهور پاسخ داد: آنچه را که در حال حاضر، ما برای سوخت نیروگاه ها نیاز داریم، غنی سازی 5 درصد است. غنی سازی 20 درصد نیز برای مرکز تحقیقات هسته ای تهران بود که به آن نیاز داشت. در همان زمان ما به غرب اعلام کرده بودیم که اگر شما سوخت هسته ای 20 درصد را به ما تحویل بدهید، نیازی به غنی سازی 20 درصد نداریم ولی اگر تحویل ندهید این کار را خواهیم کرد. وقتی آنها تحویل ندادند، فکر کردند که ما قادر نیستیم سوخت 20 درصد را غنی سازی و تولید کنیم اما دیدند که در مدت کوتاهی این کار انجام شد. الان به این کار نیاز نداریم و از طرفی خواسته ایم یک حرکت اعتمادسازی انجام دهیم. در همین راستا، درصد غنی سازی را کاهش داده ایم و حتی اورانیوم 20 درصدی خود را رقیق کرده ایم. این اقدامات به منظور نشان دادن اعتماد و قدرت اعتماد سازی ملت ایران صورت گرفته است.

وی افزود: ما به غنی سازی 5 درصد نیاز داریم چون نیروگاه های هسته ای بیشتری در کشورمان ایجاد خواهیم کرد و سوخت آنها نیز باید تضمین شده باشد. به همین دلیل، غنی سازی 5 درصد ادامه می یابد.

به همه بخش های توافق ژنو عمل شده است

معاون اول رئیس جمهوردر پاسخ به این سوال که یکی از نتایج پیش بینی شده در مذاکرات هسته ای کاهش تحریم ها علیه ملت ایران بوده، آیا این هدف محقق شده است؟ گفت: با توافقی که در ژنو انجام دادیم تا الان تقریبا به همه بخش های توافق عمل شده است.

جهانگیری افزود: تاکنون مبلغ 4.2 میلیارد دلار از منابع مسدود شده ما آزاد شده است و برای ما امکان استفاده از آن پول وجود دارد. اکنون ما می توانیم برای تامین کالاهای اساسی با پول نفت از همه دنیا خرید کنیم. علاوه بر آن، صادرات پتروشیمی، واردات قطعات خودرو و مانند آن نیز در توافق ژنو دیده و تقریبا به همه آنها عمل شده است.

بازی جوانمردانه ؛ انتظار مردم ایران از فوتبالیست هایشان

آخرین سوال خبرنگار تله سور از معاون اول رییس جمهور درباره حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل و انتظار ایران از این حضور بود.

جهانگیری پاسخ داد: در ایران فوتبال خیلی طرفدار دارد. گاهی اوقات در بازی های لیگ داخلی بیش از 100 هزار نفر تماشاچی شرکت می کنند و میلیون ها نفر در خانه هایشان این مسابقات را به تماشا می نشینند. اگر بازیهای جام جهانی برزیل نزدیک ایران بود، صدها هزار ایرانی برای تماشای این مسابقات می رفتند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان این که انتظار مردم ایران از فوتبالیست هایشان ارایه یک بازی جوانمردانه است، گفت: البته دوست داریم آنها همه بازی ها را ببرند اما اگر هم نبردند ناراحت نمی شویم. ما از فوتبالیست هایمان خیلی راضی هستیم و از همین جا که به برزیل نزدیک است به آن ها سلام می کنم و می گویم به گونه ای بازی کنند که مردم ایران از آنها راضی باشند.

معاون اول رئیس جمهور در این گفت وگوی خبری به مردم ونزوئلا نیز سلام و درود فرستاد و گفت: ما با ونزوئلا کارهای زیادی داریم. در زمان تصدی من در وزارت صنایع کارهای صنعتی زیادی در کشور شما بنا نهادیم و در دوره مسوولیت کنونی نیز باید به گونه ای عمل کنم که آن تعهدات انجام و رضایت دولت و مردم ونزوئلا هم تامین شود.

کلید واژه ها: دولت عراق بشار اسد داعش


نظر شما :