استقرار مجدد ارتش عراق در کرکوک

۲۵ خرداد ۱۳۹۳ | ۱۶:۱۰ کد : ۱۹۳۴۳۶۰ سرخط اخبار

در حالی که یک مقام امنیتی در استان کرکوک اظهار کرده است که نیروهای زیادی از ارتش عراق به همراه چندین فروند هلی کوپتر وارد شهر کرکوک شده اند، یک مقام عالی رتبه در وزارت دفاع عراق اعلام کرد که در عملیات آزادسازی که ارتش و سیستم های امنیتی در تعدادی از استان های عراق انجام دادند، بیش از 360 تن از اعضای حزب بعث، گروه داعش و تشکل تروریستی"طریقه نقشبندیه" کشته شدند.

به گزارش ایسنا، این مقام امنیتی به سایت المسله گفت: تعداد زیادی از خودروهای ارتش عراق به همراه چندین فروند بالگرد جنگی به استان کرکوک وارد شده اند.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت: ارتش مجددا در شهر کرکوک مستقر شده و اطراف مناطق حیاتی این شهر کمربند امنیتی ایجاد کرده است.

پیشتر منابع سیاسی و نظامی در استان کرکوک گفته بودند که نیروهای پیشمرگ قصد ورود به کرکوک را دارند تا از آن در برابر داعش حمایت کنند در حالی که ساکنان این شهر نسبت به اینکه آنها برای همیشه در این شهر بمانند ابراز نگرانی کرده بودند.

* این در حالی است که سخنگوی نیروهای امنیتی در کردستان عراق (پیشمرگ ) اعلام کرد که این نیروها مناطقی که تحت سیطره خود درآوردند، ترک نخواهند کرد.

پیشمرگ پیشتر شهر کرکوک را تحت سیطره خود درآورده بودند که این شهر با توجه به اینکه نفت خیز است از اهمیت بسیاری برخوردار است.

* یک مقام امنیتی در گفت وگو با سایت المسله اعلام کرد که عملیات پاکسازی که از سوی ارتش عراق و داوطلبانی از عشایر با حمایت نیروی هوایی در استان های نینوا، الانبار، صلاح الدین، کرکوک و دیالی انجام شد، موجب کشته شدن بیش از 360 تروریست عضو حزب منحل شده بعث، داعش و تشکل تروریستی طریقه نقشبندیه و زخمی شدن و بازداشت ده ها تن دیگر شد.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، افزود: اکثر عملیات نظامی براساس اطلاعات سازمان اطلاعات انجام شد و حملات هوایی نیروی هوایی با همکاری نیروهای نخبه صورت گرفت.

* همچنین روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط به نقل از منابع نوشت که ارتش عراق مسیر اصلی میان بغداد و سامرا را تحت کنترل خود درآورده است و نیروهای عراقی با حملات هوایی 40 فرد مسلح را در استان دیالی به هلاکت رساندند.

* منابع تصریح کردند که پس از اینکه نیروهای ارتش و پلیس مستقر شدند نیروهای عراقی آماده یک ضدحمله هستند تا مجددا شهر تکریت را تحت کنترل خود درآورند.

* از سوی دیگر، در کمینی که افراد مسلح گروه اسلامی عراق و شام در مسیر میان بغداد و سامرا ترتیب داده بودند، شش تن از نیروهای امنیتی عراقی کشته شدند.

* همچنین در حمله هوایی به استان دیالی در شمال شرق بغداد هفت تن از نیروهای امنیتی کرد کشته شدند، این در حالی است که جبار یاور، دبیرکل پیشمرگ اعلام کرده است که تنها دو تن در نزدیکی منطقه جلولاء کشته شده اند.

اما وی تایید نکرد که نیروهای عراقی یا افراد مسلح عامل کشته شدن این کردها بودند.

* منابع آگاه در استان دیالی تاکید کردند: با عقب نشینی نیروهای امنیتی، افراد مسلح منطقه العظیم که در شمال دیالی قرار دارد و دو ناحیه السعدیه و جلولاء را که در شرق این استان قرار دارد را تحت تصرف خود درآوردند.

* فعالان نیز در فضای مجازی تصاویری را منتشر ساختند که در آن ها اعضای داعش پس از تصرف استان موصل و شهر بیجی در شمال بغداد نمایش نظامی برگزار کردند.

* در همین راستا عباس البیاتی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان با بیان اینکه نیروهای ارتش عراق شهر تکریت و پالایشگاه بیجی را تحت کنترل خود درآورده اند، اظهار کرد که هماهنگی های میان بغداد و واشنگتن جهت حمایت نظامی از عراق در چارچوب توافقنامه استراتژیک منعقد شده میان دو کشور وجود دارد.

وی تصریح کرد: نیروهای امنیتی در عملیات نظامی خود در موصل و صلاح الدین ظرف دو روز گذشته به پیشروی های چشمگیری دست یافتند و شهر تکریت و پالایشگاه بیجی و بیشتر مناطق این استان را تحت کنترل خود درآوردند.

البیاتی خاطرنشان کرد که نیروهای بیشتری برای فرماندهان عملیات اعزام می شوند تا امنیت را در دو استان موصل و صلاح الدین نیز برقرار سازند.

* از سوی دیگر، صادق حسینی، رییس کمیسیون امنیت در استانداری دیالی اظهار کرد که درگیری های السعدیه به کشته شدن 10 تن از افراد مسلح داعش و منهدم کردن 4 خودروی آن ها انجامید.

این مقام عراقی خاطرنشان کرد که این جنگ به نفع نیروهای امنیتی عراق پایان یافت.

* قاسم عطاء، سخنگوی رسمی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اظهار کرد که گزارش ها مبنی بر نزدیک بودن نفوذ داعش به بغداد صحت ندارد.

* منابع امنیتی عراق همچنین اعلام کردند که در درگیری های شهر بعقوبه (57 کیلومتری شمال شرق بغداد) 44 تن از اعضای داعش کشته شده و 14 تن دیگر بازداشت شدند.

* از سوی دیگر، نوری مالکی تهدید کرد که دفتر دو شبکه العربیه و الحدث در بغداد را به دلیل نحوه پوشش رسانه ای آن ها درباره تحولات اخیر در عراق می بندند و به خبرنگاران اجازه ادامه فعالیت نمی دهد.

* این در حالی است که طارق الهاشمی، معاون سابق رییس جمهور عراق اظهار کرد که نوری مالکی باید استعفا دهد و هرچه سریع تر دولت وحدت ملی تشکیل شود.

کلید واژه ها: کرکوک داعش بغداد دیالی ارتش عراق


نظر شما :