هیات پارلمانی هلند به ایران می‌آید

۱۶ فروردین ۱۳۹۳ | ۰۰:۰۱ کد : ۱۹۳۱۰۰۱ سرخط اخبار

ˈویلم الکساندرˈ پادشاه هلند،با دیرینه خواندن روابط با ایران و تاکید بر توسعه این روابط،گفت: پنجره جدیدی در روابط با ایران باز شده است.

به گزارش ایرنا، پادشاه هلند،در مراسم دریافت استوارنامه علیرضا جهانگیری،سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در این کشور،گفت: اطلاع یافته ام که یک هیات پارلمانی از هلند در اواخر ماه جاری ( آوریل) راهی تهران خواهد شد که این سفر می تواند در بهبود روابط دو کشور مفید و سازنده باشد.

مراسم تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران در هلند روز چهارشنبه در محل کاخ سلطنتی این کشور برگزار شد و طی این مراسم علیرضا جهانگیری استوارنامه خود را به ویلم الکساندر تقدیم کرد.

براساس این گزارش، سفیر جدید ایران در هلند نیز در این دیدار بر اراده راسخ دولت تدبیر و امید بر گسترش همکاری های متقابل در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علمی و جهانگردی با اتحادیه اروپا و به ویژه هلند تأکید کرد.

جهانگیری روابط 400 ساله دو کشور را پشتوانه بسیار خوبی برای گسترش مناسبات فیمابین دانست و حضور نزدیک به 40 هزار ایرانی در هلند را پل ارتباطی فرهنگی مناسبی بین دو کشور تلقی نمود.

سفیر جدید ایران در هلند همچنین طی مراسمی در همین روز اعتبارنامه خود را مبنی بر نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی در لاهه را به احمد اوزومجو مدیرکل این سازمان تسلیم کرد.

احمد اوزومجو در این دیدار ضمن تبریک انتخاب سفیر کشورمان به این سمت و با اشاره به سطح همکاری ها و روابط بسیار خوب موجود بین هیات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در لاهه با سازمان منع سلاحهای شیمیایی، ابراز امیدواری کرد در دوره مسئولیت ایشان نیز این روند همکاری ها ادامه و گسترش یابد.

مدیرکل سازمان منع سلاحهای شیمیایی حساسیت و اهمیت کشورمان در زمینه اجرای کامل مفاد کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی را ناشی از تجربیات ایران به عنوان قربانی سلاحهای شیمیایی ارزیابی و از حمایت جمهوری اسلامی ایران از تلاشها و اقدامات سازمان برای جهانی عاری از سلاحهای شیمیایی و نیز کمک های کارشناسی کشورمان به سوریه جهت اجرای تعهدات کنوانسیونی این کشور تقدیرکرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان منع سلاحهای شیمیایی نیز در این دیدار ضمن تبریک به مناسبت اعطای جایزه صلح نوبل سال 2013 به سازمان و نیز انتخاب مجدد آقای احمد اوزومجو به سمت مدیرکل سازمان برای دومین بار،تصریح کرد علاقه مندی جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگ ترین قربانی سلاحهای شیمیایی در دوران معاصر برای مشارکت فعال در مباحث مربوط به سازمان منع سلاحهای شیمیایی، از یک مطالبه ملی در ایران و همچنین از اصول سیاست خارجی کشورمان مبنی بر مخالفت با وجود هر گونه سلاح کشتار جمعی در جهان و دستیابی به جهانی عاری از این قبیل سلاحها به ویژه سلاحهای شیمیایی ناشی می شود.

جهانگیری همچنین با تأکید بر اهمیت بسیار زیاد موضوع امحای کامل ذخایر سلاحهای شیمیایی کشورهای دارنده و پایبندی آنها به تاریخ های تعیین شده برای تکمیل فرایند انهدام ذخایر سلاحهای شیمیایی خود، اظهار داشت:در صورتی که این فرایند با موفقیت انجام گیرد این امر موجب ارتقاء جایگاه بین المللی سازمان خواهد شد و نیز موفقیتی بزرگ برای تمامی کشورهای عضو محسوب می شود.

سفیر جدید ایران در هلند همچنین از همکاری سازنده مدیرکل سازمان در زمینه موضوعات مطروحه از سوی کشورمان درخصوص قربانیان سلاحهای شیمیایی از جمله نصب بنای یادبود قربانیان سلاحهای شیمیایی در محوطه سازمان،ارسال پیام سالانه مدیرکل به مناسبت سالگردبمباران شیمیایی شهر سردشت و ایجاد شبکه بین المللی حمایت از قربانیان سلاحهای شیمیایی در سازمان و کمک مالی به آن، تشکر و قدردانی کرد.

کلید واژه ها: سلاح​های شیمیایی هلند سازمان منع سلاحهای شیمیایی


نظر شما :