سمعک «کاسترو» چقدر برای کوبا آب خورد؟

۲۵ بهمن ۱۳۹۲ | ۰۱:۳۵ کد : ۱۹۲۸۶۶۳ سرخط اخبار

343236_696.jpg

«خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP)، هفت عکس از فیدل کاسترو رهبر پیشین کوبا را از خروجی خود حذف کرد. به دلیل اینکه مسئولان بخش عکس این خبرگزاری متوجه شدند در این تصاویر (که سورس یا نسخه اصلی آن در خبرگزاری دولتی کوبا منتشر شده بود) سمعک فیدل کاسترو با تکنیک های نرم افزاری از گوش او حذف شده است. این دو خبرگزاری که دولت هایشان روابط حسنه ندارند، با هم قرارداد همکاری خبری دارند.»

به گزارش خبرآنلاین، «سناتیاگو لیون، مدیر بخش عکس آسوشیتدپرس گفت: به این نتیجه رسیدیم که تعدادی از عکس های فیدل کاسترو دست کاری شده اند و برداشتن عناصری از عکس غیرقابل قبول است. در اصول حرفه ای آسوشیتدپرس قید شده که عکس ها باید نمایشگر واقعیت باشند و نمی توان چیزی را به آنها اضافه کرد و یا از آنها کاست.

مدیران آسوشیتدپرس گفته اند به خاطر "اصول حرفه ای خود و حقوق مخاطب" 150 عکس اخیر کاسترو را نیز بازبینی خواهد کرد. دولت کوبا و خبرگزاری این کشور هنوز نسبت به این اقدام آسوشیتدپرس واکنش نشان نداده اند.

واقعا حذف سمعک کاسترو چقدر برای خبرگزاری دولتی کوبا آب خورد؟ آیا این هزینه قابل محاسبه است؟ به اعتبار و مخاطبین کدام خبرگزاری افزود؟ آیا واقعیت را عوض کرد؟ کاسترو جوان شد؟!

کاسترو مبارزی قابل احترام است. برای مخاطبین و حتی دوستداران او خیلی عجیب نیست که یک پیرمرد 87 ساله به کمک سمعک بهتر بشنود. اما چنین اقدامی وقتی از سوی یک رسانه رسمی صورت می گیرد، هم اعتبار رسانه و هم محبوبیت سوژه را به حراج می گذارد. رسانه وقتی حرفه ای و اخلاقی عمل نکند، مخاطب و میدان را به رسانۀ رقیب پیشکش می کند.

چه بسا پس از اقدام غیرحرفه ای خبرگزاری کوبا، سوال بهتر این باشد که سمعک کاسترو چقدر برای کوبا آب خورد؟» 

کلید واژه ها: کاسترو کوبا آسوشیتدپرس سمعک


نظر شما :