ظریف: غنی‌سازی ۲۰ درصدی ظرف ۲۴ ساعت قابل بازگشت است

۲۷ آذر ۱۳۹۲ | ۲۱:۱۹ کد : ۱۹۲۶۲۴۵ سرخط اخبار

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در سخنانی در گردهمایی سراسری مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در تالار علامه امینی کتابخانه دانشگاه تهران با اشاره به لزوم نزدیکی علم و دین در راستای اهداف جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که دستگاه سیاست خارجی نیاز به نقدها و نظرات محیط علمی دانشگاه دارد.

*نیاز دستگاه سیاست خارجی به نقدها و نظرات محیط علمی دانشگاه

وی خواستار شکل گیری رابطه ای نهادینه بین دستگاه سیاست خارجی و حوزه و دانشگاه شد و افزود: چنین کاری برای تبیین سیاست خارجی ضرورت دارد.

ظریف اظهار داشت: اگر مطالب تولید شده در موسسات تحقیقاتی و دانشگاهی را نگاه کنیم متوجه می شویم که آنها درباره مولفه های جدید در فضای بین المللی صحبت می کنند که در آن تاکید می شود دوران جنگ سرد تمام شده است.

وی با اشاره به ویژگی های فضای جنگ سرد تصریح کرد که در چنین فضایی دو ابرقدرت چارچوب ها را در محیطی متصلب شکل داده بودند که در آن پیروزی و شکست در همین چارچوب تعریف می شد.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه با اشاره به اینکه پس از جنگ سرد آمریکا دچار توهم شکل گیری نظم نوین جهانی شده بود تصریح کرد که با فاصله اندکی مشخص شد که این نظریه توهمی بیش نبود.

وی با بیان اینکه اکنون جهان در یک دوره انتقالی طولانی قرار گرفته تاکید کرد که کسی دقیق نمی داند آینده نظام بین المللی چگونه خواهد شد.

ظریف با بیان اینکه در چنین فضایی نومحافظه کاران آمریکایی در این توهم بودند که در دوره گذار باید با استفاده از ابزار نظامی قدرت موقت آمریکا را نهادینه کنند.

وی با اشاره به شکست به کارگیری ابزار نظامی توسط آمریکایی ها در جهان تصریح کرد که اکنون نشان داده شده که جهان در دوره گذار است.

*نباید مصرف کننده حوزه علم و شناخت باشیم

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با بیان اینکه از جمهوری اسلامی باید نظریه ها برای فهم و تحلیل و توجیه و شکل دهی به آینده تولید شود،ابراز داشت: ما شاهد تفاوت ها در نظریات آینده پژوهی آمریکایی ها، چینی ها و روس ها و اروپایی ها هستیم که این نشان می دهد آنها علاوه بر اینکه به دنبال فهم جهان هستند به دنبال القای نظرات خود و آینده سازی نیز هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به نقش مهم محیط های دانشگاهی در نظریه پردازی و شناخت نظام بین المللی تاکید کرد که ما نباید مصرف کننده حوزه علم و شناخت باشیم.

ظریف با بیان اینکه مهمترین مبنای قدرت جمهوری اسلامی خودباوری است تاکید کرد که ما تاکید داریم که حرف و دیدگاه خود را داریم و دنبال مدل و دیدگاه دیگران نمی رویم.

ظریف با بیان اینکه قدرتمند بودن ایران نه به خاطر قدرت نظامی- که البته قدرت نظامی نیز دارای اهمیت است- بلکه به برکت انقلاب اسلامی امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، مردم و شهدا این اسلام است، گفت: اینها پایه قدرت ما شده است که اگر این پایه را بپذیریم دیگر نظریات دیگران را نوشخوار نمی کنیم.

وی با بیان اینکه کپی برداری صرفا به تقویت دیدگاه ها و نظریات دیگران کمک می کند تصریح کرد که نظریه پردازی باید بومی و براساس مبانی قدرت داخلی باشد.

وی مبانی قدرت واقعی ایران را خودباوری مردم دانست و افزود: به برکت پیام امام مردم به این خودباوری رسیدند که دیگران نمی توانند چیزی را به آنها تحمیل کنند و مردم نشان دادند که دیدگاه خود را پای صندوق رای نشان می دهند.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در پای صندوق رای که تاکید کرده بود رای مردم حق الناس است تصریح کرد که این سخنان بحثی به حقوق بشر افزود و این اطمینان را ثابت کرد که بزرگترین سرمایه اجتماعی ما است.

*ایران الگوی منطقه

ظریف در ادامه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی طی 35 سال گذشته به الگویی در منطقه تبدیل شده که پس از هر رئیس جمهور، رئیس جمهوری با دیدگاه های متفاوت به قدرت می رسد تاکید کرد که امروز در منطقه سکولاریسم افراطی و افراط گرایی مدعی اسلام شکست خورده است و آنچه از این آزمایش زمان پیروز بیرون آمده مدل جمهوری اسلامی است و اگر این مدل را مبنا قرار بدهیم چالش ها، توانمندی ها و ظرفیت های خودمان را درک می کنیم.

رئیس دستگاه سیاست خارجی کشورمان با اشاره به اینکه بدخواهان ایران هم به این مسئله پی برده اند تاکید کرد که دلیل ناراحتی آنها از توافق اخیر ناشی از همین مسئله است.

وی ابراز داشت: اسرائیل پی برده که راه جلوی ایران را گرفتن ایجاد توهم از توان تخریبی ایران است تا از این دریغ جنایت خود را مخفی کند تاکید کرد که اکنون بزرگترین تهدید منطقه و جهان خود را مدعی امنیت می داند.

ظریف اظهار داشت که طی 100 روز گذشته زلزله ای در روابط بین الملل رخ داده چون تمام برنامه های دشمنان و بدخواهان برای تهدید نشان دادن ایران با شکست مواجه شدند و فضای ایران هراسی از بین رفته است.

وی با بیان اینکه ما مخالف نظام سلطه ایم تاکید کرد که ما مخالفت خود را با حرف و دیدگاه خود بیان می کنیم که تفکر سلطه را زیر سوال می برد و آنها نگرانی شان را از این مسئله با ادعای تهدید هسته ای و دخالت ایران در امور همسایگان بیان می کنند.

ظریف ادامه اظهار داشت که باید ابزار نظام سلطه در تهدید معرفی کردن ایران شکسته شود که این امر باید بوسیله حفظ عزت و اصول نظام باشد.

وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: ما نمی پذیریم که به ما امر و نهی شود، ما نمی پذیریم که آینده ما را آنها شکل دهند و در زمین آنها بازی کنیم، ما بازی را تعیین می کنیم و آینده را رقم می زنیم.

* قصد ندارم از رهبری خرج کنم

به گزارش خبرنگار فارس، محمدجواد ظریف در ادامه سخنانش در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قبل از امضای توافقنامه ژنو مقام معظم رهبری در جریان بودند گفت: من قصد ندارم از ایشان خرج کنم هر لحظه ایشان تصمیم بگیرند مذاکرات متوقف می شود.

وی اضافه کرد: ادعای ما این است که مطیع رهبری باشیم و اگر تصمیم بگیرند راجع به کلمات دخالتی کنند تصمیم ایشان است بنده اختیار ندارم وارد این حوزه شوم ایشان چارچوب ها را مشخص می کنند و مسئولیت مذاکره با من است.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: ایشان بزرگواری خود را راجع به تیم مذاکره کننده مطرح کردند و من قدردان و سپاسگزار این بزرگواری هستم و معتقدم ما باید خرج نظام و رهبری شویم نه رهبری خرج ما.

این اظهارات ظریف با تشویق حاضران روبرو شد.

وی با اشاره به بی اعتمادی مردم ایران نسبت به نیات کشورهای غربی اظهار داشت: ما باید با چشم باز حرکت کنیم.

ظریف با اشاره به توافقنامه ژنو که در چهار صفحه تنظیم شد، عنوان کرد: نیمی از این توافقنامه دیدگاه های طرفین است و نیمی دیگر دیدگاه های ما و اگر قرار بود که صددرصد دیدگاه های ما باشد نطق و سخنرانی بود تا توافقنامه.

*مستخدم مردم هستیم/وظیفه ما برداشتن فشارهاست

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که مردم ما در طول 35 سال گذشته نشان دادند تحریم و فشار کارساز نیست، خاطرنشان کرد: البته این بدان معنا نیست که تحریم فشار وارد نمی کند و بر زندگی مردم تاثیر ندارد بلکه وظیفه ما برداشتن فشارهاست و ما مستخدم این مردم هستیم.

ظریف اضافه کرد: وظیفه ما این نیست که برای مردم هزینه درست کنیم بلکه وظیفه داریم این هزینه را برداریم و تعریف دیپلماسی این است که اهداف را با کمترین هزینه به پیش ببریم چراکه هزینه کردن هنر نیست.

وزیر خارجه با بیان اینکه مردم ما نشان دادند که علی رغم همه فشارها حاضر نیستند بر اصول خود معامله کنند، گفت: این سرمایه ای است که باید از آن بهره ببریم تا مشکل را از روی دوش مردم برداریم.

*امکان رسیدن به راه حل هست

وی در ارزیابی از توافقنامه ژنو با بیان اینکه امکان رسیدن به راه حل وجود دارد، عنوان کرد: زیرا ما به خودمان مطمئنیم نه اینکه به طرف مقابل اعتماد داشته باشیم.

ظریف با ذکر این نکته که آمریکا و رژیم صهیونیستی قدرقدرت نیستند و تنها قدرت ذات باریتعالی است، اظهار داشت: این را باور کنید.

وی با اشاره به اظهارات اوباما در یک مرکز صهیونیستی مبنی بر اینکه اگر می توانستم نمی خواستم که حتی یک پیچ و مهره در برنامه هسته ای ایران باشد، عنوان کرد: ما باید خودباوری خود را بشناسیم نه اینکه براساس دیدگاه های آنها عمل کنیم، زیرا دیدگاه های آنها متضمن منافع خودشان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به حضورش در جامعه دانشگاهی در شش سال گذشته، گفت: محیط های دانشگاهی ما باید محیط نواندیشی باشد و ما در وزارت خارجه آماده تبادل نظر با اساتید حوزه و دانشگاه هستیم. ما باید شرایط کنونی جهان را بشناسیم.

*کشتی سیاست خارجی کشتی جناحی نیست، کشتی ملی است

ظریف با بیان اینکه نیازمند نقد هستیم، یادآور شد: کشتی سیاست خارجی کشتی جناحی نیست بلکه کشتی ملی است و هرجا سوراخ شود همه با هم می رویم.

*اجازه نمی دهیم به مردم ایران توهین شود

ظریف در پاسخ به سوال یکی از حاضران مبنی بر اینکه مردم انتظار دارند در برابر یاوه گویی های اوباما و دیگران واکنشی محکم نشان داده شود و نه دیپلماتیک، گفت: ما در برابر حرف بی مورد موضع محکم اتخاذ می کنیم ،البته ممکن است به زبان دیپلماتیک بیان کنیم. ما اجازه نمی دهیم منافع ملی و حقوق کشور را زیر پا بگذارد.

وی ادامه داد: اوباما این اظهارات را خطاب به گروهی خاص عنوان می کند و مطالبی که به ایران نسبت می دهند جدید نیست و سال هاست که این مطالب را عنوان می کنند و به جایی هم نمی رسند.

وی اضافه کرد: متاسفانه به جای اینکه حرف جدید اوباما در سخنرانی اش مبنی بر پذیرش غنی سازی در ایران را در نظر بگیریم حرف های جدید او را تبلیغ می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید مجدد بر اینکه نمی پذیریم کسی به مردم ما توهین کند، افزود: هر بار یک مقام خارجی به مردم، انقلاب و کشور توهین کند یقین بدانید که دربرابرش واکنش نشان می دهیم.

*ساختمان تحریم ها فروریخت

وی در پاسخ به سوال نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه امام صادق مبنی بر اینکه ما در مذاکرات ژنو چیز کمی به دست آوردیم و چیزهای زیادی از دست دادیم، با بیان اینکه نظر ایشان محترم است، خاطرنشان کرد: تحریم ها یک ساختمان و فضا بود و خیلی از اتفاقات و تحریم های اعمال شده علیه ایران در هیچ قاعده و قانونی نبود و در حال حاضر ساختمان تحریم ها و فضای ایجاد شده فرو ریخته است.

وی سروصداهای کوهن معاون وزیر خزانه داری آمریکا درباره تحریم ها را در راستای حفظ فضا برشمرد و تصریح کرد: ساختمان برنامه هسته ای ما حفظ شده و غنی سازی 20درصد با فاصله کمتر از 24ساعت قابل بازگشت است.

وی از حاضران و دوستان تقاضا کرد که متن توافقنامه را بخوانند و به تبلیغات نگاه نکنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری درباره حق غنی سازی ایران در توافقنامه ژنو خاطرنشان کرد: ترجمه این متن عین متن انگلیسی است و در مواردی ما احتیاط کردیم و یک مقدار به ضرر خود ترجمه کردیم حق غنی سازی و حق هسته ای در معاهده ان پی تی به عنوان حقی غیرقابل انفکاک شناخته شده و قابل شناسایی نیست و باید به آن احترام گذاشت. مثل این است که کسی بگوید حق حیات شما را شناسایی کردم و اگر او شناسایی نکند یعنی ما حق حیات نداریم؟

ظریف با بیان اینکه در این توافقنامه دو بار عنوان شده که غنی سازی در خاک ایران خواهد بود و تحریم ها برداشته می شود، افزود: آمریکایی ها قاعده ای تحت عنوان قاعده 321 دارند که براساس آن هر کشوری با آمریکا قرارداد هسته ای امضا کند تعهد خواهد کرد که غنی سازی نداشته باشد.

وی به تعهد امارات متحده عربی مبنی بر اینکه هیچگاه غنی سازی نخواهد داشت و همچنین پنج سال مذاکره دولت عربستان با آمریکا در این خصوص اشاره کرد و افزود: آمریکایی ها این حق را برای آنها نپذیرفته اند.

*آدم دروغگویی نبوده ام

ظریف اضافه کرد: من در زندگی ام آدم دروغگویی نبوده ام. من را باور نمی کنید. متاسفانه من در داخل باید برای دوستان از روزنامه واشنگتن پست نقل قول کنم. اولین کسی که توافق ژنو را در اختیار خبرنگاران قرار داد من بودم ولی دولت آمریکا کاغذی را (Fact Sheet) که در آن غنی سازی نبود و روزنامه واشنگتن پست که نظرات وزارت خارجه و دستگاه اطلاعات خارجی آمریکا را منعکس می کند در مطلبی از دولت آمریکا برای دروغگویی در این زمینه انتقاد کرد.

وی گفت: بحث غنی سازی در دو جای سند آورده شده و در سند شروطی را که نمی توانستیم بپذیریم برداشتیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی با بیان اینکه فاصله دستیابی به توافق نهایی یک سال است، خاطرنشان کرد: مرحله نهایی نیز بایستی مدت دار باشد و بعد از مرحله نهایی با برنامه هسته ای ایران مثل هر کشور دیگری که سلاح ندارد برخورد خواهد شد.

وی یادآور شد: اگر ما محدودیتی را برای گام اول و نهایی می پذیریم، موقتی است.

ظریف با طرح این پرسش که چه تضمینی وجود دارد که به مرحله نهایی برسیم؟ عنوان کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد ما خیالمان جمع است که روند برمی گردد و قابل بازگشت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به تولید 450 کیلو اورانیوم 20 درصد خاطرنشان کرد: ما 250 کیلو از آن را بدون کمترین مابه ازا به اکسید تبدیل کردیم و در طول سه سال گذشته، آژانس در ماه سپتامبر عنوان کرد که اورانیوم 20 درصد شما از 200 کیلو بیشتر شده است.

ظریف افزود: میزان اورانیوم 20درصد ما، علت تبدیل آن به سوخت و رقیق کردن آن مشخص است و من وارد برخی موضوعات نمی شوم. حاضرم تهمت و افترا بشنوم، ولی مصالح ملی را فدای دفاع از خود نکنم.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: من اخیرا سفری به کویت داشتم و خبرنگاری راجع به جزایر سه گانه از من سوال کرد که من موضع همیشگی کشور را بیان کردم، اما دوستان من را به وادادگی متهم کردند و از منافع ملی خرج کردند تا دعوای سیاسی را به پیش ببرند.

رئیس دستگاه دیپلماسی خطاب به کسانی که او را به وادادگی متهم کرده اند گفت: اگر وزیر خارجه شما نیز حرفی زده باید می گفتید نگفته. یک نفر به من جواب دهد که آیا این منفعت نظام و کشور است؟ برای چه کسی کار و به چه کسی کمک می کنیم؟

وی در خصوص خبر منتشر شده در یک سایت درباره تمایل نتانیاهو برای مذاکره با روحانی عنوان کرد: کدام مقام رژیم صهیونیستی گفته که می خواهد با ایران مذاکره کند به جز یک سایت ایرانی؟

وزیر خارجه سوال کرد چرا برای یک رژیم جعلی موقعیت و مشروعیت درست می کنیم؟

وزیر خارجه در ادامه با بیان اینکه ساختار برنامه هسته ای ما باقی خواهد ماند و آنچه می پذیریم قابل بازگشت است، گفت: اما بسیار بعید می دانم که فضای روانی شکسته شده به راحتی بازگردانده شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: همه باید با هم همدل، همصدا و یکدست از فضای کنونی استفاده سیاسی و اقتصادی کنیم.

وی با بیان اینکه اسلام هراسی، ایران هراسی و شیعه هراسی سکه بازارهای این بی انصاف ها (غربی ها) شده گفت: در حال حاضر شیعه کشی و نقض حقوق شیعه و مسلمانان پسندیده شده و ما باید از فرصت کنونی استفاده کرده و با این مسائل مقابله کنیم.

ظریف در پاسخ به این پرسش که چرا سیاست خارجی کشور محدود به پرونده هسته ای و ارتباط با کشورهای حوزه خلیج فارس شده و شما چه تلاشی در 100 روز دولت برای مقابله با رژیم صهیونیستی انجام داده اید؟ گفت: نتانیاهو به اندازه ای که این سه ماه عصبانی شده در 8 سال گذشته عصبانی نشده بود. تلاشم را با افتخار خواهم کرد. ما داریم فرش را از زیر پای رژیم صهیونیستی می کشیم.

*19هزار سانتریفیوژ داریم که از اینها 8 تا 9 هزار سانتریفیوژ با اورانیوم می چرخد و بقیه یا نمی چرخند یا بدون اورانیوم می چرخند

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه تزریق اورانیوم به سانتریفیوژها متوقف شده به منزله توقف غنی سازی نیست؟ گفت: در حال حاضر 19هزار سانتریفیوژ داریم که از اینها 8 تا 9 هزار سانتریفیوژ با اورانیوم می چرخد و بقیه یا نمی چرخند یا بدون اورانیوم می چرخند. هیچ مابه ازایی نبوده است. ما اورانیوم تزریق نکرده بودیم و این هم متعلق به این دولت نیست، بلکه از گذشته بوده است.

* هم مهره برای مذاکره داریم و هم موضوع

ظریف در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای شش ماه آینده و مذاکرات اصلی چه چیزی برای معامله داریم و اینکه گفته می شود همه مهره های معامله را داده ایم، تصریح کرد: آنچه الان توافق می کنیم قسمتی از توافق نهایی است و برنامه اصلی ما و چارچوب نهایی آن مشخص است. غنی سازی در ایران ادامه می یابد تحریم ها رفع می شود و ما نگرانی های معقول جامعه بین المللی را رفع می کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما هم مهره برای مذاکره داریم و هم موضوع برای مذاکره. چیزی که الان است موقتی و شش ماهه است.

وی با بیان اینکه براساس توافق ژنو همه تحریم های شورای امنیت و تحریم های دوجانبه و چند جانبه هسته ای برداشته خواهد شد، گفت: ما راجع به حقوق بشر مذاکره نکرده ایم که بخواهد حذف شود.

وی همچنین گفت: ما با آمریکا درباره حقوق بشر و سایر موضوعات مذاکره نکردیم.

* برخی گفتند من صلاحیت ندارم صحبت کنم/ من 20 سال است امنیت بین اللمل درس می دهم

ظریف در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا آمریکا از موشک های ساخته شده ایران نمی ترسد؟ گفت: آمریکا از فرهنگ شهادت ما می ترسد. بزرگترین مانع برای آمریکا قدرت مردم ایران، خودباوری، مقاومت و فرهنگ ایثار و شهادت است و نمی توانیم این سرمایه را با سلاح عوض کنیم.

وی با بیان اینکه من اهل شعار نیستم، افزود: برخی گفتند که من صلاحیت ندارم که در این باره صحبت کنم. من متون امنیت استراتژیک آمریکا را خوانده ام و 20 سال است که امنیت بین الملل درس می دهم. نگرانی آمریکا از فرهنگ مقاومت ما است و از سلاح ما نیست.

به گفته وی اگر مبانی قدرت خود را نفهمیم در زمین طرف مقابل بازی کردیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص اینکه اوباما از مذاکرات ایران و آمریکا سخن گفته، گفت: اوباما چیزی را لو نداده ما در حاشیه مذاکره با 1+5 با آمریکایی ها گفت وگو کردیم و من هیچ وقت این را مخفی نکردم.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: چرا همه چشم ها به دهن اوباما است، مگر من خودم تماس تلفنی کری را اعلام نکردم؟ ما چیزی برای مخفی کردن نداریم.

وی گفت: من از رهبری خرج نمی کنم اما اگر ایشان نظری داشته باشند ما خود را ملزم به اطاعت از ایشان می دانیم و ایشان نیز بر این نکته درخصوص من و آقای روحانی اشراف دارند.

ظریف درباره اظهارات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه خوشبین به آمریکایی ها نیستند، گفت: ما نیز خوشبین نیستیم ما به خودمان و خدا خوشبین هستیم و طرف مقابل نمی تواند برای ما تعیین تکلیف کند و ما این توان را داریم که تعیین تکلیف مذاکره را کنیم و ما نیز عدم خوشبینی مقام معظم رهبری را داریم.

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره انتخاب سفرا با بیان اینکه تلاش ما در دستگاه سیاست خارجی این است که افرادی را تربیت کنیم که وابسته به کشور و نظام باشند، افزود: در دوران آقای ولایتی با ایجاد دانشکده وزارت خارجه این مسئله به خوبی دنبال شد و ما در حال حاضر دیپلمات های خوبی داریم.

وی گفت: هیچکدام از ما و همکارانم زیبنده این نظام و مردم نیستیم ولی تلاشمان را می کنیم.

وزیر خارجه همچنین در خصوص دریافت غرامت جنگی از عراق تصریح کرد: ما از حقوق مردم کوتاه نمی آییم.

کلید واژه ها: مقام معظم رهبری


نظر شما :