واکنش رسانه‌های عربی به سخنان بی بی در مجمع عمومی

نتانیاهو اعتراف کرد که تنهاست

۱۰ مهر ۱۳۹۲ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۲۲۳۲۵ اخبار اصلی خاورمیانه
روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، گزارش داد که نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به صراحت ناامیدی خود را از باراک اوباما و دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده امریکا نشان داد.
نتانیاهو اعتراف کرد که تنهاست

دیپلماسی ایرانی: اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی بازتاب چندان گسترده ای در رسانه های عربی نداشته است. برخی از شبکه های عربی آن را در خبرهای دوم و سوم خود منتشر کردند و بسیاری از مطبوعات نیز آن قدر مهم ندانستند که در صفحات نخست به آن اشاره کنند و به نقل خبر کوتاهی در گوشه ای از روزنامه خود اکتفا کرده اند. برخی روزنامه ها مثل الحیات نیز ترجیح داده اند که در ابتدا واکنش های ایران را منعکس کنند و در ذیل آن به اظهارات نتانیاهو بپردازند. البته برخی روزنامه های عربی با پوشش واکنش صریح ایران به اظهارات نخست وزیر اسرائیل این موضوع را در صفحه نخست خود کار کرده اند.

اسکای نیوز عربی: خشم نتانیاهو از گفت وگو

شبکه خبری اسکای نیوز عربی با اشاره به اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد این اظهارات را توام با خشم دانست و گزارش داد که دولت افراطی اسرائیل تلاش کرد تهدید نزدیکی روابط ایران و غرب را مهم جلوه دهد تا توجه جامعه جهانی به مشکل اصلی اسرائیل در روابط خارجی یعنی مذاکرات صلح را منحرف کند.

این شبکه خبری در ادامه بیان دعایی در پایان اظهارات نتانیاهو را که کمتر کسی متوجه منظور او از گفتن آن دعا به زبان عبری شد، دلیلی بر سر در گمی دولت اسرائیلی دانست و گزارش داد که نتانیاهو از خشم به دعاهای عبری پناه برده است.

الجزیره: ایران هراسی بهانه ای برای انحراف افکار عمومی جهان

شبکه خبری الجزیره نیز اظهارات نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان را که عمده تمرکزش بر روی ایران بود، تلاشی از سوی دولت تندروی اسرائیلی برای انحراف افکار عمومی برای از سرگیری مذاکرات صلح دانست و در گزارش خبری خود ضمن گفت وگو با یکی از رهبران فلسطینی گزارش داد که اشاره گذرای نتانیاهو به قضیه فلسطینی نشان می دهد که وی تلاش می کند تا با استفاده از ایران هراسی افکار عمومی جهان را از پرونده فلسطینی که مساله مهم جامعه جهانی در تعاملات بین المللی تلاویو است، منحرف کند.

این شبکه همچنین اظهارات نتانیاهو را غیرصادقانه خواند و گزارش داد که نخست وزیر رژیم صهیونیستی نه در مورد ایران با صداقت صحبت کرد و نه در مورد فلسطین که دغدغه اصلی جامعه عربی است. وی گفت آماده دادن امتیاز به اسرائیلی ها در صورت از سرگیری مذاکرات هستیم در حالی که او حتی حاضر نشده به قیمت از سرگیری مذاکرات شهرک سازی در مناطق اشغالی را متوقف کند.  

القدس العربی: تهدید یک جانبه اسرائیل علیه ایران

روزنامه القدس العربی، چاپ لندن، گزارش داد که نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به صراحت ناامیدی خود را از باراک اوباما و دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده امریکا نشان داد و گفت: «در صورتی که جامعه جهانی نخواهد در حمله به اسرائیل شرکت کند، تلاویو آمادگی دارد خود به تنهایی این کار را انجام دهد.»

وی در اظهارات خود همچنین گفت: «ایران هنوز از خط قرمز عبور نکرده اما تهران توانایی آن را دارد که فورا به آن برسد، و بدانید که ایران هسته ای پنجاه برابر خطرناک تر از کره شمالی است. برای مواجهه با این خطر انتخابی در برابر اسرائیل جز دفاع از خود نیست.»

الاخبار: جادوی نتانیاهو خنثی شد

روزنامه الاخبار، چاپ لبنان رویکرد مثبت دولت روحانی در تعامل با جهانیان و دیپلماسی خنده او را عامل اصلی عصبانیت نتانیاهو دانست و نوشت که نتانیاهو در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل به روشنی این خشم را بیان کرد.

به نوشته این روزنامه نتانیاهو از این که دیپلماسی جدید روحانی توانسته است خدعه و نیرنگ های او را افشا کند، عصبانی است و خود را در جامعه جهانی تنها می بیند. برای همین دست و پا می زند تا بتواند استراتژی "مرا بگیرید" را در برابر تحولات تازه جهان پیش ببرد.

الاهرام: نتانیاهو دروغ گفت و منزوی شد

روزنامه الاهرام، چاپ قاهره به واکنش محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به اظهارات نتانیاهو اشاره کرده و نوشته است که وی نتانیاهو را دروغ گویی توصیف کرد که در جامعه جهانی بیش از هر کسی منزوی شده است.

الاهرام در ادامه می نویسد اظهارات ظریف علیه نتانیاهو یادآور اظهارات آتشین محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران علیه اسرائیل بود با این تفاوت که با ادبیات دیپلماتیک بیان شدند و این بار می تواند نخست وزیر رژیم صهیونیستی را در جامعه جهانی به چالش بکشد.

الحیات: انتقاد ظریف از عدم یکپارچگی اوباما و دروغ های نتانیاهو

روزنامه الحیات، چاپ لبنان نیز اظهارات محمد جواد ظریف علیه نتانیاهو را برجسته کرده و نوشته است که ظریف هم زمان هم به اوباما به دلیل عدم اتخاذ سیاست واحد و روشن در برابر ایران انتقاد کرد و هم نتانیاهو را دروغ گویی خواند که در جامعه جهانی منزوی شده است.

این روزنامه همچنین به اظهارات نتانیاهو که گزینه نظامی را همچنان راه حل پرونده هسته ای ایران دانسته است، اشاره کرد و گزارش داد که نتانیاهو با گفتن این که اگر اسرائیل ببیند چاره ای جز حمله یک جانبه به تاسیسات هسته ای ایران ندارد، قطعا این کار را خواهد کرد، به وضوح نشان داد که در جامعه جهانی تنها است.

العرب: نتانیاهو اذعان کرد تنهاست

روزنامه العرب، چاپ لندن نیز نوشت که نتانیاهو با گفتن این عبارت که اگر جامعه جهانی نخواهد از اسرائیل در برابر برنامه هسته ای ایران دفاع کند، خود به تنهایی قادر به حمله نظامی به تاسیسات هسته ای ایران است به نوعی نشان داد که در جامعه جهانی تنها است.

این روزنامه که به گنجاندن عبارتی کوتاه از اظهارات نتانیاهو در صفحات داخلی خود بسنده کرده است، همچنین می نویسد که نخست وزیر اسرائیل از این که ممکن است به طور سری میان تهران و واشنگتن توافقی حاصل شود که در آن مصالح اسرائیل لحاظ نشده باشد، نگران است و برای همین ترجیح می دهد همچنان از گزینه نظامی برای گوشزد به واشنگتن استفاده کند.

بی بی سی عربی: افکار عمومی خشمگین از اظهارات نتانیاهو

شبکه خبری انگلیسی بی بی سی عربی نیز گزارش داد که اظهارات نتانیاهو باعث خشم افکار عمومی جهان شده و عمده منابع خبری از خشم مردم جهان از اظهارات جنگ طلبانه نخست وزیر اسرائیل گزارش داده اند.

این شبکه همچنین می نویسد در مجمع عمومی سازمان ملل تنها نتانیاهو بود که صحبت از جنگ زد و کشوری دیگر را همچنان تهدید به حمله نظامی کرد در حالی که افکار عمومی جهان از این که همچنان عده ای صحبت از جنگ می کنند، ناخرسندند و معتقدند که در دنیای کنونی صحبت از جنگ زدن راه به جایی نمی برد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: نتانیاهواسرائیلجامعه جهانیرژیم صهیونیستی


نظر شما :