ادعای هاارتص:

انتخاب روحانی حمله به ایران را یکسال عقب انداخت

۲۸ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۷:۲۰ کد : ۱۹۱۷۵۱۹ سرخط اخبار

شرایطی که دوستان نخست وزیر اسرائیل امسال را آخرین فرجه برای تصمیم گیری در خصوص اقدام نظامی علیه ایران می دانند، به نظر می رسد نتانیاهو باز هم یک سال دیگر باید صبر کند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از هاآرتص، یکی از مشخص ترین نتایج انتخابات ایران که منجر به برگزیده شدن یک فرد نسبتا میانه رو به عنوان رئیس جمهور آینده ایران شد، این بود که هرگونه تصمیم اسرائیل مبنی بر اقدام نظامی علیه ایران را حداقل تا سال آینده به عقب خواهد انداخت.

بنابراین گزارش، از زمان سفر باراک اوباما به اسرائیل در ماه مارس، این رژیم ادبیات خود را در خصوص ایران نرم تر کرده است چرا که در این دیدار توافقی با رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته بود مبنی بر اینکه تا انتخابات ایران صبر پیشه کنند.

اما در شرایط فعلی و با انتخاب تعجب برانگیز حسن روحانی در روز جمعه گذشته، غرب دست کم به چند ماه زمان نیاز دارد تا به ارزیابی معنی این تغییر بپردازد. تا آن زمان، اسرائیل در کسب حمایت بین المللی برای حمله به ایران دچار دردسر خواهد بود. در شرایطی که دوستان نخست وزیر اسرائیل امسال را آخرین فرجه برای تصمیم گیری در خصوص اقدام نظامی علیه ایران می دانند، به نظر می رسد نتانیاهو باز هم یک سال دیگر باید صبر کند.

به نوشته هاآرتص، یک سال پیش و تحت فشار شدید اسرائیل و متحدین آمریکائیش، باراک اوباما اعلام کرد که آمریکا قصد دارد از هسته ای شدن ایران جلوگیری کند و تصمیم به مهار یک ایران هسته ای ندارد. اما در خصوص اینکه او بخواهد در عمل نیز گفته خود را جامه عمل بپوشاند تردید وجود دارد.

باراک اوباما تلاش کرده است تا از درگیری های نظامی آمریکا در آن سوی مرزهای این کشور بکاهد و به نظر می رسد برای آغاز یک ماجراجویی نظامی دیگر بی میل باشد. این امر از نحوه برخورد وی با بحران سوریه نیز روشن است که حتی نسبت به تجهیز شورشیان سوریه نیز بی میل بود.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص با طرح این ادعا که اوباما تحریم های بی سابقه ای را علیه ایران اعمال کرده و همین تحریم ها نیز در پیروزی روحانی در انتخابات به وی کمک کرده است، اذعان کرده است که اوباما اشتیاقی به اقدام نظامی علیه ایران توسط آمریکا یا اسرائیل نشان نمی دهد. همان طور که بیانیه یکشنبه کاخ سفید هم نشان می داد، اکنون اوباما در نظر دارد به روحانی که بین سال های 2003 تا 2005 غنی سازی اورانیوم را تعلیق کرده بود، فرصتی برای دست یابی به یک راه حل صلح آمیز بدهد. به این ترتیب، وی از اسرائیل می خواهد که به او فرصت دهد.

این گزارش همچنین ادعا کرده است که آقای روحانی در بیانیه های خود که پس از پیروزی صادر شده اند، گوش های غربی را هدف قرار داده است و پیام او این است که برای مذاکره، مسائلی از جمله مساله هسته ای وجود دارد.

نتانیاهو نگران است در حالی که غرب در مذاکره با ایران در دوران روحانی امتیازات ناکافی کسب کرده باشد، در جبهه نبرد با ایران تنها بماند.

گفتنی است، ایران بارها هشدار داده است که هرگونه اقدام اشتباه رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله به تاسیسات هسته ای ایران را با پاسخی سخت مواجه خواهد کرد.

اسرائیل طی سال های اخیر مستمرا از اقدام نظامی علیه ایران دم زده است اما موازنه قوا در منطقه به شکلی بوده است که توان اجرای تهدیدات خود را نداشته است.

کلید واژه ها: اسرائیل اوباما روحانی اقدام نظامی علیه ایران


نظر شما :