حسن روحانی: قول می‌دهم که احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم

۱۰ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۶:۴۳ کد : ۱۹۱۶۸۲۴ سرخط اخبار سهم دیپلماسی در انتخابات
این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: آزادی رسانه‌ها اعم از روزنامه‌ها، سایت‌ها و رسانه ملی یکی دیگر از عوامل جلوگیری از فساد اقتصادی است.
حسن روحانی: قول می‌دهم که احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم

حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: قول می دهم که احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم.

به گزارش سرویس سیاسی انتخاب، حسن روحانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بامداد جمعه در برنامه انتخاب ایرانی که در شبکه جهانی جام جم با موضوع پاسخ به سوالات ایرانیان خارج از کشور، پخش می شد، طی سخنانی، اظهار داشت: کشور بزرگ ایران در سال های اخیر با معضلات و مشکلات اقتصادی و حتی اجتماعی، فرهنگی و به ویژه در زمینه سیاست خارجی و روابط خارجی مواجه بوده است که تبعات آن نه تنها شامل حال همه مردمی که در این سرزمین زندگی می کنند، شد حتی شامل حال شما عزیزان که در گوشه و کنار جهان زندگی می کنید نیز شد.

وی ادامه داد: خیلی دوست ندارم که شما را به عنوان ایرانیان خارج از کشور یاد کنم، همه ما ایرانی هستیم و فاصله جغرافیایی نمی تواند به وحدت، هویت و هویت ملی ما تاثیر بگذارد بنابراین ایرانی، ایرانی ست. هر کجا هست ایرانی است و همه ما به ایرانی بودن در فرهنگ ایرانی و اسلامی خودمان مغرور هستیم و با افتخار از آن یاد می کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: در برابر مشکلاتی که ما امروز با آن مواجه هستیم خوشبختانه به دلیل توانمندی های مدیریتی و سرمایه انسانی و سرمایه علمی و فرهنگی و داشتن متخصصان، صاحب نظران، دانشگاهیان، نخبگان و افراد با تجربه و مدیران لایق از یک طرف و داشتن منابع بسیار غنی از سوی دیگر و جایگاه بسیار مهم این سرزمین که سرزمینی استراتژیک است، از نقطه نظر دیگر راه حل مشکلات و عبور از معضلات گرچه کمی دشوار است اما حتما ممکن است که با یاری همه ایرانیان و همه آنها یی که برای توسعه این کشور می اندیشند، امکان پذیر خواهد شد.

روحانی در ادامه تاکید کرد: 5 دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بوده و در مرکز قانون گذاری، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و دفاع بودم و 16 سال دبیر شورای عالی امنیت ملی و 20 سالی هست که عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستم که در آن سیاست های کلی تهیه و تدوین می شود. امروز عضو مجلس خبرگان رهبری هستم و علاوه بر این، سال هاست که رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص هستم و بسیاری از تحقیقات مربوط به بخش اقتصادی، فرهنگی، سیاست داخلی و خارجی و سیاست های اجتماعی در این مرکز مورد بررسی قرار می گیرد.

وی در همین زمینه افزود: علاوه بر این من دانش آموخته حوزه علمیه قم تا درجه اجتهاد هستم و هم دانش آموخته حقوق از دانشگاه تهران، در خارج از کشور در دوره های فوق لیسانس و دکترا دانشجو هستم؛ مجموعه دانش و توانمندی علمی بنده و تجربه های علمی که داشته ام، فکر می کنم این توان را در من ایجاد کرده باشد تا بتوانم در خدمت مردم و در خدمت کشور برای اداره بهتر بخش اجرایی کشور باشم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، در ادامه اظهار داشت: مدیریت های قبلی من در بخش های مختلف سیاست گذاری، قانون گذاری و البته در بخش اجرا هم به عنوان مسئول دبیرخانه در 16 سال و به عنوان کسی که در دوران دفاع مقدس رئیس ستاد قرارگاه خاتم الانبیاء و فرمانده پدافند هوایی بودم، بنابراین تجربیات گذشته توان را در من ایجاد کرده که امروز بتوانم در مسائل اجرایی کشور مسئولیت را برعهده بگیرم. البته می دانیم که اداره کشور به مفهوم استفاده درست از همه کارشناسان و متخصصان و برنامه ریزی درست اجرایی و ایجاد هماهنگی و در بسیاری از موارد، اجماع ملی است.

روحانی در ادامه سخنانش تصریح کرد: منظور از اجماع ملی یعنی اجماع همه مسئولان رده بالا، همزمان با افکار عمومی جامعه و من در همه این زمینه ها تجربیات فراوانی در سال های گذشته داشته ام. سابقه افراد گویای این است که چه کارهایی انجام داده اند. سابقه من در سمت های مختلف در سال های گذشته می تواند این شهادت را بدهد که آنچه من گفته ام در عمل هم به آن پایبند بوده ام.

"علاوه بر اینکه در موضوعات مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، در مرکز تحقیقات استراتژیک در مجموع بیش از 300 جلد کتاب زیرنظرم تالیف، تدوین، چاپ و منتشر شده است که هموطنان عزیز ما می توانند مطلع باشند از آنچه که در این کتاب ها آمده و این نشانه پشتوانه و کوله بار علمی و تجربی است که برای اداره کشور در اختیار دارم.

وی در ادامه اظهار داشت: کشور ما در حال حاضر در زمینه اقتصادی مشکلات عمده ای دارد که از جمله آن تورم و موانع بخش صادرات است که باید برای رفع آنها برنامه ریزی دقیق صورت گیرد؛ برنامه اقتصادی ام بر دو محور استوار است یکی تولید ثروت ملی و دیگری توزیع عادلانه ثروت که این ها دو هدف اساسی در برنامه اقتصادی بنده است.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: اگر ما بتوانیم ثروت ملی را افزایش دهیم، یعنی زندگی و معیشت مردم را بهبود بخشیده ایم. برای ایجاد ثروت ملی اقدامات فراوانی باید انجام شود که مهمترین آن بهبود فضای کسب و کار است. با بهبود فضای کسب و کار می توانیم به تولید در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات رونق دهیم.

"اگر تولید رونق یابد، معنای آن این است که در بازار، کالا و خدمات بیش از تقاضا خواهد بود، وقتی که تولید بالاتر از تقاضا باشد، می تواند تعادل قیمتی ایجاد کرده و حتی در مسئله تورمی که مورد سوال بوده است، تورم را مهار کرده و کنترل کند البته تورم عوامل مختلفی دارد که یکی از آنها مربوط به تولید است.

روحانی همچنین تصریح کرد: نرخ رشد نقدینگی ما در سال های اخیر بسیار بالا رفته و کشور از 68 هزار میلیارد تومان نقدینگی در سال 84، امروز به بالای 450 هزار میلیارد تومان رسیده است، معنایش این است که نقدینگی تقریبا به حدود 7 برابر رسیده است. قیمت کالاها در طول این چند سال، 300 درصد افزایش یافته است و ما برای اینکه تورم را حل کنیم، یکی از راه هایش این است که باید نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم.

وی افزود: امروز مشکلی که وجود دارد این است که نقدینگی ما به دلیل عدم بهبود فضای کسب و کار به سمت دلالی حرکت کرده است که گاهی این نقدینگی به سمت خرید سکه، خرید ارز خارجی و دلار و گاهی به سمت زمین و مسکن رفته است. هر کجا که سیل نقدینگی حرکت کرده، ویرانی به دنبال آن آمده است. باید کاری کنیم تا نقدینگی به سمت تولید هدایت شود.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: ما باید با رانت خواری و فساد مبارزه کنیم چرا که بدون مبارزه با فساد تولید رونق پیدا نمی کند؛ باید خدمات لازم را در اختیار تولیدکنندگان و کارآفرینان قرار دهیم تا بتوانیم هم معضل بیکاری را حل و معضل تورم را مرتفع کنیم. البته اقشار کم درآمدی هستند که برای آنها بسته های حمایتی مد نظر قرار داده شده است؛ از جمله آنها، این است که 5 میلیون نفر دارای بیمه خدمات درمانی نیستند که باید این بیمه را برای آنها توسعه داده و همگانی کنیم. تمام مردم ایران باید دارای این امکانات بوده و تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

روحانی ادامه داد: امروز مخارج درمان سنگین است و همگانی کردن بیمه خدمات درمانی باعث می شود تا این مخارج تعادل پیدا کند. در بخش های دیگر هم بسته های حمایتی برای اقشار کم درآمد داریم، اساس سیاست ما بالا بردن ثروت ملی، رونق تولید و اشتغال و بهبود فضای کسب و کار است.

وی در ادامه سخنانش به راه های مقابله با تحریم ها در دولت آینده اش اشاره کرد و افزود: گفته می شود که اگر من رئیس جمهور شوم، تحریم را بر می دارم واقعیت این است که بخشی از تحریم که عمدتا تحریم آمریکا می شود، از دیرباز با آن آشنا بوده ایم و با این تحریم ها مقابله کرده ایم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه اظهار داشت: در دوران دفاع مقدس توانستیم از کشور دفاع کنیم و همین طور توانستیم از کنار تحریم ها عبور کنیم اما در سال های اخیر دو مشکل پیش آمده است، مشکل اول این است که بحث تحریم در شورای امنیت سازمان ملل آغاز شده که این بی سابقه بوده یعنی تحریم های گذشته، تحریم سازمان مللی نبود.

روحانی در همین زمینه تصریح کرد: نکته دوم این است که ما همواره فاصله ای را بین اتحادیه اروپا و آمریکا بوجود آورده بودیم که این فاصله گاهی بسیار استراتژیک و گاهی تاکتیکی بود. اما به هر حال این فاصله در عمل وجود داشت. ما در پرونده هسته ای هم این کار را کردیم. ما بین اروپا و آمریکا فاصله ایجاد کردیم. سفیر روسیه در اجلاس شورای حکام نوامبر 2003 در آذر 82 وقتی که سه کشور اروپایی با آمریکا در شورای حکام مشاجره داشتند، گفته بود که من در دهه های اخیر چنین منظره ای را مشاهده نکرده بودم، به نحوی که در یک اجلاس بین المللی، 3 کشور مهم اروپایی یک طرف باشند و آمریکا طرف مقابل آنها باشد بنابراین این وابسته به هنر دیپلماسی و هنر دولتمردان و همه مسئولان است که نگذارند اجماع علیه کشور شکل بگیرد."

وی افزود: از اجماع، به اجماع جهانی همواره یاد می شود ولی مقصود از اجماع جهانی، اجماع قدرت های بزرگ است وگرنه بسیاری از کشورها به خصوص جنبش غیرمتعهدها، حامی ایران هستند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: به دلیل اجماعی که بین اروپا و آمریکا و یا قدرت های بزرگ به شکلی صورت گرفته، مشکل بیشتر شده است. باید از راهی که دشمن استفاده کرده، استفاده کنیم؛ دشمن توانسته با بهانه هایی یک اجماع علیه ایران بین قدرت ها بوجود آورد و ما هم باید با تلاش و فعالیت و مذاکره جدی، بتوانیم کاری کنیم که این اجماع را شکسته و فاصله های لازم را بوجود آوریم و فضای تنفری را ایجاد کرده و قدم به قدم با تحریم ها مقابله کنیم؛ این کار یک شبه امکان پذیر نیست به دلیل تجربه فراوانی که من در این زمینه دارم، می دانم که این کار شدنی است اما باید قدم به قدم پا را پیش بگذاریم و به سمت حل معضلات برویم.

روحانی در ادامه سخنانش در برنامه انتخاب ایران شبکه جام جم سیما، با بیان اینکه مذاکره به اعلام مواضع نیست، گفت: مذاکره این نیست که ما با جمعی اعلام موضع کنیم و آنها هم اعلام مواضع کنند، مذاکره به این معناست که در خصوص موضوعی بحث و بررسی کنیم و در مذاکره باید پل زده شود تا به نقطه مشترک برسیم و در آن صورت است که می توان مسائل را حل و فصل کرد.

وی با بیان اینکه موضوع تحریم در میان مدت و نه کوتاه مدت قابل حل است، تاکید کرد:علامت سوابق، تفکرات، راهبردها و شعارهای شخصی که رئیس جمهور خواهد شد، به داخل و خارج از کشور نشان داده می شود. این علامت اعتدال، عقلانیت و منطق و یا افراطی گری و تندروی خواهد بود. کل این کار در اختیار مردمی است که روز 24 خرداد پای صندوق آرا خواهند رفت و یا در مسیر اعتدال و عقلانیت و یا در مسیر دیگر توجه خود را نشان می دهد؛ آنچه می توانم بگویم آن است که دولت من دولت تدبیر و امید است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در خصوص سیاست خارجی دولت آینده و اینکه رئیس جمهور آینده  چه تصمیماتی درباره ایرانیان خارج از کشور اتخاذ خواهد کرد، اظهار داشت: در واقع همه سوالات به سیاست خارجی بازمی گردد. باید بدانید که ارزش پاسپورت علامت نوع رابطه ما با دنیاست؛ اگر روابط ما با کشوری، قاره ای یا کل جهان صمیمی و بر مبنای احترام متقابل و منافع متقابل، روابط گرمی شد، آنوقت شهروند ایرانی در آن کشور جایگاه دیگری پیدا می کند، در آن صورت چهره ایرانی را که می بینند، به عنوان چهره دوست نگاه می کنند و پاسپورت هم جایگاه خود را پیدا می کند.

روحانی با بیان اینکه اگر بین دو کشور اعتماد نباشد، رابطه خوب هم به تبع برقرار نخواهد شد، اظهار داشت: اگر اعتماد باشد ولی منافع متقابل نباشد، باز هم رابطه خوب ادامه پیدا نمی کند، اگر منافع باشد و احترام باشد، ولی اعتماد نباشد، باز هم این رابطه ادامه پیدا نخواهد کرد، همه این اصول باید در کنار خود چیده شود تا روابط بهتری با دنیا برقرار شود.

وی افزود: مهمترین برنامه من بعد از مسئله اقتصاد و معیشت مردم، ساماندهی صحیح روابط خارجی کشور با دنیاست؛ نباید فکر کنیم در دنیای امروز دوست دائمی یا دشمن دائمی وجود  دارد. دوستی و دشمنی را منافع متقابل و احترام متقابل می سازد. ما باید به این نکته توجه کنیم که در دنیای امروز  هیچ کشوری نمی تواند دور خود حصار و دیوار بکشد. ضمن آنکه هیچ کشوری در انزواع به توسعه نمی رسد، همچنین در جهان امروز بدون ارتباط با جهان، زندگی خوب اساسا امکان پذیر نیست.

این اندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: جهان امروز جهانی است که اتصالات فراوانی پیدا کرده و باید نقش ایران را با حفظ منافع، مدنظر قرار دهیم و نگذاریم توطئه دشمن در زمینه انزوای ایران عملی شود؛ پس حتما باید روابط خود را با دنیا و همسایگان تصحیح کنیم. همسایگان مزیت های فراوانی اعم از فرهنگ، اقتصاد و امنیت ملی برای ما دارند بنابراین باید بدانیم که کشورهای همسایه اولین کمربند امنیت ملی یا خدای ناکرده تهدید ملی خواهند بود.

روحانی درا دامه سخنانش با بیان اینکه ایران با 15 کشور همسایه است و باید با آن کشورها روابط صمیمانه ای برقرار کند، اظهار داشت: با برخی از این کشورها روابط خوبی داریم که باید آن را به روابط بهتر تبدیل کنیم و با برخی از این کشورها روابط مناسبی نداریم که باید مشکلات را حل و فصل کنیم؛ البته باید اولویت ما در ارتباط با کشورهای همسایه، سرمایه گذاری، تجارت، حمل و نقل، ترانزیت و مسائل فرهنگی باشد اما در عین حال ارتباط با سایر کشورها هیچ مشکلی را برای ما ایجاد نخواهد کرد.

وی گفت: امروز رابطه ما با آمریکا در حد تخاصم است که باید تلاش کنیم این حد را با تدبیر و برنامه ریزی پایین بیاوریم و حداقل به تنش برسانیم. اما باید بدانیم با دشمن هم باید تعاملی داشته و اولا دشمنی را کم کنیم؛ ثانیا نگذاریم دشمنی هایش تاثیرگذار باشد، هنر در شعاردادن نیست چرا که شعاردادن آسان است؛ هنر در آن است که نگذاریم دشمن در توطئه ای که علیه ملت ما دارد، موفق شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین در بخش دیگری از سخنانش درخصوص مشکلات بانکی ایرانیان خارج از کشور، تصریح کرد: ایرانیان داخل کشور هم که می خواهند با خارج از کشور ارتباط داشته باشند، با مشکل بانکی روبه رو هستند، این مشکلات بانکی از تبعات تحریم است. برنامه دولت و تدبیر و امید آن است که انزوا را از بین برده و به عبارت دیگر برنامه دولت تدبیر و امید تعامل سازنده با جهان است و نه تقابل و ما جای این تقابل را با تعامل عوض خواهیم کرد.

روحانی در پاسخ به این سئوال که برنامه شما برای پرونده هسته ای ایران چیست و آیا باید ما هزینه گزافی را در این زمینه متقبل شویم؟ گفت: اصل بحث فناوری هسته ای جزو برنامه های توسعه کشورمان بوده و در چارچوب برنامه های های پیشرفت کشورمان قرار دارد. ما در این زمینه به صورت صلح آمیز عمل کرده ایم و تنها مشکلی که در این زمینه بوجود آمده، بحث غنی سازی است که به علت بهانه جویی های آمریکا و پس از آن آژانس بین المللی، بوجود آمده است.

وی افزود: ما این ادعاها را رد می کنیم زیرا تمام فعالیت هایمان را در زمینه هسته ای زیر نظر آژانس بین المللی هسته ای و قانون انجام داده ایم. تمام فعالیت های هسته ای ما با نظارت آژانس است. کار قانونی انجام می دهیم و برنامه هسته ای کشورمان در چارچوب برنامه توسعه کشورمان دنبال می شود اما باید در این زمینه با مذاکرات، نسبت به ادعاها عمل کنیم و در این زمینه به حل و فصل مسائل بپردازیم. مساله ما در این زمینه، هم ساخت نیروگاه هسته ای و هم غنی سازی و تولید انرژی هسته ای است و در کنار این موضوع، باید بحث اعتمادسازی را نیز دنبال کنیم و با این روند اجازه ندهیم که مشکلاتمان در این زمینه بیشتر شود.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در پاسخ به این سئوال که چقدر در دولت خود به احزاب مخالف اجازه فعالیت می دهید، با مهم قلمدادکردن بحث انتقاد و آزادی بیان اظهار داشت: مساله آزادی بیان و نقد و فعالیت احزاب، به عنوان یک اصل اساسی در کشور است. کشوری می تواند به رشد و توسعه دست پیدا کند که آزادی بیان و نقد در آن وجود داشته باشد، در واقع توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی امکان پذیر نیست.

روحانی افزود: نقد می تواند تصحیح کننده خطای دولت باشد. نقد حق مردم است و از لحاظ شرعی وظیفه ای را بر دوش آنها می گذارد، دولت امید از انتقاد سازنده انتقاد می کند؛ عملکرد من هم همین موضوع را نشان می دهد که در زمانی که مسئول پرونده هسته ای ایران بودم، نقدهای فراتر از نقدهای سازنده و بلکه حرف های تخریب کننده در زمینه عملکرد ما در پرونده هسته ای صورت می گرفت ولی در این زمینه از هیچ روزنامه و رسانه ای شکایت نکردم و جز در برخی از موارد که نیاز به توضیح داشت، در مقابل این انتقادات واکنش نشان ندادم.

وی با بیان اینکه اساس مردم سالاری با مشارکت مردم امکان پذیر است، اظهار داشت: باید بدانیم که مشارکت مردم تنها منحصر به انتخابات نیست و مردم باید در تمامی مراحل در اداره کشور مشارکت داشته باشند؛ مردم باید در زمینه تدوین برنامه ها و انتخاب وزیران نیز مشارکت کنند. برنامه من این است که در برنامه های اقتصادی از فعالان اقتصادی و کارآفرینان نیز دعوت کنم و از نظرات آنان نیز استفاده خواهم کرد. در انتخاب وزیران حتما با صاحب نظران آن حوزه ها مشورت می کنم و وزیری را انتخاب خواهم کرد که باعث افتخار صنف خود شود، البته بخش تاییدصلاحیت وزیران بر عهده مجلس است، اما در زمینه انتخاب این وزیر از نظر فعالان و صاحب نظران بهره خواهم برد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مشارکت مردم در کشور از طریق اعتماد سازی صورت می گیرد، گفت: مردم وقتی همکاری و مشارکت می کنند که اعتمادشان به نظام جلب شده باشد و در واقع با همکاری مردم است که حل معضلات تسهیل می شود.

روحانی افزود: رئیس جمهور، مالک این کشور نیست و تنها مردم ایران مالک این سرزمین هستند و تمامی مسئولین کشور امانت دار بوده و باید امانت دار خوبی باشند و هیچگاه احساس مالکیت نکنند.

وی ادامه داد: مشارکت مردم در امور کشور در آنها احساس تعلق خاطر نسبت به کشورشان می کند و تا احساس مالکیت و مشارکت وجود نداشته باشد، ما نمی توانیم به پیشرفت برسیم.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره برنامه هایش برای حمایت حقوقی از ایرانیان خارج از کشور گفت: اگر فرد ایرانی مشکل تعویض پاسپورت و یا گرفتن پاسپورت و مشکل تمدید آن را دارد و یا حتی مشکل شناسنامه و حتی یک سند یا مشکل سربازی دارد، می توان آن را حل کرد. یکی از کارهایی که در زمان مسئولیتم در شورای عالی امنیت ملی انجام دادم و به نتیجه رساندم این بود که جوانان ایرانی که در خارج از کشور هستند ولو اینکه دوران خدمت سربازی را نگذرانده اند بتوانند سالی 3 ماه به ایران بیایند و برگردند تا رابطه شان با فرهنگ ایران و ملت ایران قطع نشود و این برنامه را جزو افتخاراتی می دانم که در آن دوران پیگیری کردم و با دستگاه های مربوطه هماهنگی های لازم را انجام دادم و با ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت امور خارجه به تفاهم رسیدیم و این مقررات را تصویب و اجرایی کردیم.

وی افزود: باید کاری کنیم تا همه ایرانیان به راحتی به داخل کشور رفت و آمد کنند. به دنبال این خواهم بود تا ایرانیانی که حتی از لحاظ حقوقی و قضایی مشکلی دارند با هماهنگی قوه قضائیه کاری کنیم که آن فرد ایرانی برای کوتاه مدت به داخل کشور رفت و آمد داشته باشد و بازگشت او را تضمین کنیم. رابطه ایرانیان با داخل کشور یکی از وظایف مهم دولت و به نفع همه ایرانیان است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ایرانیان باید احساس کنند که همه آنها سفیران ما در سراسر جهان هستند، افزود: ایرانیان باید به کشور خود احساس تعلق کنند و بدانند بین ایرانی ساکن اروپا یا تهران از لحاظ حقوق شهروندی تفاوتی وجود ندارد و هر دو ایرانی و عضو ملت هستند و تفاوتی با هم نخواهند داشت. باید مشکلات ایرانیان را حل و فصل کنیم و شاید یکی از راه های آن دولت الکترونیک است. باید خیلی از کارها را بدون مراجعه حضوری حل و فصل کنیم. ممکن است در کشوری سفارتخانه یا کنسولگری جمهوری اسلامی ایران فعال نباشد و باید بتوانیم از طریق کشورهای همسایه کار را با دولت الکترونیک حل و فصل کنیم.

روحانی تصریح کرد: برای توسعه کشور نیاز به سرمایه داریم و قبل از اینکه به فکر سرمایه خارجی باشیم در ابتدا باید به فکر جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور باشیم. ایرانیانی در خارج از کشور هستند که سرمایه دارند و به کشورشان علاقه دارند، سرمایه آنها می تواند به کشور کمک کند و حتی منفعت متقابلی برای خود آنها داشته باشد.

وی ادامه داد: باید تسهیلات لازم را برای ورود سرمایه های ایرانیان خارج از کشور و سود و خروج آن انجام دهیم و اگر مشکلات و موانع را در این مسیر پیدا کردیم حتما لوایحی را به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهیم کرد تا بتوانیم از سرمایه ایرانیان که رقم آن بسیار بالا است، در توسعه کشور استفاده کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: مردم ایران در هر کجا که هستند، باید دولت را پناه و حامی خود بدانند و هیچگاه نباید حمایت دولت از سر مردم کم شود. بنده مخالف این هستم که اگر فردی تفکر یا سلیقه و نظر دیگری دارد اما به ایرانی بودن خود افتخار می کند و دلش می خواهد به کشور ایران خدمت کند، طرد شود. بلکه باید حامی او باشیم و اگر مشکلی برای او در خارج از کشور پیش آمد باید با همه ابزار حقوقی و سیاسی به حمایت از او بپاخیزیم تا او بداند که تنها نیست و دولت ایران در کنار همه ایرانیان است. لذا اگر این کار شد، آنگاه فرد ایرانی این احساس را خواهد داشت که او نیز در کنار ملت ایران است و باید بتواند همه امکاناتش را در خدمت نه تنها ملت ایران بلکه دولت ایران قرار دهد. لذا ما این برنامه ها را در دولت تدبیر و امید اجرا خواهیم کرد.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره دانشجویان ایرانی خارج از کشور گفت: موضوع دانشجویان ایرانی خارج از کشور بسیار اهمیت دارد و متاسفانه آنها در ماه های اخیر با مشکلاتی مواجه شده اند؛ برنامه دولت امید این است که افرادی که در دوره کارشناسی هستند و مشکل دارند، بتوانند به کشور برگردند و ادامه تحصیل آنها در داخل کشور باشد چرا که ظرفیت خالی در داخل به اندازه کافی وجود دارد.

وی تصریح کرد: مشکل ایرانیان خارج از کشوری که در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا هستند و برای ادامه تحصیل مشکل دارند، در دولت آینده حل و فصل خواهد شد.  البته جذب آنها به داخل ایران بسیار مهم است. ایران از هر نقطه دیگر دنیا، گیرایی بیشتری دارد و معلوم است که هر ایرانی دلتنگ کشورش است و دوست دارد در آن خدمت کند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: برنامه دولت تدبیر و  امید این است که از همه متخصصان ایرانی و نخبگان ایرانی خارج از کشور استفاده کند.. من تنگ نظری هایی که امروز در رابطه با دانشجویان و اساتید وجود دارد و حضور در سمینارها و فرصت های مطالعاتی بسیار کم شده را نمی پسندم و کاملا با این تفکر مخالفم و معتقدم باید فضا را کاملا باز کنیم تا اساتید ما به خارج از کشور بروند و اساتید خارج کشور به داخل رفت و آمد کنند. گذشت، آن دنیایی که فکر کنیم اگر دو نفر با هم تماس گرفتند همه مسائل از بین خواهد رفت. امروز جهان، جهانِ اطلاعات است و همه به هم متصل هستند و لذا باید به مردم خود اعتماد کنیم و آنهایی که قصد خیانت دارند تعدادشان بسیار اندک است و حساب آنها جداست اما قاطبه ملت ایران عاشق کشورشان و منافع آن هستند و باید زمینه ای برای رفت و آمد اساتید و دانشجویان خارج از کشور به داخل فراهم کنیم.

وی تاکید کرد: عزیزان ما در خارج از کشور می دانند که حتی فارغ التحصیلان داخل کشور که تعداد آن سالانه 900 هزار نفر است، غالبا شغل مناسبی در اختیارشان نیست لذا ما برای اشتغال آنها برنامه جدی خواهیم داشت و جدی ترین برنامه اقتصادی ام در ماه های اول دولت حل معضل اشتغال به ویژه برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها است و زمانی که این مشکل حل شد، خود به خود می توانیم ایرانیان تحصیل کرده خارج از کشور را به داخل جذب کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برنامه عملی برای مقابله با فساد دارید، گفت: اولویت های برنامه دولت تدبیر و امید اصلاح نظام اداری است چرا که دولت در حال حاضر بیش از حد بزرگ شده است و در شرایط فعلی دولت باید کوچک سازی شود.مقررات ما گاهی دست و پا گیر است و باید اصلاح شود و لذا دولت باید به سمت الکترونیکی شدن برود.

روحانی تاکید کرد: در مسئله فساد باید به غیر از سازمان های نظارتی که کار خود را انجام می دهند و دولت آینده با آنها همکاری خواهد کرد، دو کار مهم نیز باید انجام بشود. اقدام اول گردش سریع اطلاعات است. من تمام دستگاه های اجرایی را موظف خواهم کرد که کلیه فعالیت های مالی را و پروژه هایی که خارج از مناقصه انجام می دهند را در معرض مردم قرار دهم تا اطلاعات کاملا شفاف باشد چرا که با گردش اطلاعات و شفافیت جلوی بسیاری از مفاسد گرفته می شود.

وی تصریح کرد: با دولت الکترونیک می توان جلوی فساد را گرفت. در حال حاضر مشکلاتی بین گمرک و بانک ها وجود دارد که به دلیل ارتباط های کاغذی است و لذا باید این ارتباط ها در فضای مجازی حل و فصل کنیم تا این فساد کم شود.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: آزادی رسانه ها اعم از روزنامه ها، سایت ها و رسانه ملی یکی دیگر از عوامل جلوگیری از فساد اقتصادی است.

روحانی تاکید کرد: می خواهم به همه هموطنان در سراسر جهان اعلام کنم که در دولت تدبیر و امید برای زبان فارسی تلاش ویژه خواهم کرد و گسترش این زبان مخصوصا برای نسل سوم و چهارم ایرانیان خارج از کشور از برنامه های من است و به همه هموطنان قول خواهم داد که بزرگان و افتخارات ایران را و میراث فرهنگی ایران و بزرگانی که برخی همسایگان در حال تصاحب آنها هستند را این افتخارات که جزو تاریخ و فرهنگ ماست را برمی گردانم و قول می دهم که اعتبار .  احترام را به پاسپورت ایرانی برگردانم.


نظر شما :