سعیدی کیا: در حال حاضر دو وزارت خارجه داریم

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۳:۱۸ کد : ۱۹۱۵۴۷۴ سرخط اخبار سهم دیپلماسی در انتخابات
سعیدی کیا: در حال حاضر دو وزارت خارجه داریم
کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه باید یک رابطه حکیمانه با حفظ اصول برقرار کنیم گفت: در مسئله هسته ای ایران و غرب در نهایت به جمع بندی خواهند رسید و وقتی با دنیا مذکره می کنیم باید گفتمان عادلانه را جایگزین گفتمان خشن با غرب کنیم.

 به گزارش خبرنگار مهر محمد سعیدی کیا کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه شهید بهشتی حضور یافت و پیرامون مسائل انتخاباتی سخنرانی کرد.

سعیدی کیا با بیان اینکه دانشجویان برای گرم کردن فضای انتخاباتی نقش مهمی دارند گفت: من معتقدم کشور را می توان بهتر از این اداره کرد. تجربه کار در 4 دولت من را از مشکلات موجود آگاه کرده و مطمئن هستم که کشور را می شود بهتر اداره کرد.

وی افزود: با دنیا می توان یک رابطه حکیمانه برقرار کرد و رابطه منطقی با دیگر کشورها داشت. اساس اداره کشور با دولت من بر همان اساسی استوار است که نظام جمهوری تعریف کرده است. دولت آینده من فرزند مجلس و خدمتگزار مردم است.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه عرصه کشور برای خدمتگزاری تنگ نیست گفت: همه کسانی که عضو وفادار جمهوری اسلامی هستند با هر توان و تخصصی که دارند عضو دولت تلقی می شوند.

سعیدی کیا افزود: اعتماد به مردم و بسترسازی برای رشد را وظیفه خود می دانم و یکی از برنامه های اصلی این دولت کاهش قطعی بودجه از نفت است.

وزیر سابق مسکن در پاسخ به این سئوال که شما در دوره وزارت خود نتوانستید قیمت مسکن را کنترل کنید و بیشترین افزایش قیمت ها در دوره شما بود چگونه می توانید دولت را اداره کنید تصریح کرد:  علت گرانی مسکن وجود نقدینگی زیاد در جامعه است و دولت وظیفه دارد این نقدینگی را به سمت سرمایه گذاری سوق دهد و بستر مناسبی برای سرمایه گذاری بوجود آورد.

وی با بیان اینکه اکنون در کشور ثبات و شفافیت قانون وجود ندارد گفت: وقتی نقدینگی موجود به سمت سرمایه گذاری نرود به سمت طلا ، ملک و ارز خواهد رفت که در دوره وزارت من نیز همین مشکل بوجود آمد.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سئوال که برای اشتغال جوانان چه برنامه ای دارید گفت: در کشور ما چند نقص بزرگ اقتصادی وجود دارد، افت سرمایه گذاری، افت تولید، افت اشتغال و رشد تورم از مهمترین این مسائل است و راه حل آن است که به تولید اهمیت دهیم و مردم به مقررات دولت اعتماد کنند و به سرمایه گذاری روی آورند.

وی در خصوص پول نفت نیز گفت: پول نفت مستقیما وارد خزانه می شود و قسمت عظیمی از آن صرف هزینه های جاری کشور می شود. آنچه که لازم است این است که پول نفت برای تولید صرف شود.

سعیدی کیا در خصوص سیاست خارجی و تعامل با کشورهای غربی گفت: سیاست های کلان کشور در اختیار رهبری است اما رئیس جمهور می تواند در چارچوب سیاست ها نقش خود را به خوبی ایفا کند و اگر غیر از این باشد تقابل به وجود می آید.

وی با بیان اینکه همه دنیا آمریکا نیست، افزود: رهبری نیز نگفته ما هرگز مذاکره نمی کنیم. ما اکنون با کشورهای زیادی رابطه داریم که باید این روابط را توسعه دهیم. در واقع ارتقاء رابطه اقتصادی باعث ارتقا رابطه سیاسی نیز می شود.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه باید یک رابطه حکیمانه با حفظ اصول برقرار کنیم گفت: در مسئله هسته ای ایران و غرب در نهایت به جمع بندی خواهند رسید. رابطه با غرب با گفتمان خشن موجب مشکلات امروز است. وقتی با دنیا مذکره می کنیم باید گفتمان عادلانه را جایگزین گفتمان خشن با غرب کنیم.

سعیدی کیا در خصوص مذاکره با آمریکا نیز گفت: همانطور که رهبری فرموده اند هرگاه آمریکا زورگویی خود را کنار گذاشت می توان با آنها مذاکره کرد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ما دو وزارت خارجه در کشور داریم. یکی خود وزارت خارجه و دیگری معاون رئیس جمهور در امور بین الملل. این به چه معناست؟ ما نباید دستگاهها را شاخه شاخه کنیم.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در خصوص سازمان مدیریت  و برنامه ریزی خاطرنشان کرد: سازمان مدیریت مغز متفکر و برنامه ریز کشور بود البته ما انتقاداتی در جهت اصلاح و تسریح امور داشتیم ولی وقتی دولت به برنامه ریزی اعتقادی ندارد این نهاد را مضمحل می کند.

سعیدی کیا در خصوص پرداخت نقدی یارانه گفت: تجربه نشان داده وقتی یارانه را نقدی پرداخت می کنیم تورم افزایش می یابد البته وقتی سال اول یارانه ها پرداخت شد ضریب جینی کاهش یافت اما سال بعد با افزایش تورم به حالت اول برگشت. بنابراین فشار تورمی سنگینی به دلیل پمپاژ نقدینگی به وجود آمد.

وی ادامه داد: نقدینگی تورم زاست البته باید یارانه های نقدی فقط به خانواری که سرپرست آن از کار افتاده اختصاص یابد.

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در پایان سخنان خود به تعامل قوای مجربه، مقننه و قضائیه اشاره کرد و گفت: باید بین سه قوه تعامل برقرار باشد تا بتوان کارها را در کشور انجام داد و این تعامل باید قوی باشد.

 

کلید واژه ها: احتمالی انتخابات ریاست احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ریاست انتخابات ریاست جمهوری احتمالی انتخابات ریاست جمهوری کیا سرمایه گذاری نقدینگی سرمایه گفتمان دنیا یارانه تورم انتخابات ریاست جمهوری در ریاست جمهوری در برقرار جمهوری در تعامل


نظر شما :