احمدی نژاد: به فعالیت‌های اتمی سرعت بیشتری دهید

۲۰ فروردین ۱۳۹۲ | ۲۲:۱۵ کد : ۱۹۱۴۷۶۷ سرخط اخبار

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسم روز ملی فناوری هسته ای که صبح امروز در محل سازمان انرژی اتمی برگزار شد با اشاره به جنبه های مختلف کاربرد انرژی هسته ای گفت: امروز انرژی هسته ای و جنبه های مختلف آن با تلاش های دکتر عباسی و همکاران ایشان بیش از پیش در اختیار ملت ایران قرار می گیرد و با برنامه ریزی های انجام شده به سرعت جلو می رود.

وی با اشاره به استفاده از انرژی هسته ای در تولید برق و راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر گفت: امروز دانش هسته ای آثار و کاربردهای بسیار گسترده ای دارد که یکی از مهمترین عرصه های آن بحث درمانی است.

رئیس جمهور با اشاره به بهره برداری از 5 رادیو داروی جدید گفت: امروز رادیو داروها در بخش درمان و همچنین تشخیص بیماری، کاربرد بسیار گسترده ای دارند، بسیاری از بیماری های صعب العلاج با استفاده از رادیو داروها به سرعت قابل تشخیص و درمان است.

احمدی نژاد با اشاره به این نکته که تهیه و در دسترس قرار گرفتن این داروها در مدت زمان کوتاهی امکان پذیر است گفت: طبق آمار، سالانه 800 هزار نفر از رادیو داروها در بخش تشخیص و عده کمی نیز در بخش درمان استفاده می کنند که تمام این رادیو داروها تولید دانشمندان و متخصصان ایرانی است.

احمدی نژاد در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از کاربردهای انرژی اتمی در بخش کشاورزی است که هم در اصلاح نژاد و هم در ایجاد تنوع در بذرها و دانه ها کاربرد دارد.

وی افزود: ارتقاء کیفیت محصولات و همچنین مقاوم کردن آنان در مقابل آفات از دیگر کاربردهای انرژی اتمی در بحث کشاورزی است، همچنین در بخش بهداشت سم زدایی، باکتری زدایی و ایجاد محیط استریل و بالا بردن ماندگاری بالای برخی از محصولات جزو کاربردهای مهم صنعت هسته ای محسوب می شود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به این نکته که دستگاه های شتاب دهنده کاربردهای گوناگونی در زمینه های مختلف صنعتی دارندگفت: خوشبختانه امروز با تلاش دست اندرکاران و دانشمندان ایرانی توانایی ساخت شتابگر ها در کشور به وجود آمده که در حوزه های گوناگونی همچون دوام محصولات صنعتی کاربرد دارد.

احمدی نژاد گفت: من انتظار دارم که تمام فعالیت هایی که در سازمان انرژی اتمی صورت می گیرد و ظرفیت های گوناگونی که برای استفاده از این صنعت وجود دارد برای مردم توضیح داده شود و این کار به گونه ای انجام شود که همه بتوانند از فواید آن مطلع شوند.

وی افزود: در بخش معدنی نیز فعالیت های مناسب و خوبی صورت گرفته است، همانطور که می دانید برداشت اورانیوم از معادن به راحتی ممکن نیست و هرچه در طبیعت کانی ها ارزشمند تر شود استخراج آن نیز سخت تر خواهد شد،ممکن است یک معدن گچ وجود داشته باشد و بتوان بدون هیچ مشکلی از آن بهره برداری کرد اما برداشت معادنی همچون اورانیوم نیاز به نفوذ در اعماق زمین دارد.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش دست اندرکاران معدن ساغند گفت: همانگونه که شنیدید برای استخراج مواد معدنی نیاز به حفر زمین تا عمق 150 تا 300 متری داریم، این در حالی است که از هر تن سنگ معدن تنها 450 گرم اورانیوم یا کیک زرد به دست می آید که تنها یک دهم آن می تواند به اورانیوم 5/3 درصد تبدیل شود.

احمدی نژاد با اشاره به انحصار طلبی برخی قدرت های بزرگ از انرژی هسته ای گفت: برخی به دنبال انحصاری کردن استفاده از انرژی هسته ای و همچنین تولید اورانیوم در جهان هستند اما امروز به لطف خداوند همه معادن به بهره برداری رسیده و مراحل مختلف آن همچون استخراج و بهره برداری به خوبی صورت می گیرد.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت مطلع شدن تمام ملت ها از ظرفیت های انرژی هسته ای گفت: اگر ملت ها مطلع شوند ثروت های جهان نمی تواند در انحصار یک عده خاص در بیاید. فریبکاری امکان ناپذیر می شود. امروز برخی به دنبال انحصار طلبی هستند، آنها حتی دارو را هم قطعه، قطعه به ما می فروشند در حالی که استفاده از داروها و رادیو داروهای هسته ای تنها در یک دوره زمانی کوتاه امکان پذیر است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز کسانی که خود بمب هسته ای ساخته اند ملت ها را کشته اند و اعمال ضدبشری را انجام داده اند و فناوری ها را در انحصار خود گرفته اند گفت: بزرگترین افتخار آنها دوران سیاه برده داری است اما امروز پرچم حقوق بشر و پرچم علم و فناوری را بلند کرده اند و ثروت های ملت ها را غارت می کنند،ببینید امروز معادن قاره آفریقا را چه کسی برداشت می کند و این معادن در دستان چه کسی است؟

احمدی نژاد با اشاره به اینکه برخی ها به دنبال جلوگیری از دستیابی ملت ایران به فناوری هسته ای بوده اند گفت: ملت ایران ایستاد و به این فناوری دست یافت، آیا کسی می تواند آن را از ملت ایران بگیرد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه امروز دانش هسته ای در دل و اندیشه دانشمندان هسته ای است گفت: من دلسوزانه به آنها می گویم که اینگونه با ملت بزرگ ایران صحبت نکنید. بهترین راه، همکاری با ملت ایران است ،جهان را می توان تنها با مشارکت و همکاری عادلانه اداره کرد.

احمدی نژاد با بیان اینکه  همه باید حق مساوی از اقتصاد جهان داشته باشند و قدرتمندان به حق سایر ملت ها احترام بگذارند اظهار داشت: شما چه حقی دارید که به ملت ایران بگویید چکار کنند؟  باید از برج عاج پایین بیایید زیرا  ملت ایران امروز به فناوری هسته ای رسیده اند.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با اشاره به ضرورت استفاده تمام ملت ها از انرژی هسته ای گفت: کشورهای صاحب پتروشیمی می توانند نیروگاه های برق را بسازند و به کشورهای فقیر هدیه کنند، امروز کشورهایی که معادن اورانیوم مهم دنیا را در اختیار دارند جزو فقیر ترین کشورهای دنیا هستند و برخی از این کشورها حتی در پایتخت خود نیز برق در اختیار ندارند.

رئیس جمهور با اشاره به این نکته که ایمان به توانایی و توانمندی یک کشور می تواند سبب اتفاقات بزرگی شود گفت: پیشرفت های وسیع در عرصه های فضایی و هسته ای و رسیدن به خط مقدم دنیا تنها دستاوردهای معمولی نیست بلکه ناشی از ایمان و اعتماد به توانمندی های یک ملت است، ملت ایران ملت بزرگی است و هیچ چیز نمی تواند مانع پیشرفت آنها شود، دولت به ملت اعتماد صد در صد دارد و اصلا دولت برآمده از مردم است و انرژی بی پایان ملت در هر عرصه ای که وارد شود به سرعت می تواند سبب دستاوردهای بزرگ شود.

احمدی نژاد در ادامه سخنان خود با تقدیر و تشکر از کارمندان و کارکنان سازمان انرژی اتمی گفت: من از شما می خواهم که به کارها سرعت دهید، البته ممکن است بودجه ها کمی بالا و پایین شود اما اراده انسان ها فراتر از بودجه و بحث مالی است، شما قرار بود که 5 نیروگاه تحقیقاتی همانند رآکتور تهران را بسازید، تلاش کنید که کار را به سرعت انجام دهید.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز کشور در تولید محصولات مختلف خودکفا است گفت: ما سالها بود که فولاد وارد می کردیم اما با ساخت و افتتاح 5 کارخانه تولید فولاد به زودی می توانیم در تولید فولاد خودکفا شده و محصول کارخانه های دیگر را به صادرات اختصاص دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز اراده ملت ها و قدرت ها در مقابل قدرت های شیطانی قرار گرفته گفت: ملت ایران روز به روز و هر روز بیشتر از قبل در مسیر پیشرفت و حرکت به سمت جلو قدم بر می دارد.

احمدی نژاد در پایان با تشکر از اهدای تندیس روز ملی صنعت هسته ای به وی توسط خانواده شهدا گفت: این عزیزان با وجود اینکه عزیز ترین نزدیکانشان توسط بدترین موجودات روی زمین به شهادت رسیده اند، سرافرازانه در هر عرصه ای که لازم باشد حضور می یابند و پرچم دار عزت ملت ایران هستند.

کلید واژه ها: انرژی ملت ایران ملت ها انرژی هسته انرژی هسته ای اورانیوم رادیو جمهور با اشاره به جمهور با اشاره داروها فناوری جمهور با سرعت با اشاره به اینکه اشاره به اینکه معادن کاربردهای به اینکه اینکه امروز از انرژی هسته ای انحصار ادامه سخنان از انرژی انرژی هسته ای گفت: اشاره به اینکه امروز رادیو داروها ای گفت: ادامه سخنان خود با محصولات هسته ای گفت: از انرژی هسته سخنان خود با به اینکه امروز


نظر شما :