سیاست خارجی در کلام مسئولان ایرانی

۲۷ تیر ۱۳۸۸ | ۰۲:۴۲ کد : ۵۱۷۱ اخبار اصلی
جمعه‌ها با ديپلماسى ايرانى؛ مرورى بر بخش‌هایی از کلام مسئولان بلندپایه کشور در هفته جاری که حاوی نکته ها و موضع گیری هایی در قبال کشورهای خارجی بوده‌اند.
سیاست خارجی در کلام مسئولان ایرانی

وزیر امور خارجه، قائم مقام وزارت امور خارجه، رییس جمهور، رییس قوه قضاییه، مشاور ارشد رییس جمهور، فرماده کل سپاه، وزیر دفاع و چند تن از نمایندگان مجلس مقام هایی هستند که در هفته جاری صحبت‌هایی درباره سیاست خارجی ایران ایراد کرده‌اند.

امروز يقه قدرت‌هاى زورگو را مى‌گيريم

دکتر احمدى‌نژاد در جلسه شورای عالی مسکن با اشاره به دخالت قدرت‌ها در انتخابات رياست‌جمهورى و حوداث پس از آن گفت: امروز يقه قدرت‌هاى زورگو را به علت دخالت در امور ايران مى‌گيريم و آنها بايد در اين زمينه پاسخگو باشند.

آماده همکاری با کشورهای منطقه هستیم

سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه در دیدار سرلشکر احمد بن علی العطیه رئیس ستاد نیروهای مسلح قطر گفت: کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با همکاری و همدلی با یکدیگر می توانند به تامین امنیت پایدار در منطقه کمک کنند و ما آماده همکاری با همه کشورهای منطقه هستیم.

وزارت خارجه بايد اطلاع‌رسانى شفاف‌ترى در مورد حوادث چين انجام مى‌داد

عضو کميسيون امنيت ملى و سياست خارجى مجلس با تاکيد بر اينکه وزارت امورخارجه بايد اطلاع‌رسانى شفاف‌ترى در مورد قضاياى چين انجام مى‌داد،‌ گفت: شفاف‌نبودن برخى قضايا باعث مى‌شود که افکار عمومى دچار سوءبرداشت شود.

حجت‌الاسلام سبحانى‌نيا افزود: بهتر بود که دستگاه‌هاى مسئول در مورد پشت صحنه حوادثى که به کشته‌شدن مسلمانان در چين منجر شد، ذهنيت رسانه‌ها و مردم را روشن مى‌کردند تا تصميم‌گيرى‌ها و اظهارنظرهاى دقيق‌ترى را شاهد باشيم.

پيام جديدى از نشست گروه هشت دريافت نکرديم

منوچهر متکی وزير امور خارجه گفت: از نشست گروه هشت ما پيام جديدى دريافت نکرديم. اما اگر حرف جديدى منتقل شود پاسخ آن را در موقع مناسب خواهيم داد.

کشورهای دنیا در حال الگوگیری از نوع مدیریت دولت نهم هستند

مصطفی نجار وزیر دفاع گفت: سفرهای ریاست جمهوری تمامی بروکراسی های گذشته را کنار زد و این روش مدیریتی در حال الگوگیری توسط کشورهای دیگر است.

آلمان بايد در شوراى امنيت محکوم و تحريم شود

محمود احمدی نژاد با اشاره به ماجراى هفته گذشته دادگاه آلمان و شهادت مروه الشربينى تصريح کرد: در اين مساله قاضى، ‌هيأت منصفه و دولت آلمان بايد پاسخگو باشند.

احمدى‌نژاد با اشاره به حمله مسلحانه به همسر مروه الشربينى که در حال دفاع از همسر خود بود افزود: در حالى که دفاع از حريم شخصى و همسر در همه قواعد بين‌المللى حقى قطعى به شمار مى‌رود آنها با همسر اين فرد چنان برخورد مى‌کنند و با وقاحت مى‌گويند چرا مى‌خواهى از همسر خود دفاع کنى؟!

وى عکس‌العمل متناقض غرب و به‌ويژه کشورهاى اروپاى در دفاع از حقوق بشر را در عرصه‌هاى مختلف تأسف‌بار توصيف و تصريح کرد: وقتى عده‌اى در تهران با حرکتى مشکوک و هماهنگ‌ شده به خيابان‌ها مى‌آيند و اموال عمومى را آتش مى‌زنند مدعيان حقوق بشر پيدا مى‌شوند، اما وقتى يک زن بى‌گناه در دادگاه آلمان وحشيانه قطعه قطعه مى‌شود از کسى صدا در نمى‌آيد؟!

احمدی نژاد در پايان خواستار محاکمه پليس و قاضى دادگاه آلمانى و رسيدگى حقوقى سريع به اين ماجراى تأسف‌بار شد.

آيت الله العظمى صافى کشتار مسلمانان چينى را محکوم کرد

آيت الله العظمى صافى مرجع تقليد در ديدار جمعى از طلاب با اشاره به حوادث غمبار کشور چين، که موجب به خاک و خون کشيده شدن جمعى از مردم مظلوم و بى‌دفاع مسلمان اين کشور شد، وضع اسفبار و رعايت نشدن حقوق عادى بشرى در اين کشور را محکوم کرد.

صافى به اتحاد و همکارى جوامع اسلامى در صحنه بين‌الملل اشاره کرد و گفت: از کشورهاى اسلامى مى‌خواهيم که در اين تجاوزات که در گوشه و کنار دنيا به حقوق مسلمانان مى‌شود عکس العمل نشان داده و هيچ تبعيض و تفاوتى قايل نشوند.

آزادى ديپلمات‌ها بيانگر حسن نيت آمريکا در قبال ايران نيست

حسن شيخ الاسلام قائم مقام وزارت امور خارجه در پاسخ به اين سوال که آیا آزادى ديپلمات‌هاى ايرانى تاثير مثبتى بر روابط تهران و واشنگتن خواهد گذاشت گفت: نمى‌شود از اين اقدام آمريکايى‌ها برداشت مثبتى در خصوص حسن نيت واشنگتن در قبال ايران کرد.

شيخ الاسلام گفت: آمريکايى‌ها بايد ديپلمات‌ها را طبق توافقنامه با عراق به دولت اين کشور تحويل مى‌دادند که اين کار را نيز انجام دادند و عراقى‌ها نيز ديپلمات‌ها را به ايران تحويل دادند؛ لذا ما چيز مثبتى در اين قضيه از ناحيه آمريکا نسبت به ايران نمى بينيم.

حق پيگيرى حقوقى عملکرد آمريکا را براى خود محفوظ مى‌دانيم

منوچهر متکى در مراسم استقبال از ديپلمات‌هاى آزاد شده‌ى ايرانى در عراق با تاکيد بر اينکه جمهورى اسلامى ايران حق خود مى‌داند که اين مساله را مورد پيگرد حقوقى قرار دهد، گفت: ما اين حق را براى خود محفوظ مى‌دانيم که عملکرد ددمنشانه‌ى دولت بوش و نيز تداوم بازداشت اين ديپلمات‌ها در دولت جديد آمريکا را مورد پيگرد حقوقى قرار دهيم.

 قضات و ضابط دادگاه خانم محجبه مصرى بايد محاکمه شوند

هاشمى شاهرودى با بيان ابعاد فاجعه قتل خانم محجبه مصرى در محيط دادگاه آلمان گفت: به نظر من قضات و ضابط اين دادگاه بايد محاکمه شوند و اين نوع دادگاه‌ها که نمى‌تواند مانع تجاوز متجاوزان شوند، نمى‌توانند احقاق حقوق مظلومان را کنند.

رييس قوه قضاييه افزود: در اين شرايط بايد قضات و حقوقدانان کشورهاى اسلامى با حساسيت بيشترى نسبت به اين اقدام اعتراض کنند و کنفرانس بين‌المللى کشورهاى اسلامى، اجلاس دادستان‌هاى کشورهاى اسلام و ستاد حقوق بشر در ايران اقدام مناسبى را در اين راستا انجام دهند.

در پس پرده قرارداد نابوکو بداخلاقى سياسى مى‌بينيم

عضو کميسيون امنيت ملى و سياست خارجى مجلس با اشاره به بسته شدن قرارداد نابوکو بدون حضور ايران گفت: دستگاه ديپلماسى ما در اين زمينه بايد بسيار منطقى و قوى عمل کند و با کسانى که مى‌خواهند با ايران بداخلاقى داشته باشند، برخورد سنجيده‌اى داشته باشد.

محمود احمدى بيغش، با بيان اینکه در پس پرده قرارداد نابوکو بداخلاقى سياسى دنيا را مى‌بينيم، گفت: بايد در گفت‌وگوهايمان با اين کشورها تجديدنظر کنيم.

عضو کميسيون امنيت ملى و سياست خارجى افزود: به همين منظور بعد از پيشنهاد ايران، کشورهاى بزرگ مخصوصا اروپايى‌ها و آمريکا درصدد بودند و هستند که ايران را به گونه‌اى از مجامع و نشست‌هايى که در اين زمينه هست، دور کنند تا بتوانند منافع خود را در اين اجلاس‌ها و نشست‌ها نفوذ دهند.

تعامل و روابط مناسبى با دولت آمريکا برقرار می شود اگر...

مجتبی ثمره هاشمى به ایرنا گفت:‌ اگر آمريکا به احترام متقابل و عدالت واقعا پايبند باشد و اين را با رفتارهاى خودش اثبات کند، ‌اين انتظار وجود دارد که تعامل و روابط مناسبى با دولت آمريکا برقرار بشود اما همه چيز بستگى به رفتار دولت آمريکا دارد.

مشاور ارشد احمدی نژاد تاکيد کرد:‌ دولت جديد آمريکا بارها اعلام کرده که قصد ما تغيير در سياست هاى مربوط به دولت گذشته (دولت بوش) است، به طور طبيعى بايد منتظر ماند که آيا اين ادعاها صحيح است يا خير، ‌اگر صحت داشته باشد، ملت ايران در چارچوب،‌ عدالت،‌ منطق و حفظ کرامت انسانى گفت وگو مسير است.


نظر شما :