توافق گانتس و نتانیاهو برای تشکیل دولت وحدت

۱۰ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۷:۰۱ کد : ۱۹۹۰۴۱۷ سرخط اخبار

منابع عبری از توافق نتانیاهو با بنی گانتس برای تشکیل دولت وحدت پس از نشستی ۸ ساعته خبر دادند.

به گزارش ایسنا، به نقل از رای الیوم، هیئت رسانه رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) اعلام کرد، بنی گانتس، رئیس جدید کنست و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز مجددا نشستی را برگزار و توافق‌نامه پیرامون تشکیل دولت متحد فراگیر متشکل از ۳۵ وزیر را امضا کردند.

نتانیاهو و گانتس روز شنبه نیز برای مذاکره پیرامون تشکیل دولت نشست داشتند و همزمان با این دیدار، اعضای دو حزب لیکود و "عزت اسرائیل"(حزب گانتس) هم در مقر نخست وزیر نشست داشتند.

به گزارش رای الیوم، در پایان نشست ۸ ساعته، صبح امروز دو طرف بیانیه‌ای مشترک را صادر و اعلام کردند بیشتر نقاط اختلاف میان دو طرف حل شده از جمله نحوه توزیع پست های وزارتی در دولت جدید به نحوی که برخی پست های وزارتی در دولت جدید به گانتس واگذار می‌شود.

همچنین طبق این توافق نتانیاهو یک سال و نیم نخست وزیر می‌ماند و پس از آن به گانتس واگذار می‌شود و نتانیاهو معاون او خواهد شد.

آویگدور لیبرمن، رئیس حزب "اسرائیل خانه ما" روز شنبه اعلام کرد، از ارتباط گانتس با نتانیاهو متعجب شده و دیدار دو طرف را اقدامی "اشتباه" خواند و گفت به دولت جدید نخواهد پیوست.

براساس نتایج انتخابات پارلمانی که دوم مارس برگزار شد، حزب لیکود به رهبری نتانیاهو با کسب ۳۶ کرسی در مرتبه نخست قرار گرفت و ائتلاف آبی - سفید هم که بعدا از هم پاشید ۳۳ کرسی به دست آورد. احزاب در اراضی اشغالی برای تشکیل دولت به ۶۱ کرسی پارلمان نیاز دارند.

کلید واژه ها: اسرائیل


( ۱ )

نظر شما :