رئیس بزرگترین شرکت نفتی سعودی برکنار شد

۱۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۳۶ کد : ۱۹۸۵۹۴۷ سرخط اخبار

دولت سعودی با کنار گذاشتن «خالد الفالح» از ریاست شرکت «آرامکو» مسیر واگذاری این شرکت عظیم نفتی به بخش خصوصی را هموار کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت عربستان سعودی شب گذشته (دوشنبه) «یاسر الرمیان» رئیس صندوق سرمایه‌گذاری‌های عمومی را به جای «خالد الفالح» به ریاست شرکت نفتی آرامکو برگزید.

به نوشته روزنامه الریاض سعودی، «خالد الفالح» وزیر انرژی سعودی که اخیرا بخش وسیعی از جایگاه و اختیارات خود را از دست داده در صفحه توئیتر خود با تبریک به «یاسر الرمیان» و آرزوی موفقیت برای وی نوشت که انتخاب وی مسیر واگذاری شرکت آرامکو به بخش خصوصی را هموار می‌کند.

روز جمعه گذشته بخش صنعت و معدن از وزارت انرژی سعودی جدا شد و از این رو جایگاه «خالد الفالح» به شدت تنزل پیدا کرد.

به گفته برخی منابع عربی «خالد الفالح» وزیر «انرژی و صنعت و معدن» سابق و وزیر «انرژی» فعلی، مخالف واگذاری شرکت آرامکو است و با کنار رفتن وی از ریاست این شرکت، مسیر پذیره‌نویسی و عرضه بخشی از سهام این شرکت در بازارهای بورس هموار می‌شود.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز روز شنبه در گزارشی به نقل از منابع داخلی عربستان نوشت که ولی‌عهد سعودی «خالد الفالح» را مسئول کاهش جذب سرمایه‌گذاری می‌داند.(+) بنابراین به نظر می‌رسد ستاره اقبال وی که روزگاری نزدیکترین افراد به «محمد بن سلمان» محسوب می‌شد نیز به مرور در حال افول است.

خالد الفالح از سال ۲۰۱۵ ریاست شرکت «آرامکو» و از سال ۲۰۱۶ تا کنون وزارت انرژی را برعهده دارد.

کلید واژه ها: عربستان سعودی


نظر شما :