بازگشت اولین خانواده روهینگیایی به میانمار

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۶:۵۷ کد : ۱۹۷۶۰۳۴ سرخط اخبار

پس از هشدار سازمان ملل در خصوص مساعد نبودن شرایط میانمار برای بازگشت مسلمانان روهینگیا به این کشور ، مقامات میانماری اعلام کردند که یک خانواده روهینگیایی به میانمار بازگشته است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پس از ماه ها مذاکره میان بنگلادش و میانمار و هشدارهای سازمان ملل مبنی براینکه شرایط میانمار برای بازگشت آوارگان روهینگیا به این کشور مساعد نیست، مقامات میانماری روز شنبه از بازگشت اولین خانواده روهینگیایی به این کشور خبر دادند.

براساس گزارش «رویترز»، دولت میانمار در بیانیه ای گفت: یک خانواده پنج نفری روهینگیایی صبح روز شنبه وارد مرکز ایالت راخین شدند.

این بیانیه افزود: اعضای این خانواده از سوی وزارت مهاجرت، بهداشت، رفاه و اسکان مجدد مورد بررسی قرار گرفتند و برای آنها ملزوماتی از جمله برنج، پتو، لباس و وسایل آشپزخانه فراهم شد.

همچنین در این بیانیه آمده که به محض بازگشت این خانواده کارت های شناسایی برای آنها صادر شد.

هفته گذشته «اورسلا مولر» معاون دبیرکل سازمان ملل در امور انساندوستانه بعد از یک سفر 6 روزه به میانمار گفت که این کشور آسیایی برای بازگشت آوارگان مسلمانان روهینگیا آمادگی ندارد.

مولر تصریح کرد: «از آنچه که من مشاهده کردم و از افراد شنیدم، هیچ دسترسی به خدمات درمانی وجود ندارد و نگرانی هایی درباره محافظت وجود دارد و آوارگی ها همچنان ادامه دارد و شرایط برای بازگشت (مسلمانان روهینگیا) مساعد نیست».

بنگلادش و میانمار در تاریخ 23 نوامبر 2017 توافق نامه ای را به منظور بازگشت آوارگان روهینگیایی امضا کردند که طبق آن قرار شد روند بازگشت از 23 ژانویه 2017آغاز شود اما این اتفاق رخ نداد.

 از روز 25 آگوست 2017 پس از آن که موج جدید خشونت ها علیه مسلمانان روهینگیا آغاز شد، خانه هایشان به آتش کشیده شد و زنان و کودکانشان مورد تجاوز ارتش میانمار قرار گرفت که در نتیجه آن نزدیک به 700 هزار نفر از این افراد آواره شده و به بنگلادش گریخته اند.

مسلمانان میانماری ساکن ایالت راخین در غرب میانمار به نام مسلمانان روهینگیا شناخته می شوند. آنان دست کم از سال 2012 مورد حمله بوداییان هستند و آنچه بر شدت این وضعیت می افزاید سکوت مقامات دولتی است تا جایی که گاه نظامیان دولتی نیز در اقدامات خشونت بار سهیم می شوند.

کلید واژه ها: روهینگیا روهینگیایی مسلمانان روهینگیا


نظر شما :