شاهد چالش‌های رو به افزایشی از سوی چین، روسیه و ایران هستیم

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۷:۲۵ کد : ۱۹۷۵۰۰۳ سرخط اخبار

وزیر دفاع انگلیس در سفر به استرالیا طی گفت وگوهایی با رسانه های این کشور نسبت به چالش های رو به رشد از سوی چین، روسیه و ایران هشدار داد و افزود: باید درباره حفاظت از زیرساخت های حیاتی ملی انگلیس اطمینان حاصل کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «گاوین ویلیامسون» وزیر دفاع انگلیس گفت کشتی «اچ ام اس ساترلند» این کشور بر اساس حق آزادی آمد و شد دریایی ماه آینده به دریای چین جنوبی خواهد رفت.

به نوشته روزنامه گاردین، وزیر دفاع انگلیس در گفت وگو با یک روزنامه استرالیایی گفت این کشتی انگلیسی از استرالیا به سمت آب های مورد مناقشه دریای چین جنوبی حرکت می کند. 

چین مدعی مالکیت بر تمامی آب های دریای چین جنوبی است و در این آب ها اقدام به ساخت جزایر مصنوعی و استقرار تجهیزات نظامی کرده است. همین مسئله، به مناقشه ای منطقه ای میان چین و دیگر کشورهای منطقه منجر شده است و کشورهای دیگر چون آمریکا و انگلیس نیز مالکیت چین بر این جزایر را قبول ندارند. 

وزیر دفاع انگلیس گفته است کشتی انگلیسی برای بازگشت به وطن از استرالیا حرکت کرده و یک ماه دیگر با استفاده از قوانین عبور و مرور آزاد دریایی، از دریای چین جنوبی عبور خواهد کرد.

یک ماه پیش از این نیز یک کشتی آمریکایی به نزدیکی جزایر مصنوعی ساخت چین در دریای چین جنوبی نزدیک شده بود که برای دور کردن آن، چین یک کشتی گسیل کرد. 

گاوین ویلیامسون گفت «این مسئله حائز اهمیت است که متحدان ما مثل آمریکا و استرالیا از ارزش های ما در دریای چین جنوبی که ذخایر عظیم نفتی و گازی و درآمد سالیانه 5 تریلیون دلاری دارد، حمایت کنند». 

وی افزود «دینامیک جهان به شدت در حال تغییر است و آمریکا تنها می تواند بر چندین کشور در آن واحد متمرکز شود. آمریکا به دنبال [حضور در] دیگر کشورهاست تا کارهای بیشتری انجام دهد و این فرصتی بزرگ برای انگلیس و استرالیا است تا اقدامات بیشتری به کار گرفته و سعی در رهبری داشته باشند».

وزیر دفاع انگلیس در گفت وگو با شبکه ای بی سی استرالیا هم گفت که لازم است درباره نیات سو ء چین هشیار بود و در نظر داشت که پکن به دنبال آن است به ابرقدرتی جهانی تبدیل شود. 

وی در ادامه گفت «بریتانیا واسترالیا چین را کشوری با فرصت های بزرگ می بینند اما ما نباید چشمان خود را بر جاه طلبی های چین ببیندیم و باید از منافع امنیت ملی خود دفاع کنیم».

ویلیامسون در ادامه افزود «باید این اطمینان را بدهیم که با هر نوع نیت سوء مقابله شود. شاهد چالش های رو به افزایشی هستیم که تنها از سوی چین نیست بلکه از سوی روسیه و ایران نیز هستند و باید به طور دائم این اطمینان را داشته باشیم که اقدامات امنیتی ما، زیرساخت های حیاتی ملی ما حفظ می شوند».

کلید واژه ها: دریای چین چین جنوبی دریای چین جنوبی


نظر شما :