۳۰ سال حبس در انتظار رهبر برکنار شده کاتالونیا؟

۰۸ آبان ۱۳۹۶ | ۱۸:۳۳ کد : ۱۹۷۲۸۸۹ سرخط اخبار

کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده منطقه کاتالونیا براساس هشدار دادستان های اسپانیا احتمالا بعد از اقدام دولتش در اعلام یک جانبه استقلال به ۳۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه اکسپرس، مقام های اسپانیا بعد از اعلام استقلال یک جانبه کاتالونیا اقدام به منحل کردن دولت این منطقه و برکناری پوجدمون و مقامات دولتش کردند و گزارش ها حاکی از آن است که پوجدمون ممکن است در ماه های آینده به زندان بیفتد.

در عین حال دادستان های اسپانیا فاش کردند که به احتمال زیاد پوجدمون به اتهام شورش محاکمه خواهد شد که می تواند مجازات ۳۰ سال زندان برای او به همراه داشته باشد.

قرار است در تاریخ ۲۱ دسامبر طبق اعلام دولت مادرید در کاتالونیا انتخابات زودهنگام برگزار شود و پرسش هایی درباره صلاحیت پوجدمون برای حضور مجدد در رقابت انتخاباتی بعد از گزارش های مربوط به اتهامات کیفری او مطرح شده اند.

آلفونسو داستیس، وزیر امور خارجه اسپانیا مدعی شد که رئیس منطقه کاتالونیا به طور نظری می تواند در صورتی که تا زمان انتخابات همچنان آزاد باشد، کاندیدا شود.

داستیس گفته: من فعلا نمی دانم که از هم اکنون تا تاریخ ۲۱ دسامبر چه اقدام قضائی ممکن است صورت گیرد؛ اگر او تا آن زمان در زندان نباشد فکر می کنم که صلاحیت شرکت در انتخابات را خواهد داشت.

این هشدار در حالی صادر شده که روز گذشته صدها هزار معترض حامی اتحاد در اسپانیا تظاهراتی را در بارسلونا در مخالفت با استقلال کاتالونیا برگزار کردند. آنها خواهان به زندان انداختن پوجدمون شدند.

اگرچه کاتالونیا اعلام کرد که در همه پرسی استقلال در منطقه رای قاطعی به استقلال داده شده اما حضور مردم در این همه پرسی بسیار پایین بود چون حامیان اتحاد آن را تحریم کرده بودند و تنها ۴۳ درصد در این همه پرسی شرکت کردند.

برخی نظرسنجی ها حاکی از کاهش حمایت از استقلال در کاتالونیا و احتمال رای ۴۳.۴ درصدی احزاب ضد استقلال در انتخابات زودهنگام دسامبر هستند البته این همه پرسی ها رای ۴۲.۵ درصدی احزاب حامی استقلال را در این انتخابات هم پیش بینی کرده اند.

کلید واژه ها: کاتالونیا پوجدمون


نظر شما :