روزشمار سیاست خارجی ایران در سال ۱۳۹۵

مهر؛ سفر روحانی به جنوب شرق آسیا

۰۷ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۰ کد : ۱۹۶۸۰۵۳ اخبار اصلی آسیا و آفریقا
نخست‌وزیر مالزی در پی سفر حسن روحانی توئیت کرد: از رئیس‌جمهور ایران در اولین سفرش به مالزی استقبال کردم. به دنبال گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران هستیم.
مهر؛ سفر روحانی به جنوب شرق آسیا

۱۳۹۵/۷/۱

- ژان مارک ایرو، وزیر امور خارجه فرانسه در نیویورک با محمدجواد ظریف رایزنی و گفت وگو کرد. (ایسنا)

- وزیران خارجه ایران و 1+5 در طبقه دوم ساختمان سازمان ملل برای اولین بار دور یک میز جمع شدند تا به بررسی 8 ماه اجرای برنامه جامع اقدام مشترک بپردازند. در این نشست فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز حضور داشت. (ایسنا)

-رئیس جمهوری اسلامی ایران با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در نیویورک دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

- حسن روحانی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دیدار نخبگان و اندیشمندان آمریکایی با اشاره به موضوع برجام بر لزوم توجه به اجرای دقیق و کامل آن از سوی همه طرف ها تاکید کرد. (ایرنا)

- حسن روحانی در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سالانه سازمان ملل، سخنرانی کرد و گفت: بدون مردمسالاریِ واقعی و جلبِ مشارکتِ فراگیر، نمی توان با شبکه های تروریستی مبارزه کرد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری) 

-رئیس جمهوری اسلامی ایران با الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در نیویورک دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف و جان کری، وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در حاشیه نشست وزرای طرف برجام در نیویورک، دیدار دوجانبه کوتاهی داشتند. (ایرنا)

-حسن روحانی در پایان سفر به نیویورک در نشستی خبری حاضر شد و به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد و گفت: اموال خود را از آمریکا پس می گیریم. (ایرنا)

۱۳۹۵/۷/۲

-محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نیویورک، در گفت و گوهای جداگانه با وزیران خارجه انگلیس، کرواسی، بلغارستان، اردن، مصر و عمان در خصوص روابط دوجانبه، مسائل منطقه ای و بین المللی گفت و گو کرد. (مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه)

-حسن روحانی که برای حضور در هفتادویکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحده به آمریکا سفر کرده بود، به تهران بازگشت. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۳

-جاستین ادناهون، رئیس مجلس کنیا با علی لاریجانی، همتای ایرانی خود دیدار و گفتگو کرد. (ایسنا)

-جان کری، وزیر امور خارجه در آمریکا در جلسه پرسش و پاسخ اندیشکده روابط خارجی آمریکا گفت: فرشته ها که به داعش و النصره پول و سلاح نمی دهند. (ایسنا)

-نشست وزیران خارجه اکو در نیویورک به ریاست ایران در نیویورک برگزار شد. (ایسنا)

-سیدعباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در نشست ویژه وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه هشت شرکت کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۴

-علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی برای شرکت در شصتمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد وین شد. (ایرنا)

-سفیر ایران در داکار، با رییس مجلس ملی سنگال در محل مجلس این کشور دیدار و پیرامون روابط پارلمانی دو کشور گفت وگو و تبادل نظر کرد. (ایسنا)

-جاستین ادناهون، رییس مجلس نمایندگان کنیا با حسن روحانی، رییس جمهوری دیدار کرد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

-وزیر امور خارجه ایران در آمریکا با جمعی از ایرانیان خارج از کشور، دیدار کرد و گفت: سعودی ها به آب و آتش می زنند تا حمایت آمریکا را از دست ندهند. (ایسنا)

-محمدجواد ظریف در حاشیه هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، با وزیران امور خارجه کویت و سوریه، ملاقات دوجانبه داشت. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۵

-عاقل بیک کمال الدین اف، معاون وزیر خارجه قزاقستان در چارچوب رایزنی های سیاسی معاونین وزرای خارجه ایران و قزاقستان در راس هیاتی از مدیران و کارشناسان وزارت امور خارجه این کشور به تهران سفر و با ابراهیم رحیم پور، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

-وزرای خارجه ایران و  اندونزی در نیویورک با یکدیگر رایزنی  و گفت وگو کردند. (ایسنا)

-حسین ملاعبداللهی، مدیرکل آفریقای وزارت خارجه که برای دیدار با مقامات چند کشور آفریقایی در جمهوری زنگبار به سر می برد، با حضور در کاخ ریاست جمهوری، با معاون رییس جمهور دولت زنگبار دیدار و گفتگو کرد. (ایسنا)

-علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد، با ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا برای مرور تعهدات متقابل دو کشور در برجام دیدار و گفت و گو کرده است. (ایرنا)

-وزیر امور خارجه در صفحه توئیتر خود نوشت: تنها راه برون رفت از بحران های سوریه و یمن، آتش بس، ارسال کمک و حل وفصل سیاسی همه جانبه است. (ایرنا)

-حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه در گفت و گوی تلفنی با میخائیل باگدانف، معاون وزیر خارجه و نماینده ویژه روسیه در امور خاورمیانه، پیرامون آخرین تحولات سوریه و به ویژه وضعیت حلب تبادل نظر کرد. (ایرنا)

-هدیه خلف عباس، رئیس مجلس نمایندگان سوریه با علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

-حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در گفت و گوی تلفنی با فیصل مقداد، قائم مقام وزارت خارجه سوریه، درباره آخرین تحولات سوریه و به ویژه وضعیت حلب گفت و گو کرد. (ایرنا)

-حسن روحانی در دیدار هدیه خلف عباس، رییس مجلس نمایندگان سوریه، روابط دوستانه و برادرانه دو ملت را دارای سابقه طولانی دانست. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

-وفا حاجی اف، قائم مقام وزیر امور خارجه ترکمنستان در چارچوب انجام رایزنی سیاسی معاونین وزرای امور خارجه دو کشور در سفر به تهران، با ابراهیم رحیم پور معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه دیدار کرد. (ایسنا)

-هدیه خلف عباس، رئیس مجلس نمایندگان سوریه و هیات همراه با علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو کردند. (ایسنا)

-آخرین وضعیت روابط اقتصادی دوجانبه در دیدار مهدی سنایی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با شوالف، معاون اول نخست وزیر فدراسیون روسیه مورد بررسی قرار گرفت. (ایسنا)

-دفتر نخست وزیر کانادا ضمن تایید خبر آزادی هما هودفر، با انتشار بیانیه ای از همکاری مقامات ایرانی و کمک های عمان، ایتالیا و سوئیس برای آزادی این شهروند ایرانی – کانادایی قدردانی کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۷

-کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس با  هدیه خلف عباس، رئیس مجلس نمایندگان سوریه، دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

-وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در بازگشت از نیویورک، برای چند ساعت در آنکارا توقف کرد. (ایرنا)

- محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان و مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، در آنکارا دیدار و در مورد مسائل دو جانبه و منطقه گفت و گو کردند. (ایرنا)

-محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، در آنکارا با بینالی یلدریم، نخست وزیر ترکیه دیدار و گفت و گو کرد. (ایرنا)

-حسین ملاعبداللهی، مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه، با معاون وزیر امور خارجه تانزانیا، دیدار و در خصوص روابط دو جانبه، موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی رایزنی و تبادل نظر کرد. (ایسنا)

-حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه به منظور شرکت در هفتمین نشست کمیته مشترک سیاسی پیگیری روابط ایران و آفریقای جنوبی عازم ژوهانسبورگ شد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۸

-غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد، به نامه مورخ ۲۶ شهریور عربستان سعودی که در آن با اشاره به استفاده نیروهای انصارالله از موشک زلزال 3 ادعای نقض قطعنامه شورای امنیت توسط ایران مطرح شده است، پاسخ داد. (ایسنا)

-معاون اول رییس جمهور در پیامی به بکتیژان ساگینتایف، انتصاب وی به عنوان نخست وزیر جمهوری قزاقستان را تبریک گفت. (پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری)

۱۳۹۵/۷/۹

-سرکنسولگری ایران در دبی، به هموطنان ساکن در کشور امارات متحده عربی در مورد فعالیت های شبکه های هرمی در امارات و همکاری با آنها هشدار داد. (ایسنا)

-هفتمین نشست کمیته پیگیری روابط جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی، با حضور حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه و خانم امفکتو معاون وزیر خارجه آفریقای جنوبی در پرتوریا، برگزار شد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۱۰

-اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری در پیامی به نخست وزیر چین، فرا رسیدن شصت و هفتمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین را به وی، دولت و مردم این کشور تبریک گفت. (پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری)

-حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه که برای برگزاری هفتمین نشست کمیته سیاسی ایران و آفریقای جنوبی به این کشور سفر کرده است، با خانم ماشابانه وزیر روابط و همکاری های بین المللی آفریقای جنوبی دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

-رییس جمهوری در پیامی به شی جین پینگ، رییس جمهوری خلق چین، فرا رسیدن شصت و هفتمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین را به وی، دولت و مردم این کشور تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد مناسبات تهران – پکن در همه زمینه ها بیش از پیش گسترش یابد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

۱۳۹۵/۷/۱۱

- علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با دریک ون درمالن، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بلژیک دیدار و گفتگو کرد. (ایسنا)

-علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با دریک ون درمالن، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بلژیک دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

- علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار مصطفی کاظمی، رئیس سرویس اطلاعاتی عراق پیرامون همکاری های دوجانبه و تحولات منطقه ای گفت وگو کرد. (روابط عمومی شورای عالی امنیت ملی)

۱۳۹۵/۷/۱۲

- سفارت ایران در ترکیه به هموطنان مان توصیه کرد که در هنگام سفر به این کشور از حضور در اماکن پر ازدحام و نامطمئن خودداری کنند. (ایسنا)

- محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر، بنا بر دعوت رسمی طرف برزیلی در راس هیاتی به منظور انجام گفت وگوهای حقوق بشری و قضایی عازم برزیل شد. (ستاد حقوق بشر)

- سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که فدریکا موگرینی با محمدجواد ظریف درباره سوریه و کمک به مردم حلب گفت وگو کرده است. (ایسنا)

- کارل بیلدت، نخست وزیر و وزیر خارجه سابق سوئد که به همراه هیاتی از شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در تهران به سر می برد، با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و در مورد مساله فلسطین، نقش مخرب رژیم صهیونیستی در منطقه، اجرای برجام، روابط ایران و اتحادیه اروپا گفت و گو کرد. (ایرنا)

- رئیس جمهوری اسلامی ایران در پیامی به خانم پارک گئون هه، رییس جمهوری کره جنوبی، با تبریک فرا رسیدن روز بنیانگذاری این کشور، ابراز امیدواری کرد مناسبات تهران – سئول در تمامی زمینه های مورد علاقه بیش از پیش گسترش یابد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان بلژیک دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

-حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی رئیس جمهوری ونزوئلا، بر اتخاذ تصمیمات کارشناسی برای افزایش بهای نفت در عرصه جهانی تاکید کرد. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با راجح الموسوی، سفیر کشور عراق در تهران دیدار و در خصوص روابط دوجانبه، همکاری های بین المللی و منطقه ای و آخرین تحولات به بحث و تبادل نظر پرداخت. (ایرنا)

۱۳۹۵/۷/۱۳

-راجح صابر عبود الموسوی، سفیر عراق در تهران با آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیدار کرد. (روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت)

- صالح ادیبی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ویتنام با چان دای گوآنگ، رئیس جمهوری سوسیالیستی ویتنام دیدار کرد. (ایرنا)

- علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، با مصطفی کاظمی، رئیس سرویس اطلاعات عراق دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

-علی کامارا، سفیر جدید سیرالئون در جمهوری اسلامی ایران با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان دیدار و رونوشت استوارنامه خود را به وی تقدیم کرد. (مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه)

- خانم سیگرید کاگ، هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور لبنان با سیدعباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه دیدار و در خصوص بررسی راه حل های ممکن برای برون رفت از مشکلات لبنان از جمله انتخاب رئیس جمهور این کشور، در چارچوب تلاش های سازمان ملل تبادل نظر کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۱۴

- سفیر فرانسه در تهران با علاءالدین بروجردی رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت و گو کرد. (ایرنا)

- محسن موحدی قمی با حضور در کاخ ریاست جمهوری آفریقای جنوبی، استوارنامه خود را به جاکوب زوما، رییس جمهور این کشور تقدیم کرد. (ایسنا)

- رییس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی رییس جمهور ویتنام و با بدرقه معاون اول رییس جمهوری و مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری، عازم هانوی پایتخت این کشور شد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۱۵

- رئیس جمهوری اسلامی ایران در کاخ ریاست جمهوری ویتنام، از سوی چان دای گوآنگ، رئیس جمهوری این کشور جنوب شرق آسیا مورد استقبال رسمی قرار گرفت. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

-حسن روحانی، رئیس جمهوری در هانوی با نگوئین خوان فوک، نخست وزیر ویتنام دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار، راه های عملی کردن توافقات بین دو طرف و بسط همکاری ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران با نگوین فو ترونگ، دبیرکل حزب کمونیست ویتنام دیدار و گفت وگو کرد. در این دیدار دو طرف در مورد بسط همکاری های دو کشور بحث و تبادل نظر کردند. روحانی گفت: فصلی نوین از روابط تهران-هانوی آغاز می شود. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان برای انجام رایزنی های دیپلماتیک درباره بحران سوریه و حلب راهی ژنو و بروکسل شد. (ایرنا)

- معاون اول رییس جمهور در پیامی به دیمیتری آناتولوویچ مدودف، نخست وزیر فدراسیون روسیه، برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی این کشور را تبریک گفت و آن را نشانه علاقه مندی ملت روسیه به تداوم سیاست های دولت ارزیابی کرد. (پایگاه اطلاع رسانی معاون اول ریاست جمهوری)

- میخائیل بوگدانف، نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه در گفت وگوی تلفنی با حسین جابری انصاری، معاون عربی آفریقای وزارت خارجه، راهکارهای از سرگیری تلاش های هماهنگ بین المللی برای حمایت از آغاز دوباره مذاکرات ملی سوریه تبادل نظر و رایزنی کردند. (ایرنا)

۱۳۹۵/۷/۱۶

-حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات همراه، هانوی پایتخت ویتنام را به مقصد کوالالامپور، پایتخت مالزی ترک کرد. (ایرنا)

- حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران وارد فرودگاه بین المللی کوالالامپور، پایتخت مالزی شد. روحانی گفت: در فضای پسابرجام فرصت خوبی است تا بتوانیم روابط خود را با این کشور مهم اسلامی توسعه دهیم. (ایرنا)

- رئیس جمهوری اسلامی ایران در کاخ نخست وزیری مالزی در شهر پوتراجایا، از سوی نجیب تون رزاق، نخست وزیر این کشور جنوب شرق آسیا مورد استقبال رسمی قرار گرفت. روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقه مند به گسترش و تعمیق سطح همکاری های خود با کشورهای آسیایی و از جمله مالزی، بویژه در دوره پسا برجام است. (ایرنا)

- نخست وزیر مالزی در پی سفر حسن روحانی به این کشور، پیامی را توییت کرد. نجیب تون رزاق نوشت: از رئیس جمهور ایران در اولین سفرش به مالزی استقبال کردم. به دنبال گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران هستیم. (ایسنا)

- حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه که در چارچوب تحرکات و رایزنی های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران سوریه، به ژنو سفر کرده است با استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه دیدار و گفت وگو کرد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۷/۱۷

-رییس جمهوری در دیدار نخبگان علمی، فرهنگی و رسانه ای مالزی، با فراخواندن همه مسلمانان به وحدت و تلاش برای ارتقاء جایگاه و قدرت جهان اسلام، تصریح کرد: برای نجات دنیای اسلام راهی جز اعتدال و مبارزه با خشونت نمی بینم و هر فردی که شکافی در دنیای اسلام ایجاد کند، در خط اسلام نیست. (ایسنا)

-تان سری پاندیکار امین مولیا، رئیس مجلس نمایندگان مالزی با حضور در محل اقامت رئیس جمهوری اسلامی ایران با دکتر حسن روحانی دیدار و گفت وگو کرد. روحانی گفت: اراده دولت های ایران و مالزی رابطه ای نزدیکتر و توسعه همکاری ها است. (ایرنا)

-حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقا وزارت امور خارجه که برای رایزنی پیرامون بحران سوریه به سوئیس سفر کرده است با امانوئل بسلر، معاون وزیر خارجه و رئیس آژانس کمک های بشردوستانه سوئیس دیدار و پیرامون ابعاد انسانی بحران سوریه گفت وگو کرد. (ایرنا)

- حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در جمع ایرانیان مقیم مالزی، از اراده دولت های ایران و مالزی برای توسعه روابط دوجانبه خبر داد و گفت: ما نیازمند وحدت و برادری بین شیعه و اهل سنت هستیم. (ایرنا)

-رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات بلندپایه همراه، در آخرین مرحله از سفر به منطقه جنوب شرق آسیا وارد بانکوک پایتخت تایلند شد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۷/۱۸

-حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه که برای رایزنی پیرامون بحران یمن و سوریه به بروکسل سفر کرده است در دیدار با هلگا اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، پیرامون بحران جاری و شرایط وخیم انسانی در این دو کشور گفت وگو کرد. (ایسنا)

-حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی در بانکوک، پایتخت تایلند از سوی پرایوت چان او چا، نخست وزیر این کشور جنوب شرق آسیا مورد استقبال قرار گرفت. (ایرنا)

-حسن روحانی در بانکوک با لی یوان چائو، معاون رئیس جمهوری چین دیدار و گفتگو کرد. روحانی گفت: تهران و پکن از فرصت های پسابرجام برای تحقق روابط راهبردی بهره گیرند. (ایرنا)

-حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر تایلند در نشست مشترک هیات های عالیرتبه ایران و تایلند در بانکوک شرکت کردند. روحانی گفت: امروز اراده دو دولت، توسعه روابط دوجانبه در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی است. (ایرنا)

۱۳۹۵/۷/۱۹

-پرایوت چان اوچا، نخست وزیر تایلند پیش از آغاز دومین اجلاس سران مجمع گفت وگو و همکاری های آسیا در بانکوک، از حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان استقبال کرد. (ایرنا)

-دومین اجلاس سران مجمع گفت وگو و همکاری های آسیا (ای.سی.دی) با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و به میزبانی پرایوت چان اوچا، نخست وزیر تایلند در بانکوک پایتخت این کشور جنوب شرق آسیا برگزار شد. روحانی گفت: قدرتمندتر شدن آسیا در گرو خودباوری و همگرایی است. (ایرنا)

-حسن روحانی، رئیس جمهوری کشورمان در حاشیه اجلاس سران مجمع گفت و گوی همکاری های آسیا در بانکوک با مای تری پالا سیریسنا، رییس جمهور سریلانکا دیدار و گفتگو کرد. روحانی گفت: شرکت های ایرانی برای مشارکت و اجرای طرح های توسعه ای سریلانکا آماده اند. (ایرنا)

- رئیس جمهوری اسلامی ایران، بانکوک پایتخت تایلند را به مقصد تهران ترک کرد. (ایرنا)

- وزیر امور خارجه در صفحه توئیتر خود با اشاره به حمله جنگنده های تحت رهبری ائتلاف سعودی به مجلس عزاداری در یمن و کشتار هولناک غیرنظامیان یمنی نوشت: قتل عام دهشتناک در یمن! عربستان سعودی و حامیان آن در این قتل عام باید پاسخگو باشند. نامه من به دبیرکل سازمان ملل: ارسال کمک های بشردوستانه حیاتی است؛ ایران آماده کمک است. (ایرنا)

- فرانک مالیلا، معاون وزیر خارجه جمهوری دموکراتیک کنگو که به دعوت معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه همراه با هیاتی متشکل از مسئولان وزارتخانه های مختلف این کشور به تهران سفر کرده با حسین جابری انصاری، معاون وزیر امور خارجه دیدار و پیرامون راه های گسترش و تعمیق روابط دو کشور گفت وگو و رایزنی کرد. (ایرنا)

- علی اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، با الکساندر لاورنتی اف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه دیدار کرد و در خصوص موضوعات منطقه ای و به ویژه سوریه به بحث و تبادل نظر پرداخت. (ایسنا)

- الکساندر لاورنتی اف، نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور سوریه با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی وهماهنگ کننده اقدامات سیاسی، نظامی و امنیتی ایران با سوریه و روسیه دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۲۲

- محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق، در پایان ماموریت پنج ساله خود با عماد محمد دیب خمیس، نخست وزیر سوریه دیدار کرد. (ایرنا)

-سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس های تلفنی جداگانه، با وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص آخرین تحولات منطقه بویژه سوریه گفت وگو و رایزنی کردند. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۲۳

-محمد ششم، شاه مغرب حسن حامی را به عنوان سفیر جدید این کشور در تهران تعیین کرد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۷/۲۴

- مجتبی فردوسی پور، سفیر ایران در امان، با نایف زیدان، جانشین قائم مقام و رییس دایره امور عربی و خاورمیانه وزارت خارجه اردن، دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

- حمیدرضا رئوف شیبانی که در اواخر مهرماه سال جاری ماموریت پنج ساله اش در دمشق به عنوان سفیر ایران در این کشور عربی به پایان می رسد، با بشار اسد، رییس جمهور سوریه دیدار کرد. (ایسنا)

- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در نشست بین المللی سوریه، عازم لوزان سوئیس شد. (مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه)

- رییس جمهوری اسلامی ایران در پیامی به نخست وزیر پادشاهی تایلند درگذشت بهومیبول آدولیادج، پادشاه فقید تایلند را به دولت و مردم این کشور تسلیت گفت. (پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری)

- محمدجواد ظریف که برای شرکت در نشست بین المللی سوریه در سوئیس به سر می برد، با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت وگو کرد. (مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه)

-حسین جابری انصاری، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه و فیصل مقداد، قائم مقام وزیر خارجه سوریه در یک گفت و گوی تلفنی درباره آخرین تحولات این کشور و نشست بین المللی سوریه رایزنی کردند. (ایرنا)

- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق در لوزان سوئیس، دیدار و گفت و گو کرد. (مرکز دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه)

- نشست بین المللی سوریه در لوزان سوئیس با حضور دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، وزیران خارجه روسیه، آمریکا، ترکیه، عربستان، قطر، عراق، مصر و استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه برگزار شد. جابری انصاری گفت: آتش بس در سوریه، محور اصلی مذاکرات بود. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۲۵

- عبدالله بیوچان، وزیر مشاور در امور توسعه و برنامه ریزی کشور آفریقایی بنین که به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری این کشور در ایران بسر می برد، با محمدجواد ظریف دیدار و گفت و گو کرد. (ایرنا)

- علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با عبدالله مابری، وزیر خارجه ساحل عاج دیدار و گفتگو کرد. (ایرنا)

- عبدالله مابری، وزیر امور خارجه ساحل عاج که بنا به دعوت رسمی وزیر امور خارجه کشورمان به تهران سفر کرده است با محمدجواد ظریف دیدار و تبادل نظر کرد. (ایرنا)

-مجتبی فردوسی پور، سفیر کشورمان در اردن، با طلال ابوغزاله، رئیس مجموعه نهادهای آموزشی و دانش بنیان ابوغزاله و عضو دفتر فناوری های اطلاعاتی سازمان ملل متحد دیدار کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۲۶

-برت کوئنداس، وزیر امور خارجه هلند، طی تماس تلفنی با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی خود، در ارتباط با آخرین تحولات سوریه رایزنی و گفت وگو کرد. (ایسنا)

- فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماسی تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان درباره آخرین تحولات منطقه بویژه سوریه گفتگو و تبادل نظر کردند.(ایسنا)

- سیدعباس عراقچی، معاون حقوقی و امور بین المللی وزیر خارجه، به جای محمدجواد ظریف، در راس هیاتی برای شرکت در چهل و سومین اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری های اسلامی عازم تاشکند شد. (ایسنا)

- حسن روحانی، ریاست جمهوری، با عبدالله مابری، وزیر خارجه ساحل عاج دیدار و گفتگو کرد. روحانی گفت: توسعه و تحکیم روابط با کشورهای آفریقایی از اصول سیاست خارجی ایران است. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۲۷

- مجید خدابخش، استاندار اردبیل و هیات همراه، با الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان در باکو دیدار و گفت وگو کردند. (ایرنا)

- غلامحسین محمدنیا، سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در تیرانا، استوارنامه خود را به رئیس جمهور آلبانی تقدیم کرد. (ایرنا)

- کتایون رئوف شیبانی، همسر سفیر جمهوری اسلامی ایران در دمشق، با اسماء اسد، همسر رئیس جمهور سوریه دیدار و گفت وگو و خداحافظی کرد. (ایسنا)

- فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان در تماسی با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی اش درباره آخرین تحولات منطقه، به ویژه سوریه و نیز  تحولات مربوط به روابط دو جانبه گفت وگو و رایزنی کرد. (ایسنا)

- ایان بیگز، سفیر جدید استرالیا در تهران با علی اکبر صالحی، معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۲۸

- علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، با فرناندو مارونی دی ابرثو، معاون آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه برزیل دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

-حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس در نشستی در پارلمان این کشور حضور یافت و بر لزوم پذیرش نقش ایران در منطقه از سوی عربستان تأکید کرد. (ایسنا)

- محمدفرهاد کلینی به عنوان کاردار جدید جمهوری اسلامی ایران در آرژانتین منصوب شد. (ایرنا)

- فرناندو ژوزه مارونی دی آبرو، معاون وزیر خارجه برزیل در امور خاورمیانه و آفریقا که برای رایزنی پیرامون تحولات منطقه به تهران سفر کرده است، با حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد. (ایرنا)

-در مراسمی که با حضور سفیران چین، روسیه، ونزوئلا، الجزایر، معاون وزیر خارجه سوریه و معاون سفیر جمهوری اسلامی در هتل فورسیزن دمشق برگزار شد، نشان عالی کشور سوریه از طرف بشار اسد و توسط فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه به محمدرضا رئوف شیبانی، سفیر جمهوری اسلامی در دمشق اهدا شد. (ایرنا)

۱۳۹۵/۷/۲۹

- علی اکبر ولایتی مشاور عالی رهبر معظم انقلاب اسلامی، در بغداد با حیدر العبادی نخست وزیر عراق دیدار و درباره مهمترین مسائل منطقه، جنگ علیه تروریسم و روابط دوجانبه گفت وگو و تبادل نظر کرد. (ایرنا)

- فرهاد کلینی، کاردار جدید کشورمان در آرژانتین، پیش از عزیمت به محل ماموریت خود با محمدجواد ظریف وریر خارجه کشورمان دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

۱۳۹۵/۷/۳۰

- فواد معصوم، رییس جمهور عراق با علی اکبر ولایتی و هیأت همراه در بغداد دیدار کرد و در حاشیه این نشست درباره راه های تقویت روابط ایران و عراق گفت وگو شد. (ایسنا)

- محمدرضا صبوری، سفیر ایران دربلاروس در پایان ماموریتش با ولادیمیر مک کی، وزیر امور خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کرد. (ایسنا)

کلید واژه ها: روحانی


نظر شما :