هشدار به ترامپ

انتقال سفارت امریکا به قدس پایان همه چیز است

۲۸ دی ۱۳۹۵ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۶۶۲۵۳ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: مکرم محمد احمد
مکرم محمد احمد می‌نویسد: انتقال سفارت امریکا به قدس ثابت خواهد کرد که امریکا میانجی‌گر نزیه و بی‌طرف نیست و شاید حتی به نقشش در فرایند صلح خاورمیانه پایان دهد.
انتقال سفارت امریکا به قدس پایان همه چیز است

دیپلماسی ایرانی: اگر واقعا دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید امریکا عزم خود را جزم کرده باشد که قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد و طرحی بریزد تا پایتخت سفارت امریکا را از تل آویو به بیت المقدس شرقی منتقل کند، شکی نیست که این کار ضربه ای جانکاه به تلاش های صلح خاورمیانه وارد خواهد کرد. این کار به مثابه اعدام راه حل دو کشوری خواهد بود. شاید از کوچکترین بازتاب های این اقدام، انصراف فلسطینی ها از به رسمیت شناختن اسرائیل باشد، و قطعا چنین اقدامی امور را به سمت حماقت و تحرکات تدافعی بیشتر سوق خواهد داد و میانجی گری امریکا را به حداقل مطلوب خواهد رساند و ثابت خواهد کرد که امریکا میانجی گر نزیه و بی طرف نیست و شاید حتی به نقشش در فرایند صلح خاورمیانه پایان دهد.

خیلی خوب است که محمود عباس، رئیس حکومت خودگردان فلسطینی به رئیس جمهوری جدید امریکا هشدار می دهد که حماقت نکند و مخاطرات کارش که می تواند فرایند صلح را به طور کامل نابود کند، درک کند. بفهمد که این کار می تواند چه شکافی میان ایالات متحده امریکا با ملت های عربی و اسلامی ایجاد کند، و قضیه فلسطینی را به خانه اول باز گرداند، همچنین خشونت را در منطقه تشدید کند برای این که قضیه قدس شرقی بسیاری از عواطف و احساسات را به شدت تحریک می کند چرا که به اعتقادات بیش از یک میلیارد مسلمان مرتبط است. قدس قدیم برای مسلمانان اولین قبله آنها محسوب می شود و سومین حرم مقدس و پایتخت مشروع کشور فلسطینی است، این قضیه آتش زیر خاکستری است که می تواند ناگهان آتشی مهیب را شعله ور کند که فراتر از سطح حوادث نسبتا آرام فعلی خواهد بود.

برای این که سرقت اسرائیل از قدس شرقی با این ادعا که پایتخت ابدی اسرائیل است بزرگترین عملیات تحریف تاریخ خاورمیانه است، هر کسی که از قدس قدیم دیدن می کند و وارد کلیسای قیامت یا مسجد الاقصی یا قبه الصخره از در العامود یا ورودی شهر قدیم و از راه های تنگ آن می شود ازدحام گروه های فلسطینی را در کوچه ها احساس می کند و رایحه خانه های عتیقه را استشمام می کند، می فهمد که قدس شرقی عربی الاصل است و هویت آن تشکیل دهنده شمایل تمدن اسلامی بر سرزمین فلسطین و سمبل فرهنگ بزرگتر نه تنها در طول و عرض قدس شرقی است که بر آثار یهودی که یکی از اجزای کوچک نشانه های تاریخی را در مقایسه با هزاران جایگاه و مسجد و محله و کلیساهای قدیم که به قدس شرقی ختم می شوند، برتری دارد. بله قدس شرقی شهر عربی خالصی است که آثار ماندگار تمدن اسلامی را در اراضی فلسطینی در خود جای داده و با احترام به عقاید دیگران و زندگی مسالمت آمیز با همه ادیان از زمان خلیفه اول تا بالای کوه المکبر تا شهر مقدس را شامل می شود. این جا بزرگتر از آن چیزی است که اسرائیلی ها بخواهند ادعای آن را کنند، برای همین خصومت و تاریخ آنها شاید فقط مقطع گذرایی از تاریخ فلسطین باشد.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

مکرم محمد احمد

نویسنده خبر

مكرم محمد احمد، نويسنده و روزنامه‌نگار و نماينده سابق مجلس مصر در سال 2007 و يكي از نويسندگان روزنامه الاهرام است. وي در گذشته مدير روزنامه الاهرام در دمشق ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: قدس شرقی بیت المقدس مکرم محمد احمد


نظر شما :