دولتی که جریان صدر دست برتر را در آن دارد

احساس خیانت عمار حکیم از عبادی

۱۷ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۵۷۷۶۸ اخبار اصلی خاورمیانه
حمید معله، یکی از رهبران مجلس اعلای اسلامی عراق می‌گوید: «حکیم هنگامی که دید عبادی پاکت در بسته‌ای را روز پنج‌شنبه تسلیم رئیس مجلس نمایندگان، سلیم الجبوری می‌کند، شوکه شد.»
احساس خیانت عمار حکیم از عبادی

دیپلماسی ایرانی: معرفی دولت تکنوکرات حیدر العبادی به مجلس عراق باعث خشم سیاستمداران و رهبران احزاب سیاسی عراقی شده است. حالا که به مرور می گذرد ابعاد تازه ای از چگونگی معرفی کابینه حیدر العبادی به مجلس بر ملا می شود. حالا به نوعی روشن شده که حیدر العبادی با جریان صدر و برخی دیگر از گروه های سیاسی شیعه و سنی پنهانی زد و بندهایی داشته است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، سید عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در جریان کنفرانس مطبوعاتی اش در مقر مجلس اعلا بعد از انتخاب مجددش به سمت ریاست مجلس گفت: «ما هم همانند دیگران در تعدیل وزارتی آقای عبادی شوکه شدیم، ما ملاحظات مختلف درباره طبیعت و مسیری که این دولت در پیش گرفته است، داریم، و معتقدیم که این تعدیل وزارتی موفق نخواهد بود.»

وی در ادامه افزود: «ما حاضر به تغییر حکومت فاسد به نیروهای فاسد نیستیم، لازم است در انتخاب ها دقت کنیم، برای همین ما از آقای عبادی خواستیم که اگر می خواهد شخصیت های تکنوکرات نامزد کند، حرفی نداریم اما با دیگر گروه های سیاسی نیز در این رابطه مشورت کند و به آنها آسیبی نزند برای این که چنین کاری مخاطراتی برای حکومت دموکرات کشور به وجود می آورد.»

وی تاکید کرد، ما از همه احتمال ها و انتخاب ها برای حل فوری بحران سیاسی خفقان آور فعلی استقبال می کنیم و به این منظور دنبال مشورت با پیمان ملی و دیگر گروه های سیاسی هستیم تا در تعامل با نهادهای کشور عقلانیت و توازن را به عملیات سیاسی کشور بازگردانیم.

مجلس اعلای اسلامی عراق 28 کرسی از جمع 328 کرسی پارلمان عراق را در اختیار دارد، همچنین در دولت حیدر العبادی، قبل از معرفی دولت تکنوکرات، سه وزیر یعنی عادل عبدالمهدی، وزیر نفت، باقر صولاغ، وزیر حمل و نقل و عبدالحسین عبطان، وزیر ورزش و جوانان را داشت. در دولت تکنوکرات پیشنهادی حیدر العبادی هیچ نامی از این وزرا به میان نیامده است. حکیم همچنین تلویحا گفته است در صورت لزوم در جهت سرنگونی حیدر العبادی و انتخاب فردی دیگر به جای او تلاش خواهد کرد.

حمید معله، یکی از رهبران مجلس اعلای اسلامی عراق و سخنگوی این جریان سیاسی در این باره گفت: «حکیم هنگامی که دید عبادی پاکت در بسته ای را روز پنج شنبه تسلیم رئیس مجلس نمایندگان، سلیم الجبوری می کند، شوکه شد. در حالی که در آخرین جلسه اش با عبادی در ابتدای هفته گذشته به توافق رسیده بود که دو وزیر تکنوکرات دولت او را مجلس اعلا از خارج از شبکه سازمانی اش معرفی کند. عبادی همچنین پذیرفته بود که دو نفر از وزرای تکنوکرات نیز به پیشنهاد جریان صدر باشند. ابراهیم جعفری و حسین شهرستانی نیز هر کدام دو نامزد از سوی خود معرفی کنند. همچنین توافق شد که نماینده سازمان بدر، محمد سالم الغبان در سمت خود در وزارت کشور بماند تا توزان سیاسی در دولت جدید او که قرار است شامل 16 وزیر باشد، حفظ شود.»

وی در ادامه می افزاید: «در حالی که او در برابر فشارهای رهبر جریان صدر، مقتدا صدر تسلیم شد و خلاف موازنه توافق شده عمل کرد و به این جریان 6 وزارت خانه داد در حالی که چهار طرف سیاسی دیگر در پیمان ملی یعنی مجلس اعلا، جریان جعفری، یاران شهرستانی و حزب فضیلت را رها کرد و هیچ پستی به آنها نداد.»

عمار حیکم که در جلسه هیئت سیاسی مجلس اعلای اسلامی عراق با خشم حاضر شده بود، به صراحت حیدر العبادی را تهدید کرد که اگر بر تشکیل دولتی که روز پنج شنبه به مجلس نمایندگان پیشنهاد داده است، اصرار کند، رای به عدم اعتماد او خواهد داد و فرد دیگری از پیمان ملی به عنوان بزرگترین فراکسیون مجلس را به عنوان نخست وزیر معرفی خواهد کرد. او هیچ سخنی درباره تایید سه فراکسیون دیگر پیمان ملی که یعنی جریان صدر و ائتلاف دولت قانون و سازمان بدر که از عبادی حمایت کرده اند، به میان نیاورد.

صباح السعداوی، استاد دانشگاه و فعال سیاسی به خبرگزاری عباسیه نیوز گفت که پاکت در بسته ای که عبادی تحویل رئیس مجلس داد باعث شد تا پیمان ملی دو دسته شود. وی بعید دانست که حکیم بتواند آن توازنی که بارها در سخنرانی های اخیرش از آن سخن به میان آورده است را احیا کند.

وی درباره موضع نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون نیز گفت: «مالکی مجبور است در کنار حیدر العبادی باشد و از او حمایت کند، نه برای این که او را دوست دارد، بلکه از این می ترسد که نخست وزیری از دست حزب الدعوه که هم خود او و هم عبادی عضو آن هستند، خارج شود. همین موضوع درباره سازمان بدر که توانست محد سالم الغبان را در وزارت کشور حفظ کند، صدق می کند. در این میان بزرگترین برنده جریان صدر است که بعد از به دست آوردن سهم اصلی در دولت آینده به بزرگترین حامی عبادی تبدیل شده است.»

بسیاری از ناظران سیاسی در بغداد بر این اعتقادند که عبادی علی رغم اعتراض برخی متحدانش در پیمان ملی نسبت به کسب رای اعتماد دولت جدیدش از مجلس نمایندگان مطمئن است. به ویژه که بیش از دو سوم نمایندگان ائتلاف ملی از او حمایت می کنند و توانسته نظر مساعد اتحاد نیروهای سنی، فراکسیون اهل تسنن در مجلس را نیز به دست آورد. در حالی که نسبت به تایید پیمان کردستانی نیز مطمئن است چرا که سه وزارت مهم نفت، مسکن و صنعت و تجارت که با یکدیگر ادغام شده اند را به آنها داده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: حیدر العبادیپیمان ملیجریان صدر


نظر شما :