تردید در تلاش امریکا برای جنگ با داعش در لیبی

چه شد واشنگتن ناگهان یاد لیبی افتاد؟

۱۹ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۵۶۲۶۸ اخبار اصلی خاورمیانه
نویسنده خبر: مکرم محمد احمد
مکرم محمد احمد می‌نویسد: می‌ترسم بگویم که امریکا باید برای مبارزه با داعش در لیبی کاری کند برای این که سوابق دولت اوباما در جنگ با تروریسم نه سود بخش بوده نه کارساز.
چه شد واشنگتن ناگهان یاد لیبی افتاد؟

دیپلماسی ایرانی: آیا مصر می تواند به طرح های باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا برای دخالت نظامی در لیبی با همکاری برخی کشورهای قدرتمند اروپایی برای جنگ با داعش دل خوش کند، در حالی که این خود او بود که به داعش این امکان را داد که نفوذ خود را در خاک عراق و سوریه علی رغم وجود نظامی اش در عراق گسترش دهد، و به دلیل استراتژی اشتباهش که به جای سیاست مهار سیاست رویارویی و پاکسازی را پیش گرفت، مسبب قدرت گرفتن داعش شود؟! چه توجیهی برای این پافشاری ناگهانی امریکا وجود دارد که ناگهان به یادش افتاد که باید در لیبی کاری کند؟! چرا واشنگتن بر سر این موضوع با مصر و الجزایر و تونس که همسایه های لیبی هستند و بیش از همه در معرض تهدید داعشند، مشورت نمی کند؟! به ویژه که مصری ها دو سال اخیر بارها به اروپایی ها و جهانیان نسبت به مخاطرات تسلط داعش بر لیبی و اثرات آن بر امنیت کشورهای شمال آفریقا و دریای مدیترانه و اروپا هشدار داده بودند اما هیچ جوابی نگرفته بودند!

می ترسم بگویم که امریکا باید برای مبارزه با داعش در لیبی کاری کند برای این که سوابق دولت اوباما در جنگ با تروریسم نه سود بخش بوده نه کارساز، برای همین ضرورت دارد مصر به خوبی نسبت به دخالت امریکا در لیبی هوشیار باشد و هشدارها را دریابد برای این که تسلط داعش بر لیبی می تواند به طور مستقیم امنیت مصر و وحدت آن را مورد تهدید قرار دهد، امنیت مصر را فقط خود مصری ها می توانند تامین کنند، به ویژه که در گذشته کسانی که ادعای تلاش برای تامین امنیت مصر داشتند را امتحان کردیم و عمیقا شناخت کافی از نیات و عملکرد آنها داریم!

این صحیح است که جنگ با تروریسم نیازمند همکاری همه قدرت های عضو جامعه جهانی است برای این که هر کشوری به تنهایی نمی تواند با این خطر برخورد کند، اگرچه روشن است که تروریسم چارچوب های روشن و علنی ای دارد، تفاوتی میان تروریسم وجود ندارد، و باید نسبت به همه گونه کمک های مادی و نظامی و معنوی از این گروه های تروریستی هوشیار بود و اجازه نداد در هیچ جا پناهگاه امنی داشته باشند، باید از همه قدرت های ملی که با تروریسم می جنگند حمایت کرد و همه گونه با آنها همراهی کرد، اما روشن است که به تنهایی نمی توان از پس داعش و متحدان منطقه ای و بین المللی اش بر آمد؛ با توجه با این مساله اولین چیزی که در لیبی اهمیت دارد و باید به آن توجه کرد، رفع تحریم واردات سلاح ارتش لیبی است، و همچنین باید کمک کرد تا حکومت وحدت ملی تشکیل شود و ثبات را به طرابلس پایتخت لیبی بازگرداند، و از تکرار تجربه جنگ ناتو که کشور را چند پارچه کرد و اجازه داد گروه های مسلح بر بیشتر شهرهای لیبی مسلط شوند، ممانعت کرد.

به اعتقاد من هر گونه عملیات نظامی برای پاکسازی داعش در لیبی باید زیر نظر سازمان ملل و مطابق با تمامی قواعد قوانین بین المللی و با مشارکت اصلی همه کشورهای هم جوار جغرافیایی لیبی اعم از مصر و الجزایر و مغرب و تونس صورت بگیرد. متاسفانه نمی توان از نیروهای مشترک عربی خواست که همکاری کنند و عملیاتی امن برای لیبی انجام دهند، دقیقا به همین دلیل که نمی توانیم از کشورهای اتحادیه آفریقا انتظار داشته باشیم کاری از پیش ببرند. البته سرنوشت نیروهای مشترک عربی همچنان مبهم و گنگ است و نمی دانیم چه بر سر آن آمد و کسی حرفی از آن نمی زند.

منبع: الاهرام/تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

مکرم محمد احمد

نویسنده خبر

مكرم محمد احمد، نويسنده و روزنامه‌نگار و نماينده سابق مجلس مصر در سال 2007 و يكي از نويسندگان روزنامه الاهرام است. وي در گذشته مدير روزنامه الاهرام در دمشق ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: لیبی


نظر شما :