مدافع رابطه با ایران نخست وزیر کانادا شد

۲۸ مهر ۱۳۹۴ | ۱۳:۵۵ کد : ۱۹۵۳۰۷۴ سرخط اخبار

نخست وزیر و رهبر حزب حاکم کانادا با قبول شکست در انتخابات پارلمانی، از سمت رهبری حزب استعفا کرده است. جاستین ترودو که از مدافعان ازسرگیری روابط دیپلماتیک کانادا با ایران است، نخست وزیر کانادا شد.

با شمارش آرا در انتخابات پارلمانی کانادا و مشخص شدن پیروزی حزب لیبرال در این انتخابات، استیون هارپر، نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار، مسئولیت شکست این حزب را برعهده گرفته و از سمت رهبری حزب استعفا داده است. با معلوم شدن نتیجه انتخابات، جاستین ترودو، رهبر حزب لیبرال، از سوی فرماندار کل مامور تشکیل کابینه خواهد شد.

به گزارش بی بی سی، هارپر با صدور اطلاعیه ای، گفته است که فورا از سمت خود در رهبری حزب کناره گرفته و از اعضای حزب محافظه کار خواسته است تا انتخاب رهبر بعدی، فردی را به عنوان رهبر موقت به این سمت بگمارند.

حزب محافظه کار طی حدود ده سال گذشته قدرت را در کانادا در دست داشته و تحلیلگران کانادایی بازگشت حزب لیبرال به قدرت را نشانه خواست رای دهندگان برای تغییر در سیاست های یک دهه گذشته توصیف کرده اند.

نظام پارلمانی کانادا از دو مجلس عوام متشکل از ٣٣٨ نماینده و مجلس سنا متشکل از ١٠٥ سناتور تشکیل یافته است. اعضای سنای کانادا توسط فرماندار کل و به توصیه نخست وزیر منصوب می شوند و نمایندگان مجلس عوام با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند. حزب یا ائتلاف حزبی دارای اکثریت کرسی ها در مجلس عوام دولت را تشکیل می دهد.

در پارلمان قبلی، حزب محافظه کار دارای ١٥٩ کرسی، حزب دموکرات نو دارای ٩٥ کرسی و حزب لیبرال تنها دارای ٣٦ کرسی بود اما به نظر می رسد که حزب لیبرال توانسته است اکثریت لازم کرسی ها را در پارلمان جدید را به دست آورد.

مدافع
ترودو با برنامه ای نو وارد صحنه مبارزات انتخاباتی شد

حزب لیبرال از زمان پایه گذاری پارلمان کانادا در نیمه دوم قرن نوزدهم یا قدرت را در دست داشت یا به عنوان حزب دوم، نقش حزب اصلی مخالف را ایفا می کرد اما در انتخابات سال ٢٠١١، به رده سومین حزب در پارلمان تنزل یافت.

جاستین ترودو، ٤٣ ساله، فرزند پیر ترودو نخست وزیر پیشین کانادا، در سال ٢٠١٣ به رهبری حزب انتخاب شد و با برنامه ای حاوی افزایش هزینه های دولتی به منظور بازگرداندن رشد اقتصادی به کانادا وارد مبارزات انتخاباتی شد. بخش دیگر برنامه اقتصادی او شامل افزایش مالیات بر درآمدهای بالا به منظور تامین بخشی از درآمد لازم برای اجرای سیاست انبساط اقتصادی است.

طبق قوانین کانادا، انتخابات دوره جدید پارلمان می بایست حداکثر تا روز ١٩ اکتبر سال جاری برگزار شود و آقای هارپر در ماه اوت درخواست انحلال پارلمان و اعلام برگزاری انتخابات جدید را تسلیم فرماندار کل کانادا کرده بود.

پیر ترودو، پدر جاستین، در سال ١٩٦٨ به نخست وزیری کانادا رسید و به عنوان یکی از محبوب ترین رهبران این کشور کمابش به مدت ١٥ سال رهبری دولت را در دست داشت.

اعلام پیروزی حزب لیبرال با ناخرسندی بازارهای مالی کانادا مواجه شده که سیاست های محافظه کارانه دولت سابق را بیشتر می پسندیدند.

دو نامزد ایرانی تبار انتخابات کانادا از حزب لیبرال به نام های مجید جوهری و علی احساسی از برندگان این انتخابات هستند.

کلید واژه ها: کانادا حزب لیبرال ترودو


نظر شما :