ارزیابی جدید پنتاگون چه می‌گوید؟

عقب‌نشینی داعش در عراق و پیشروی در سوریه

۲۶ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۴۶۴۶۴ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
داعش هنوز به نوعی در منطقه تکریت که نیروهای عراقی اخیرا باز پس گرفتند، حضور دارد. در نقشه‌ای جدید، تکریت و شهر رمادی همچنان از مناطق درگیری (میان داعش و نیروهای عراقی) محسوب می‌شوند.
عقب‌نشینی داعش در عراق و پیشروی در سوریه

نویسنده: پائول مک لِری

دیپلماسی ایرانی: طبق ارزیابی جدید پنتاگون که روز دوشنبه منتشر شد، داعش کنترل حدود 25 درصد از زمین هایی را که تابستان سال گذشته در عراق به تصرف در آورده بود، از دست داده است.

کلنل استیو وارن سخنگوی پنتاگون روز 13 ماه آوریل در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد داعش دیگر نیروی غالب در منطقه ای به ابعاد 5000 تا 6000 متر مربعی که سال گذشته در شمال و غرب عراق اشغال کرده بود، محسوب نمی شود. وی تصریح کرد: «همکاری نیروهای هوایی ائتلاف تشکیل شده علیه داعش و نیروهای زمینی عراق، (در عقب راندن نیروهای داعش) تاثیرگذار بوده است.» وارن افزود: «هنوز نمی توان گفت که روند درگیری به نفع ما تغییر کرده است به ویژه به این دلیل که داعش هنوز محدوده وسیعی را از جمله شهرهای بزرگی همچون فلوجه و موصل تحت کنترل دارد.»

طبق ارزیابی نظامی آمریکا در مورد پیشروی های داعش در عراق، داعش هنوز به نوعی در منطقه تکریت که نیروهای عراقی اخیرا باز پس گرفتند، حضور دارد. در نقشه ای جدید، تکریت و شهر رمادی همچنان از مناطق درگیری (میان داعش و نیروهای عراقی) محسوب می شوند.

اگرچه جت های جنگنده آمریکا و متحدان این کشور از ماه اوت به بعد به طور مداوم مواضع داعش را هدف حملات هوایی قرار دادند، اما جنگ علیه گروه های غیرمعمول جنگجو که از مردمان محلی تشکیل شده اند، هنوز به پایان نرسیده است. بدین ترتیب، نیروهای عراقی و کرد هنوز هزاران مایل برای پاکسازی دارند و شهرها و روستاهایی هست که می بایست باز پس گیرند. به گفته مقامات نظامی آمریکا، نیروهای زمینی کرد و عراقی و نیروهای داوطلب شیعه مردمی تحت حمایت ایران چندین مرتبه در درگیری با داعش و در مناطقی همچون تکریت و مناطقی در شمال شرقی بغداد با این گروه ها درگیر شدند. نیروهای امنیتی همچنین در چند هفته گذشته در تلاش بودند تا خطوط تامین تجهیزات موصل را مجددا قطع کنند.

بیشتر این اقدامات و پیشروی ها با کمک مشاوران نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که به نیروهای داوطلب مردمی همکاری می کنند، صورت گرفت. وال استریت ژورنال روز 12 آوریل گزارش داد برخی سربازان شیعه عراقی که پیشتر توسط نیروهای آمریکایی آموزش دیده بودند، اکنون در کنار نیروهای داوطلب مردمی تحت حمایت ایران مبارزه می کنند.

لقمان فیلی، سفیر عراق در آمریکا در پاسخ به سوال در مورد نقش ایرانی ها در عراق که در بخش پرسش و پاسخ در توییتر مطرح شد، تصریح کرد: «عراق به دنبال جلب حمایت همه شرکای منطقه ای و بین المللی خود است. نباید فراموش کنیم که همه ما دشمن مشترکی به نام داعش داریم.»

طبق ارزیابی وزارت دفاع آمریکا، اگرچه داعش مناطق تحت تسلط خود را در عراق از دست می دهد، اما حضورش را در سوریه تقویت می کند. این گروه مناطقی را در دمشق پایتخت سوریه و در شهر حمص اشغال کرده اند و اکنون برای اشغال اردوگاه پناهندگان فلسطینی یرموک با دیگر گروه های شبه نظامی در جنگ هستند.

آمریکا در سوریه هیچ نیرویی ندارد، اما نیروهای آمریکایی و متحدان این کشور تاکنون 2200 جنگجوی سوری را برای محافظت از برخی بخش ها در مقابل داعش و برای مبارزه با نیروهای دولت اسد شناسایی کرده اند که احتمالا از طیف میانه رو هستند و اکنون 450 نفر از آنها را تحت نظر گرفته اند تا مرحله بعدی یعنی آموزش را در ترکیه و اردن آغاز کنند.

آمریکا حدود 300 نیرو را برای آموزش نیروهای سوری به منطقه اعزام کرده و این در حالی است که هیچ زمانبندی برای پایان این برنامه آموزشی در نظر گرفته نشده. هدف از این برنامه تشکیل گروهی متشکل از 20000 نیروی شبه نظامی سوری است.

منبع: فارن پالسی / مترجم: طلا تسلیمی

کلید واژه ها: داعش


نظر شما :