سیسی: تقسیم سوریه به نفع ما نیست

۱۰ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۷:۵۸ کد : ۱۹۴۴۸۱۶ سرخط اخبار
رئیس جمهوری مصر با تاکید بر این که تاسیس نیروی نظامی مشترک میان کشورهای عربی مساله ای ضروری برای حفظ ثبات در خاورمیانه است، عدم مداخله ترکیه در امور داخلی کشورش را خواستار شد و گفت: هیچ گونه میانجی گری برای حل اختلافات با آنکارا وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در مصاحبه با شبکه های خبری "الحدث" و "العربیه" در خصوص سفر امروز(یکشنبه) خود به ریاض گفت: لازم است برای بحث و گفت وگو با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در خصوص اوضاع منطقه به ریاض بروم. من معتقدم رخدادهای جهان عرب همکاری و هماهنگی بیشتر میان مصر و عربستان را می طلبد، چرا که جهان عرب در شرایط سختی به سر می برد و در این شرایط باید کارآمدتر عمل کنیم.

وی افزود: همانطور که می دانیم ملک عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه سابق عربستان همان کسی بود که خواهان برگزاری کنفرانس اقتصادی شد ما آماده برگزاری این کنفرانس و استقبال از سرمایه گذاران عرب به ویژه عربستانی ها هستیم.

سیسی در خصوص حمایت کشورهای حوزه خلیج فارس از مصر نیز گفت: حمایت دوستان ما در کشورهای حوزه خلیج فارس یکی از دلایلی است که باعث شده بحران را پشت سر بگذاریم و به رغم تلاش هایی که با هدف کارشکنی در روند سیاسی در مصر صورت گرفته ما توانستیم بر بحران پیروز شویم.

سیسی در خصوص برخی اخبار منتشر شده مبنی بر این که وی از حمایت کشورهای حوزه خلیج فارس برای تقویت ارتش و نهاد نظامی کشور استفاده می کند گفت: این مساله درست نیست. آخرین بار ما از دولت فرانسه تجهیزاتی با وام 2 / 3 میلیارد یورویی خریدیم. این اظهارات درست نیست به رغم اینکه کمک به ارتش نیز اشتباه نیست اگر ارتش مصر نبود و از این کشور دفاع نمی کرد مصر نیز به سرنوشت سایر کشورها دچار می شد.

عدم ثبات مصر و سقوط آن به منزله تهدیدی برای اروپایی ها طی سال های طولانی و به منزله سقوط تمامی منطقه خاورمیانه است. پس ثبات مصر ثبات بقیه کشورها و ثبات کشورهای حوزه خلیج فارس ثبات مصر است.

وی در خصوص تشکیل نیروی نظامی مشترک میان کشورهای عربی برای مبارزه با تروریسم گفت: ما این مساله را مطرح کرده ایم و فرصت برای بحث و گفت وگو در این باره وجود دارد. به عقیده من عربستان، امارات، کویت و اردن در این زمینه همکاری می کنند. عبدالله دوم، پادشاه اردن نیز این مساله را تایید کرده است و ما در حال حاضر نیاز به اجرای این طرح داریم.

رئیس جمهوری مصر در خصوص بحران سوریه نیز گفت: ما خواهان حل مسالمت آمیز و سیاسی بحران سوریه هستیم. به عقیده من راهکار نظامی سوریه را به ورطه نابودی می کشد. چنانکه دیدیم پس از پایان ماموریت ناتو در لیبی، این کشور به مرکز تروریسم و تندروی تبدیل شد.

سیسی خاطرنشان کرد: من از وحدت سوریه سخن می گویم و معتقدم تقسیم سوریه به نفع ما نیست و عاقلانه نیست که تروریست ها را در سوریه به حال خود بگذاریم.

وی در جواب این سوال که "آیا اظهاراتش درباره سوریه به معنای عدم مخالفت قاهره برای ابقای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در قدرت است" گفت: این که چطور به راهکاری برسیم که معادله سوریه را حل کند مساله مهمی است. لذا نیازمند اقدام جمعی برای حل این بحران هستیم تا این مساله بر کشورهای عربی تاثیر بیشتری نگذارد.

سیسی در خصوص لیبی نیز اظهار داشت: ما به اراده مردم لیبی احترام می گذاریم و نمی خواهیم اسیر دست شبه نظامیان مسلح شوند. ما از مشروعیت پارلمان متخب و ارتش لیبی حمایت می کنیم و خواهان عدم ارسال سلاح برای شبه نظامیان مسلح هستیم.

وی در ادامه به بحران یمن اشاره کرد و گفت: بحران یمن بسیار پیچیده است اما می توانیم دست به کار شده و برای حل این بحران اقدام کنیم. ما نیاز به ایجاد وحدت در جهان عرب داریم و ایجاد وحدت نیز نیازمند اراده ای خالص است.

رئیس جمهوری مصر تصریح کرد: باید برای ایجاد راهکاری در یمن، سوریه ، لیبی و هرکشور دیگری که با بحران مواجه است وارد عمل شویم.

سیسی همچنین مواضع سلمان بن عبدالعزیز را در قبال مصر ستود و گفت: روابط ما با عربستان تاریخی و جای تقدیر دارد.

وی گفت: همزمان شدن سفر من با سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تصادفی و بدون هماهنگی قبلی است و ما از ترکیه می خواهیم که در امور داخلی ما مداخله نکند.

رئیس جمهوری مصر همچنین تاکید کرد که هیچ گونه میانجی گری برای حل اختلافات با آنکارا وجود ندارد.

کلید واژه ها: مصر کشورهای حوزه خلیج فارس


نظر شما :