احتمال ورود فعال قاهره به جنگ علیه داعش

۲۷ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۳:۵۷ کد : ۱۹۴۴۳۴۲ سرخط اخبار

در حالی که داعش فایلی تصویری مبنی بر اعدام 21 مسیحی مصری در لیبی را منتشر کرد، مفتی مصر، شیخ الازهر و روحانیون چند کشور دیگر این اقدام را محکوم کرده و رئیس جمهور مصر متعهد شد که عاملان این اقدام را به سزای اعمالشان برساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، پایگاه های وابسته به گروه داعش در اینترنت تصاویر اعدام این 21 مسیحی مصری را منتشر کردند.

پیشتر گروه داعش تصاویر 21 مسیحی مصری را که در لیبی آنها را ربوده بود با لباس نارنجی منتشر کرد. یک مسوول مصری تاکید کرد که این افراد تا عصر یکشنبه زنده بوده اند.

از سوی دیگر دفتر ریاست جمهوری مصر کمی قبل از انتشار این فایل تصویری اعلام کرد که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور و ابراهیم محلب، نخست وزیر مصر با هم دیدار و در خصوص مساله 21 مسیحی مصری ربوده شده در لیبی گفتگو کرده اند.

بدر عبدالعاطی، سخنگوی وزارت خارجه مصر گفت که مسوولان مصری تماس هایی را با برخی طرف ها برای آزادی گروگان ها، برقرار کرده بودند.

در همین راستا شوقی علام، مفتی مصر این اقدام داعش را محکوم و آن را جنایتی شنیع دانست. الازهر نیز ضمن محکوم کردن این جنایت اعلام کرد که کشتن مسیحیان مصری در لیبی به دست داعش هیچ ارتباطی با دین اسلام ندارد.

روحانیون مسیحی و مسلمان در برخی دیگر از کشورها نیز این اقدام غیر انسانی را محکوم کردند.

عبدالفتاح سیسی در سخنانی متعهد شد از کسانی که دست به اعدام 21 مسیحی مصری زده اند، انتقام بگیرد.

وی تاکید کرد: مصر حق دارد با روش و اصول خود و در وقت مناسب تمامی این جنایتکارانی را که ارزش های انسانی را زیر پا گذاشته اند، محاکمه کنند.

سیسی تصریح کرد: من خواستار برگزاری فوری و دائم نشست شورای دفاع ملی برای پیگیری اوضاع و گفت وگو درخصوص اقدامات احتمالی شده ام.

رئیس جمهور مصر تاکید کرد: ما در چنین لحظات سختی نسبت به اقدام داعش احساس غم و اندوه و خشم می کنیم. تروریسمی که به مصر ضربه زده جزو همان تروریسمی است که در تمامی جهان گسترش یافته است برای همین ما باید برای مقابله با تروریست ها با هم متحد شویم.

سیسی تاکید کرد: مصر و تمامی کشورهای جهان وارد جنگی با گروه های تروریستی شده اند و اکنون زمان آن فرا رسیده که همگان با هم برای مقابله با تروریسم همکاری کنند. مصر نیز که توانسته تروریسم را شکست دهد باز هم می تواند آن را از بین ببرد. در واقع ما از انسانیت دفاع می کنیم.

وی همچنین به دستگاه های مسئول دستور داد که مصری ها را از سفر به لیبی منع کرده و تمامی امکانات را برای بازگشت مصری هایی که در این کشور حضور دارند فراهم آورند.

سیسی همچنین وزیر خارجه مصر را مکلف کرد تا به نیویورک سفر کرده و با رهبران آمریکایی درخصوص اوضاع گفت وگو کند و همچنین تماس های فوری ای را با مسوولان سازمان ملل برقرار سازد. کارشناسان این اقدام مصر را گامی اساسی برای پیوستن به ائتلاف ضد داعش و ایفای نقشی تعیین کننده در آینده جنگ با این گروه قلمداد می کنند.

از سوی دیگر مصر هفت روز اعزای عمومی به خاطر کشته شدن مسیحیان مصری اعلام کرد.

محکومیت های بین المللی و داخلی

در پی اینکه داعش نوار ویدیویی اعدام 21 مسیحی مصری را منتشر کرد کاخ سفید در بیانیه ای اعدام 21 مسیحی مصری به دست داعش را محکوم و آن را اقدامی بزدلانه دانست.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس نیز در بیانیه ای ضمن محکوم کردن اقدام داعش تاکید کرد: این اقدام، اقدامی وحشیانه است و ما در جنگ علیه تروریست ها تردید نخواهیم کرد.

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس نیز ضمن محکوم کردن اعدام مسیحیان مصری به دست داعش تاکید کرد: چنین اقدامات وحشیانه ای عزم و اراده ما را برای مقابله با خطر تروریسم در لیبی تقویت می کند.

وی تاکید کرد: امکان ندارد که اجازه بدهیم اقدامات تروریستی روند انتقال سیاسی در لیبی را از بین ببرد. ما تلاش می کنیم تا دولت وحدت ملی را در این کشور تشکیل داده و به راهکاری سیاسی برای حل بحران امنیتی در لیبی دست یابیم.

فرج هاشم، سخنگوی پارلمان لیبی نیز در بیانیه ای اعدام مسیحیان مصری به دست داعش را محکوم کرد و از جامعه جهانی خواست تا از ارتش لیبی در مقابله با تروریسم حمایت به عمل آورد.

محمد عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز ضمن محکوم کردن اقدام داعش، سه روز عزای عمومی در فلسطین اعلام کرد.

اتحادیه عرب نیز در بیانیه ای اقدام وحشیانه داعش را محکوم کرد و خواهان اجرای معاهده دفاع مشترک کشورهای عربی برای مقابله با پدیده تروریسم شد.

وزارت خارجه سودان نیز در بیانیه ای ضمن محکوم کردن اعدام مسیحیان مصری به دست داعش، این اقدام را جنایتی وحشیانه و شنیع دانست.

کلیسای مصر نیز در بیانیه ای اعدام مسیحیان مصری به دست داعش را محکوم کرد.

دولت اردن نیز در بیانیه ای اعدام مسیحیان مصری به دست داعش را محکوم و حمایت خود را از مصر اعلام کرد.

کلید واژه ها: مصر مسیحیان مصری اعدام مسیحیان مصری


نظر شما :