نسخه اردوغان برای سوریه

۰۹ آذر ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۳ کد : ۱۹۴۱۴۲۲ سرخط اخبار

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه می گوید بهترین راه برای پایان دادن به بحران سوریه اعزام نیروی زمینی به این کشور و سرنگونی حکومت بشار اسد است.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه ، اردوغان که شب گذشته در یک مراسم فرهنگی در یک هتل در آنکارا سخن می گفت با انتقاد از رویکرد جامعه جهانی در قبال سوریه گفت:" سوریه حقیقتا یک کشور با تمدن و با سابقه فرهنگی غنی است، اما بشار اسد با بمباران کشور خود همه چیز را نابود کرده است."

اردوغان که کشورش متهم به همکاری با تروریست های خارجی در سوریه در 3 سال و نیم گذشته است، در ادامه افزود:" من آدم صریحی هستم و صراحت لهجه دارم و حرفی را که  درست می دانم بیان می کنم. حکومت سوریه یک حکومت تروریستی است. همه می پرسند اگر حکومت سوریه سرنگون شود چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟ایا گروه های تروریستی جایگزین می شوند؟ پاسخ من بسیار ساده است. مگر ما به دموکراسی معتقد نیستیم. اگر بشار اسد برود هر که را که مردم سوریه می خواهند باید جایگزین او شود."

اردوغان در ادامه افزود:" چرا به بشار اسد این قدر اعتماد دارید. اگر او رهبر خوبی بود کشورش را درست اداره می کرد و امروز سوریه در چنین وضعی نبود. سوریه هم اکنون با آن تاریخ طولانی و تمدن شکوفا و غنی تبدیل به ویرانه ای شده است. بشار اسد با بمباران کشور خودش آن را نابود کرده است. بشار اسد بر سر یک جنگ مذهبی سوریه را به حال امروز در آورد. پدر او (حافظ اسد) هم 30 سال پیش بیش از 30 هزار نفر از مردم خود را در شهر حمص کشتار کرد."
 

اردوغان : بشار اسد سوریه را با بمباران نابود کرد
 

رییس جمهور ترکیه در ادامه گفت:" بشار اسد هم تا کنون بیش از 300 هزار نفر از مردم خود را کشته است. آیا ما می توانیم از مردمی که به دست اسد کشتار می شوند بپرسیم که اگر بشار اسد برود چه حکومتی می خواهد بیاید؟

اردوغان در ادامه با دفاع از ارسال نیروی زمینی به سوریه به عنوان تنها راه حل بحران این کشور گفت: من بارها گفته ام و بار دیگر اینجا تکرار می کنم، تنها راه حفاظت از جان غیر نظامی ها در سوریه اعلام یک منطقه پرواز ممنوع در این کشور است. اگر منطقه حفاظت شده و پرواز ممنوع در سوریه ایجاد نشود بحران این  کشور حل نخواهد شد. "

اظهارات اردوغان در حالی بیان شده است که روز گذشته ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه در اظهاراتی گفت که یگانه راه پایان دادن به بحران داخلی سوریه بستن مرزهای ترکیه است.

المعلم با متهم کردن حکومت ترکیه به ارسال تروریست ها از طریق مرزهایش به خاک سوریه گفت مادامی که مرز ترکیه با سوریه بسته نشود مشکل داخلی سوریه حل نخواهد شد.

ترکیه اصرار دارد یک منطقه پرواز ممنوع در مناطق مرزی خود با سوریه ایجاد شود اما تا کنون امریکایی ها به این پیشنهاد دولت ترکیه روی خوشی نشان نداده اند.

ترکیه از مخالفان مسلح حکومت سوریه حمایت و پشتیبانی می کند و حتی دولت ترکیه متهم شده است از تروریست های داعش در سوریه وعراق پشتیبانی می کند. دولت آنکارا هر گونه همکاری با گروه تروریستی داعش را تکذیب کرده است.

دولت سوریه می گوید بسیاری از افرادی که در جنگ داخلی سوریه در قریب به 4 سال گذشته کشته شده اند از سوی گروه های تروریست خارجی که با حمایت و پشتیبانی برخی کشورهای غربی و عربی به ویژه ترکیه وارد خاک سوریه شده اند، قتل عام شده اند.

کلید واژه ها: بشار اسد


نظر شما :