اخبار روز دوم مذاکرات هسته‌ای در وین

تمدید مذاکرات هسته‌ای در ابهام

۲۸ آبان ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۷ کد : ۱۹۴۰۹۸۶ اخبار اصلی پرونده هسته ای گام به گام تا توافق جامع
روزنامه‌های عمده عربی اعم از الحیات، العرب، النهار و الشرق الاوسط، الاهرام و غیره تلاش دارند که وانمود کنند در حاشیه مذاکرات هسته‌ای، گفت‌وگوهای سری بر سر مسائل منطقه‌ای نیز در جریان است.
تمدید مذاکرات هسته‌ای در ابهام

19:04- دکتر حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در پایان نشست مشترک سران سه قوه با اشاره به اینکه در این جلسه درباره مذاکرات هسته ای نیز گفتگو شد، خاطرنشان کرد: درباره کلیات مسأله مذاکرات هسته ای و اهدافی که دنبال می کنیم و نیز حمایت از مذاکره کنندگان در نظام هماهنگی وجود دارد. اگر طرف مذاکره جمهوری اسلامی ایران برای توافق اراده سیاسی داشته باشد و زیاده خواهی نکند، شرایط برای حصول توافق مهیاست. به گزارش ایسنا، رییس جمهوری گفت: دولت به دنبال آن است تا با توافق حقوق ملت ایران تأمین و تضمین شده و ثبات بیشتری در منطقه برقرار شود. همچنین حصول این توافق از لحاظ جهانی نیز به نفع همه است، چرا که این توافق می تواند شرایط اقتصاد جهانی را که امروز با مشکلاتی مواجه است، با توجه به ظرفیت های اقتصادی بالای ایران به سمت بهبود هدایت کند.

18:02- ویلیام برنز دیپلمات ارشد آمریکایی و وندی شرمن رییس تیم مذاکره کننده آمریکا ظهر چهارشنبه در وین با مجید تخت روانچی و عباس عراقچی گفت و گو کردند. به گزارش ایرنا، این آخرین گفت وگوی دو جانبه معاونان ظریف با هیات های 1+5 در روز چهارشنبه بود. روز گذشته نیز روانچی و عراقچی دو دور، یک بار به صورت دوجانبه و باردیگر با حضور هلگا اشمید معاون کاترین اشتون با یکدیگر دیدار و درباره روند مذاکرات گفت و گو کردند. جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز همزمان در پاریس با لوران فابیوس همتای فرانسوی خود دیدار و درباره برنامه هسته ای ایران با وی گفت وگو کرده است.

16:01- مجید تخت روانچی و سید عباس عراقچی معاونان وزیر امور خارجه ایران با نیکلاس دوریویر نماینده فرانسه و سایمون گس نماینده انگلیس در گروه 1+5 دیدار و گفت و گو کردند.

15:55- دیوید آلبرایت، رئیس موسسه علوم و امنیت بین الملل آمریکا در گزارشی برای کمیته فرعی تروریسم، منع گسترش و تجارت کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد "4 هزار سانتریفیوژ و بازه زمانی 6 تا 12 ماه گریز هسته ای" را برای ایران ارائه داده است.

15:46- مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در دومین روز مذاکرات وین 8، فضای مذاکرات را «جدی و فشرده» خواند. به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، وی امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: مذاکرات در سطوح کارشناسی و معاونان وزرای خارجه در حال انجام است و بصورت جدی بحث ها ادامه دارد. افخم اضافه کرد: در مذاکرات کارشناسی و معاونان وزرا تمام جزئیات که دسته بندی شده است، دوباره در حال بررسی و مرور است. سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره برخی اخبار و مطالب رسانه ها به ویژه رسانه های غربی گفت که آنچه در برخی تحلیل ها دیده می شود فاقد صحت است.

15:40- وزارت خارجه چین نسبت به دستیابی به اجماع در مذاکرات گروه 1+5 با ایران ابراز امیدواری کرد. به گزارش ایسنا و به نقل از سایت رادیوی صدای روسیه، هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین درباره دهمین دور مذاکرات ایران و 1+5 گفت: چین امیدوار است که همه طرف ها به دنبال رسیدن به توافق باشند و از راه حل تدریجی پیروی کنند.

15:22- خبرنگار اعزامی فارس به وین نوشته است: در دومین روز رایزنی ها در وین در راستای حصول توافق جامع هسته ای، خبرنگاران منتظر کسب خبری از جزئیات رایزنی های دیروز و امروز هستند اما همچنان سکوت خبری بر هوای سرد و پاییزی وین حکمفرماست.

13:41- یک منبع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات وین، به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفت ایران به دنبال تمدید مذاکرات نیست. به گزارش خبرگزاری فارس، وی تصریح کرده که ایران امیدوار است مذاکرات تا 24 نوامبر به نتیجه برسد و نمی خواهد پس از این تاریخ به مذاکره ادامه دهد.

13:30- مذاکرات دوجانبه معاونان وزیر خارجه ایران با هیات های آلمان، روسیه و فرانسه انجام شد. به گزارش خبرنگار ایسنا، مذاکرات کارشناسی میان هیات ها نیز در حال انجام است.

13:23- روزنامه گاردین در گزارشی به نقل از دیپلمات ها نوشت که 95 درصد کار توافق هسته ای تمام شده است و اکنون منتظر تصمیمات پایتخت های ملی درباره ظرفیت غنی سازی ایران طی چند سال آینده و ترتیباتی هستند که تحریم های ایران برداشته شود. طبق این گزارش، اختلافاتی بین گروه 1+5 که در حال مذاکره با ایران هستند نیز وجود دارد و فرانسه در مقایسه با دیگر اعضای این ۶ کشور، به طور مداوم مخالف واگذاری امتیازات به ایران می باشد. یک منبع فرانسوی آشنا به مذاکرات می گوید: «برای فابیوس، رابطه با کشورهای خلیج (فارس)، عربستان سعودی و قطر، از نظر اقتصادی و اشتغال فرانسه در سال های آینده مهم تر از ایران است.»

10:47- سرگئی ریابکوف، معاون وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه اعلام کرد از زمان مذاکرات مسقط، هیچ پیشرفتی صورت نگرفته، با این حال طرفین تا رسیدن به توافق جامع تنها نیم گام فاصله دارند. وی در ادامه گفت سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه تنها در صورتی به محل برگزاری دور تازه مذاکرات هسته ای سفر می کند که گفت وگوها شاهد پیشرفت باشد.

10:44- سفر جان کری، وزیر خارجه آمریکا به وین برای شرکت در مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 به تعویق افتاد. جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که کری روز پنجشنبه (فردا) به پاریس می رود تا با لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه و سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان درباره موضوعات خاورمیانه و موضوع هسته ای ایران گفت وگو کند.

10:40 - علی موسوی خلخالی، عضو هیات تحریریه دیپلماسی ایرانی: در حالی که مذاکرات هسته ای میان ایران با 1+5 در وین بر سر توافق جامع وارد دومین روز خود شده است، رسانه های عربی اخبار مربوط به آن را در اولویت دوم خود قرار داده اند. این در حالی است که آنها تلاش دارند مذاکرات رنگ و بوی منطقه ای به خود بگیرند و شامل مسائل منطقه ای نیز بشود. روزنامه های عمده عربی اعم از الحیات، العرب، النهار و الشرق الاوسط، الاهرام و غیره تلاش دارند که وانمود کنند در حاشیه مذاکرات هسته ای، گفت و گوهای سری بر سر مسائل منطقه ای نیز در جریان است. پیش از این و در بحبوحه مذاکرات مسقط رسانه های عربی اصرار داشتند وانمود کنند که روند مذاکرات مثبت نیست و احتمال این که مذاکرات شکست بخورد، وجود دارد.

10:32- دومین روز مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 لحظاتی پیش در وین آغاز شد. طبق جدول زمانی ارائه شده توسط تیم مذاکره کننده ایرانی، مذاکرات امروز با دیدارهای دوجانبه عراقچی و روانچی، معاونان وزارت امور خارجه با هیات روس ساعت 8 به وقت محلی، آلمان ساعت 9، فرانسه ساعت 10 و انگلیس ساعت 11 ادامه می یابد.

کلید واژه ها: برنامه هسته اي ايران - برنامه هسته ای ایران - مذاکرات - مذاكرات هسته اي ايران


نظر شما :