تلاش حوثی ها برای تصرف بنادر یمن و تنگه باب المندب

۱۵ مهر ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۵ کد : ۱۹۳۹۳۳۷ سرخط اخبار

حوثی ها برای سیطره بر تعدادی از بنادر یمن و تنگه باب المندب تلاش می کنند.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، منابع آگاه می گویند حوثی ها علاوه بر این سعی می کنند در شرق یمن نیز کنترل شماری از میدان های نفتی و گازی را به دست بگیرند.

حوثی ها به گروهی از شیعیان زیدیه (چهار امامی) گفته می شود که در شمال یمن زندگی می کنند و بارها با دولت مرکزی این کشور وارد جنگ شده اند.
چندی پیش نیز اعضای مسلح و غیرنظامی حوثی ها بدون مقاومت جدی وارد پایتخت یمن شدند و کنترل ساختمان های مهم اداری و نظامی صنعا را به دست گرفتند. حوثی ها همچنین جایگزین پلیس شده و برقراری نظم و امنیت پایتخت را عهده دار شده اند.

اعضای مسلح گروه انصارالله (حوثی ها) تلاش می کنند نفوذ خود را تا منطقه استراتژیک تنگه باب المندب در غرب و میدان های نفتی در شرق یمن گسترش دهند.

افراد مسلح عضو گروه انصارالله در خیابان های اصلی صنعا مراکز ایست بازرسی مستقر و گشتی های برقراری نظم و امنیت در خیابان ها راه اندازی کرده اند.
 
حوثی ها و دولت مرکزی یمن پس از سقوط صنعا، توافقنامه صلح را با میانجیگیری سازمان ملل متحد امضا کردند که براساس آن باید نخست وزیر جدیدی انتخاب شود و اعضای مسلح حوثی ها هم پایتخت را ترک کنند.

اعضای مسلح حوثی ها که زیرعنوان "کمیته های مردمی" فعالیت می کنند می گویند خواهان نظارت بر بخش مالی یمن نیز هستند. آنها به دنبال نظارت بر عملکرد بانک مرکزی و وزارت دارایی هستند.

حوثی ها همچنین دفتر شکایات در غرب صنعا ایجاد کرده اند که عملکردی شبیه دادگاه دارد. این دادگاه توسط یکی از برادران رهبر حوثی ها به نام کریم امیر الدین الحوثی اداره می شود.

حوثی ها قبل از حمله به صنعا در استان صعده در شمال یمن مستقر بودند. اما آنها به تازگی بندر الحدیده یمن را تصرف و مقر خود را در این بندر افتتاح کردند.

یک مقام نظامی نزدیک به انصارالله گفت: بندر الحدیده، مرحله نخست از برنامه گسترش حضور حوثی ها در خط ساحلی یمن و تنگه باب المندب است. تنگه باب المندب دریای سرخ را به اقیانوس هند متصل می کند. تنگه باب المندب پیش زمینه دسترسی کشتی ها به کانال سوئز است.

یک منبع نظامی دیگر در یمن هم گفت: حوثی ها دارای چند هزار عضو مسلح در بندر الحدیده هستند و تلاش می کنند تنگه باب المندب و دو منطقه ساحلی دهوباب و المخا را تصرف کنند. مخالفان حوثی ها می گویند این گروه تلاش می کند از طریق این بنادر  واردات غیرقانونی سلاح انجام دهد.
 
علاوه بر این حوثی ها تلاش می کنند به سمت مناطق شرقی یمن هم پیشروی کنند و میدان های نفت و گاز و ایستگاه اصلی برق پایتخت را تصرف کنند. البته این روند از سوی حوثی ها با مقاومت برخی قبایل روبه رو می شود.

علاوه بر این حوثی ها سعی می کنند 20 هزار نفر از اعضای مسلح این گروه وارد ارتش و نیروهای امنیتی و دستگاه اطلاعاتی امنیتی یمن شوند.

کلید واژه ها: حوثی ها المندب تنگه باب المندب تنگه باب باب المندب


نظر شما :