کمک‌های ویژه غربی‌ها به لبنان

سید حسن نصرالله نگران چیست؟

۲۸ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۳۷۱۹۹ اخبار اصلی خاورمیانه
بعد از درگیری‌های عرسال مشخص شد که گروه‌های خفته‌ای در اردوگاه پناهندگان سوری وجود دارند که به کمک برخی لبنانی‌ها آمادگی مشتعل کردن آتش خشونت و افراط در کشور را دارند.
سید حسن نصرالله نگران چیست؟

دیپلماسی ایرانی: سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان ناقوس خطر را به صدا در آورد. وقتی که او گفت توطئه هایی علیه لبنان و آینده آن تدارک دیده شده که بنیان آن را هدف قرار داده است، منظورش شبکه های افراطی به ویژه داعش هستند که به ویژه علیه شهروندان بی گناه فعالیت می کنند و آنها را می کشند و وادار به مهاجرت می کنند و راه و روش زندگی شان را تغییر می دهند. اگر چه عده ای تلاش می کنند که از بزرگی خطر این گروهک تروریستی بکاهند و آن را ناچیز جلوه دهند و بگویند لبنان در امن و امان است اما حقیقت این است که خطر بسیار بیش از آن چیزی است که عده ای آن را ساده می انگارند.

سازمان امنیت لبنان اطلاعاتی دارد که تشابه بسیاری با اطلاعات دقیق سید حسن نصرالله دارد، این سازمان به طور کامل مناطق اشغال شده توسط داعش را زیر نظر دارد و تلاش می کند هر گونه حرکت خرابکارانه علیه امنیت کشور را ناکام بگذارد. بعد از درگیری های عرسال مشخص شد که گروه های خفته ای در اردوگاه پناهندگان سوری وجود دارند که به کمک برخی لبنانی ها آمادگی مشتعل کردن آتش خشونت و افراط در کشور را دارند.

رهبران سیاسی از وزرای کشور و دفاع ملی خواسته اند که ارتش و نهادهای امنیتی را مکلف کنند تا مرزهای کشور با سوریه را به دقت زیر نظر بگیرند و حتی اگر لازم شد از قوه نظامی استفاده کنند تا تجربه عربستان در مورد هیچ روستای دیگر مرزی تکرار نشود.

دولت لبنان نیز خواستار خرید سریع سلاح با هدیه ملک عبدالله بن عبدالعزیز که یک میلیارد دلار برای مبارزه با تروریسم در اختیار دولت لبنان داد، شده است. منابع آگاه به روزنامه النهار، چاپ بیروت گزارش دادند که در جلسه اخیر هیئت دولت مقرر شد تا از چهار کشور سلاح خریداری شود، ایالات متحده امریکا، آلمان، ایتالیا و فرانسه. همچنین مقرر شد 500 میلیون دلار در اختیار ارتش قرار بگیرد و مابقی این پول به نیروهای سازمان امنیت داخلی و مدیریت امنیت عام و سازمان امنیت کشور اختصاص یابد.

یک منبع دیپلماتیک غربی در بیروت به روزنامه النهار گفت که دلیل اهدای یک میلیارد دلار امریکا از سوی عربستان به لبنان به خرید تسلیحاتی این کشور از امریکا باز می گردد که اخیرا یک فروند هواپیمای "سیسنا – کارا وان" دریافت کرده که امکان ردیابی شبانه روزی اهداف دشمن را دارد و می تواند به سمت این اهداف موشک های هوشمند شلیک کند. گفته می شود در جنگ عرسال از این هواپیما استفاده شد که باعث شد بسیاری از حملات داعش به پایگاه های ارتش در این منطقه ناکام بماند.

اما از ایتالیا قرار است ارابه های حمل سلاح خریداری شود. همچنین توپ های 76 میلیی متری که پیشرفته ترین نوع توپ در نوع خود محسوب می شود و می تواند از همه جهت ها به هدف مطلوب شلیک کند.

یک منبع امریکایی که اخیرا به بیروت سفر کرده است، گفت: «کاخ سفید تمایل دارد که بخش عمده ای از چهار میلیارد دلاری که از باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا از کنگره خواسته است را به مبارزه با تروریسم اختصاص دهد. فرماندهی نظامی امریکا نیز به کاخ سفید ابلاغ کرده است که ارتش لبنان با همه عناصر تشکیل دهنده آن و طوایف گوناگونش یکپارچه شده به صف واحدی در مبارزه با تروریسم و گروه های مسلح تبدیل شده و می خواهد شجاعانه با استفاده از سلاح های پیشرفته امریکایی با آنها بجنگد. کاخ سفید به این باور رسیده است که حسابی که جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده بر روی ارتش لبنان کرده کاملا حساب شده بوده و این ارتش توانایی لازم برای حفظ امنیت کشور بدون تمایل به طایفه ای خاص آن طور که در عراق یا سوریه رخ داد را دارد.»

این منبع در ادامه افزود: «ایستادگی ارتش لبنان در عرسال و تلفاتی که متحمل گروه های تندروی داعش و جبهه النصره کرد موید این ادعا است و امریکایی ها می گویند که می خواهند به لبنانی ها نه تنها در مبارزه با تروریسم بلکه در تمامی زمینه ها کمک کنند.»

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: داعش مبارزه با تروریسم لبنان عرسال


نظر شما :