افزایش 50 درصدی واردات نفت چین از ایران

۳۱ تیر ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۶ کد : ۱۹۳۶۱۵۲ سرخط اخبار

چین در نیمه نخست سال جاری میلادی واردات نفت خود از ایران را 50 درصد افزایش داده است.

به گزارش عصر ایران، روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا با اشاره به آمار دولتی چین می نویسد: واردات نفت چین از ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی به 630 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش این میزان 48 درصد نسبت به میانگین واردات نفت چین از ایران در شش ماهه نخست سال 2013 ، افزایش دارد.

وال استریت ژورنال می نویسد این میزان افزایش بیشترین درصد افزایش واردات نفت چین از ایران در تاریخ مراودات نفتی دو کشور در نیمه نخست سال است.

ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی 10 درصد از واردات نفت چین را تامین کرده است.
وال استریت ژورنال به نقل از " مازیار حجتی" مدیر دفتر شرکت ملی نفت ایران در چین ، کاهش فشارهای تحریمی آمریکا علیه وارد کنندگان نفت ایران پس از توافق ژنو را مهم ترین دلیل این افزایش می داند.

وال استریت ژورنال می نویسد سفارت آمریکا در پکن در پاسخ به این پرسش که آیا افزاش واردات نفت چین از ایران در نتیجه کاهش فشارهای آمریکا بوده است یا نه؟ پاسخ به این سوال را به وزارت خارجه در واشنگتن موکول می کند.

گفتنی است ایالات متحده آمریکا در ژانویه سال جاری میلادی (دی ماه 1392) چین را از اعمال تحریم ها به خاطر واردات نفت از ایران مستثنی کرد. آمریکا هر شش ماه یکبار با بررسی وضعیت واردات نفت ایران از سوی کشورهای وارد کننده برخی از آنها را که واردات نفت شان را کاهش داده و یا افزایش نداده اند، از اعمال تحریم مستثنی می کند.

بر اساس این گزارش واردات نفت چین از عربستان در طی مدت مورد بحث 115 هزار بشکه کاهش داشته است در حالی که واردات نفت این کشور از سه کشور ایران، عمان و عراق 440 هزار بشکه در روز افزایش نشان می دهد.

شرکت های چینی در نیمه نخست سال 2014 رقمی بیش از 570 هزار بشکه به واردات نفت شان نسبت به مدت مشابه در سال 2013 ، افزوده اند.

ایران از سال 2012 و از زمان تشدید تحریم های بانکی و نفتی آمریکا علیه این کشور از  سومین تامین کننده نفت چین تنزل کردولی بر اساس گزارش وال استریت ژورنال هم اکنون ایران با کسب جایگاه پیشین، پس از عربستان سعودی و آنگولا سومین منبع عمده تامین نفت خام چین است.

کلید واژه ها: چین واردات نفت نفت چین واردات نفت چین


نظر شما :