مقام امریکایی در گفت‌وگو با النهار:

احتمال تاخیر در امضای توافق نهایی با ایران وجود دارد

۲۵ فروردین ۱۳۹۳ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۹۳۱۴۸۲ اخبار اصلی پرونده هسته ای خاورمیانه
اوباما از این که حزبش اکثریت را طی چند ماه آینده در مجلس سنا از دست بدهد بیمناک است. برای همین تلاش می کند تا توافق نهایی با ایران با تاخیر حاصل شود.
احتمال تاخیر در امضای توافق نهایی با ایران وجود دارد

دیپلماسی ایرانی: روزنامه لبنانی النهار از یک پژوهشگر امریکایی عربی الاصل که ارتباطات گسترده ای با مقام های امریکایی دارد و در دستگاه دیپلماسی امریکا نیز فعالیت می کند اما نامی از او برده نشده است، درباره مذاکرات ایران با 1+5 در وین که اخیرا دو طرف مذاکره کننده با خوش بینی از آن خارج شدند و صحبت از رسیدن به تفاهم برای تدوین پیش نویس نهایی توافق هسته ای زدند، می پرسد؛ وی می گوید: «رسیدن مجموعه جامعه جهانی 1+5 با جمهوری اسلامی ایران به یک توافق شامل و کامل مرضی الطرفین بر سر موضوع هسته ای بسیار بسیار محتمل است. بخش مهمی از سیاستمداران امریکایی از امضای چنین توافقی حمایت می کنند.»

وی در ادامه اظهاراتش به اختلافات موجود در امریکا و نگرانی برخی از امریکایی ها از رسیدن به توافق نهایی با ایران نیز صحبت می کند و می گوید: «بعضی در امریکا از این می ترسند که رفع تحریم ها و تنگناهای مالی باعث شود که ایران بتواند بخش مهمی از پول هایش را دریافت کند و بخشی از این پول ها را صرف حمایت از جریان های ضد امریکایی یا تایید از حزب الله در لبنان و حمایت از آن و همچنین پشتیبانی بیشتر از بشار اسد و حکومت او کند. این بدان معنا است که ایران با این توافق فرصتی می یابد تا بتواند دستور العمل و طرح خود را در منطقه به اجرا بگذارد و آسان تر به پیش ببرد و نفوذ خود را در سراسر منطقه تکمیل کند. یعنی طرح هایی که به دلیل بروز برخی مشکلات مالی برای ایران به دلیل وجود تحریم ها به چالش خورده بودند با رفع تحریم ها دوباره در اولویت کاری ایران قرار بگیرند و ایران به سرعت به سمت تکمیل این طرح ها برود.»

وی در ادامه می افزاید: «با این حال بسیاری بر این باور هستند که رسیدن به توافق با ایران ممکن است اما باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا زمان آن را به تاخیر می اندازد تا زمانی که انتخابات میان دوره ای کنگره در پاییز آینده انجام شود تا جمهوری خواهان و گروه های تندروی دست راستی و همچنین لابی اسرائیل در امریکا نتوانند آن را دستاویزی برای تبلیغ علیه او و نامزدهای حزب دموکرات در این انتخابات کنند.»

این مقام امریکایی همچنین می گوید: «اوباما از این که حزبش اکثریت را طی چند ماه آینده در مجلس سنا از دست بدهد بیمناک است. برای همین تلاش می کند تا توافق نهایی با ایران با تاخیر حاصل شود. در عین حال او ایران را مطمئن می کند که حتما توافق نامه نهایی را با آن امضا می کند فقط باید صبر کند تا بتواند راه جمهوری خواهان را در مجلس سنا سد کند (Block) تا نتوانند تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال کنند و کنگره نتواند تصمیمی را مغایر با خواسته هایش در این زمینه بر او تحمیل کند. اوباما می داند که ایران برای رسیدن به توافق نهایی عجله دارد برای همین می خواهد چه توافق نهایی حاصل شود چه نشود، بهانه ای دست جمهوری خواهان برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران نباشد. برخی از امریکایی ها بر این اعتقادند که رهبر ایران آیت الله خامنه ای و رئیس جمهور روحانی و وزیر امور خارجه، محمد جواد ظریف هر سه در یک راه گام بر می دارند و با هم هماهنگ عمل می کنند و هر سه یک هدف را دنبال می کنند.»

در همین رابطه روزنامه الحیات، چاپ لبنان به نقل از منابع آگاه خود گزارش می دهد که عمان نقش میانجی خود میان ایران با امریکا بر سر پرونده هسته ای ایران را به خوبی ایفا کرده و توانسته است دستاوردهای بسیاری را در این زمینه داشته باشد. گفته می شود تلاش های عمان در نزدیکی دیدگاه ها و نظرات ایران و امریکا و به دنبال آن پنج کشور دیگر طرف مذاکره با ایران بر سر پرونده هسته ای اش بسیار موثر بوده به گونه ای که نتیجه بخش بودن مذاکرات اخیر ایران با 1+5 در وین را که هر دو طرف بر ایجابی بودن آن تاکید کرده و گفته اند که به سمت امضای سند توافق نهایی نزدیک شده اند، ماحصل همین وساطت ها بوده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: مذاكرات ايران با 1+5


نظر شما :