مخالفت ایران با آمریکا از لجبازی نیست

۱۳ آبان ۱۳۹۲ | ۱۲:۵۹ کد : ۱۹۲۳۸۸۱ سرخط اخبار

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، غلامعلی حدادعادل نماینده مردم تهران در مجلس در برنامه گفت وگوی ویژه خبری امشب اظهار داشت: مقدمتاً به سالار شهیدان که عاشورای او الهام بخش ملت ایران، مسلمانان و آزادیخواهان جهان بوده سلامی عرض می کنم که کربلای او حماسه حماسه هاست.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود به اهمیت 13 آبان اشاره و تصریح کرد: ما کمتر روزی را داریم که در طول یک تاریخ 15 ساله یعنی از 1343 تا 1358 سه واقعه مهم را در خود جای داده باشد؛ تبعید امام(ره) به دلیل مخالفت با کاپیتولاسیون، آمدن دانش آموزان به دانشگاه تهران و به شهادت رسیدن عده ای از آنها در سال 57 و تسخیر لانه جاسوسی در سال 58 این سه واقعه مهم هستند. 

وی با بیان اینکه تصویر زشت آمریکا در گذشته به این شکل نبوده است، افزود: برخی ممکن است تصور کنند مخالفت جمهوری اسلامی ایران با آمریکایی ها از روی لجبازی است و برای مثال چون ما از ابتدا گفته ایم مرگ بر آمریکا حالا هم می خواهیم آن را ادامه بدهیم و کوتاه نیاییم و توجه به عواقب قضیه و مشکلات مردم نداریم.

حداد عادل با بیان اینکه سیاست خارجی آمریکا از یک بیماری مزمن رنج می برد تا این بیماری علاج نشود اگر علاج پذیر باشد این تصویر زشت ادامه یافته و زشت تر می شود؛ یکی از مبانی سیاست خارجی آمریکا این است که آمریکایی ها همیشه در پی یک دشمن خارجی به ملت خود هستند و گویی ترساندن ملت آمریکا از یک قدرت و خطر بیرونی وسیله انسجام و اتحاد ملت آمریکاست.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه بنظر می رسد آمریکایی مجبور هستند یک هراس و خطر موهومی را علم کنند، افزود: ایران هراسی و اسلام و شیعه هراسی را در حال حاضر در دستور کار خود قرار دادند و این یک مبناست که در آمریکا به دنبال دشمن خارجی باشند تا ملت خود را از آن بترسانند.

وی تأکید کرد: مسئله دیگر سیاست خارجه آمریکا که باعث بسیاری از خطاها شده طمع آمریکایی ها به نفت منطقه غرب آسیاست. نفت عربستان، ایران و بقیه کشورهای این منطقه موجب طمع آمریکایی ها شده و آنها می خواهند بر مخازن نفتی بقیه دنیا تسلط داشته باشند.

حداد عادل با بیان اینکه این طمع به نفت کشورها یکی از دلایل تغییر آن چهره مطلوب به این چهره منفور آمریکایی ها شده است، گفت: مسئله دیگر این است که آنها همین پولی را که بابت نفت به کشورهای نفت خیز می دهند سعی می کنند از طریق فروش اسلحه پس بگیرند که این مسئله باعث می شود نفت به جای آبادانی تأثیرش کمتر شود.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: در واقع در خود کشورهای صاحب نفت این پول به مصرف اقتصادی آنها نمی رسد و به کارخانه های اسلحه سازی سرازیر می شود که این به طبیعت کریه سرمایه داری آمریکا باز می گردد.

وی در ادامه به حمایت بی بدیل آمریکا از رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: این حمایت بی دلیل از روز اول تا کنون که هرچه زمان گذشته بیشتر نیز شده است مسئله ای است که رابطه منطقی آمریکا را با همه مسلمانان گسیخته کرده است.

حداد عادل افزود: ملتی مثل ملت فلسطین زندگی خود را کرده و جنگی با یهودی ها نداشتند؛ و یهودیان مسلمانان و مسیحیان قرنها در کنار یکدیگر زندگی می کردند. اما بعد آمریکا، انگلیس و فرانسه و دیگران صهیونیست ها را تشویق کردند که مردم را قتل عام کنند. و بعد سازمان ملل این کشور نامشروع را حمایت کنند و به رسمیت بشناسد و کشور بزرگی مثل آمریکا امنیت ملی خود را به کشور دیگری گره بزند که وجودش در اینجا هیچ وجهی ندارد.

وی گفت: درباره آمریکا، خوب است این اشاره را بکنم که برخلاف تصویر زشتی که در مردم ایران و سایر ملت ها دارند، روزی این تصویر نه تنها زشت نبود بلکه تا حدی زیبا هم بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه باید فکر کنیم که چگونه تصویر آمریکا در بین مردم ایران و ملت های جهان تغییر کرده است، گفت: مخالفت ایران با آمریکا از سر لجبازی نیست؛ اینطور نیست که ما بگوییم چون ابتدا یک شعار داده ایم نمی خواهیم از آن کوتاه بیاییم چرا که مسئله نه تنها سطحی نیست بلکه عمیق و بنیادین است.

وی با بیان اینکه درباره شرایط آمریکا، بحث فرهنگی مهمتر از بحث مادی است است، گفت: الان، مضرتر و خطرناک تر از مشکلات اقتصادی امریکا، از دست رفتن حیثیت معنوی دولت آمریکاست.

وی با بیان اینکه کاری با ملت آمریکا نداریم و مشکل دولت آمریکاست، تصریح کرد:در هیچ کجای دنیا، دولت آمریکا به عنوان دولت عاقل شناخته شده نیست و این دولت را دولت محترم به شمار نمی آورند.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به رسوایی های اخیر جاسوسی آمریکا، تاکید کرد: جاسوسی های اخیر، به حیثیت آمریکا لطمه زده است؛  این رفتار حتی به آمریکا در نزد دوستان و متحدانش لطمه زده است. آمریکا حتی مکالمات تلفنی صدراعظم کشوری مثل آلمان را هم کنترل می کنند.

حدادعادل با بیان اینکه آمریکا با شنود گسترده و میلیونی مکالمات تلفنی، دچار اشتباه شده اند، اظهار داشت: با توجه به حرفی که خودشان می گویند، آنها میلیون ها تماس تلفنی را شنود کرده اند. می گویند مجبور بوده ایم 135 میلیارد مکالمه تلفنی را مجبور بوده ایم گوش کنیم که باید گفت، شماها با مردم دنیا چه کرده اید که از همه جا احساس خطر می کنید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آمریکا دم خود را اینقدر دراز کرده است که هرجایی،هر ملتی پایش را دراز کرده کرده باشد، پس پایش را روی دم آمریکایی ها گذاشته است.

حدادعادل با تاکید بر اینکه عمل آمریکا 180 درجه خلاف ادعایش است، اظهار داشت: آنها خودشان را مدافع دموکراسی و مردم سالاری نشان می دهند اما از کشورهای که بوی از دموکراسی نبرده اند نهایت پشتیبانی را می کنند و در عین حال با کشورهای مستقل و مردم سالار دشمنی می کنند.

وی با بیان اینکه دوست و دشمن به وجود مردم سالاری در این معترف است، اظهار داشت: آنها از بدو انقلاب با ملت ایران دشمنی کردند؛ سؤال ما این است اگر اینها مشروعیت حکومت ها را در رای مردم می دانند، چرا با حکومت اسماعیل هنیه و حماس مخالفت می کنند.

حدادعادل با بیان اینکه آمریکا دم از مبارزه با تروریسم می زند اما از تروریست ترین رژیم دنیا که رژیم صهیونیستی است حمایت می کند، اظهار داشت: آنها امروز با سوریه چه می کنند؟، از تروریست های که با خنجر سینه مردم را می شکافند حمایت می کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به حمایت آمریکا از حکومت های دیکتاتور و فاسد، گفت: آمریکا به نماد حمایت از حکومت های فاسد و دیکتاتور تبدیل شده است.

حداد عادل در ادامه با اشاره به فجایع بزرگی که توسط آمریکا روی داده است، گفت: این مسئله با علم، تکنولوژی، فرهنگ و تمام چیزهایی که آمریکا ادعای آن را دارد تعارض دارد.

وی افزود: امروز اختلاف ما و سایر ملت ها با آمریکا اختلاف سلیقه و یا اختلاف دو حکومت نیست و مسئله خیلی عمیق تر از چنین حرف هایی است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری در پاسخ به سؤال دیگری درباره تحت تأثیر قرار گرفتن برخی از جوانان به وسیله تبلیغات بیگانه گفت: تقاضای من این است که جوانان تحت تأثیر چنین تبلیغاتی قرار نگیرند و نگاه خود را باز کنند.

وی افزود: جایزه دادن به فرمانده ناو وینسنز چه معنایی دارد؟ جوانان ما باید خطاب به بوش پدر بگویند که دادن مدال شجاعت به چنین فردی چه معنایی داشت؟

حداد عادل گفت: واقعیت آن است که حکومت آمریکا حکومت عاقلی نیست و آمریکایی ها می کوشند با پول، سلاح و با فشار دنیا را در اختیار خود بگیرند.

وی با اشاره به هزینه شدن بیش از سه هزار میلیارد دلار توسط آمریکا برای تصرف عراق گفت: اگر آمریکایی ها 30 میلیارد دلار از این پول را صرف حل مشکلات عراق می کردند این کشور در بین عراقی ها چه محبوبیتی پیدا می کرد؟

مشاور عالی مقام معظم رهبری در ادامه سخنان خود با اشاره به بحث مذاکرات هسته ای بین ایران و آمریکا گفت: در شرایط فعلی اگر دولت امریکا بخواهد کمی واقع بینی از خود نشان دهد دولتی که بر سر کار آمده است شرایط را آماده کرده است و اگر هم بخواهند با فشار و زور تحریم ملت ایران را به تسلیم وا دارند نمی توانند چنین کاری را انجام دهند.

حداد عادل گفت: ملت ایران طعم استقلال را چشیده است و به هیچ عنوان با آمریکایی ها اجازه نخواهد داد که بار دیگر از موضع قدرت به این کشور باز گردد.

وی افزود: جوانان ما تصور نکنند که با برگشتن آمریکایی ها به ایران و لبخند آنها همه چیز درست می شود، امروز وضعیت کشورهایی که تحت سلطه آمریکا هستند چگونه است، به مصر بروید و ببینید وضعیت این کشور چگونه است.

مشاور عالی مقام معظم رهبری ادامه داد: با کودتای 28 مرداد حکومت ایران به طور کامل تحت تسلط آمریکا قرار گرفت اما وضعیت ما قبل از انقلاب چگونه بوده است.

حداد عادل در پایان تصریح کرد: جوانان ما بدانند با برگشتن آمریکا هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

کلید واژه ها: مقام معظم رهبری آمریکا


نظر شما :