تحریم ایران پروژه بزرگ گازی بریتانیا را تعطیل می‌کند

۰۷ فروردین ۱۳۹۲ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۱۴۳۲۶ سرخط اخبار

فاکس بیزینس گزارش داد که شرکت بریتیش پترولیوم (BP) ممکن است تصمیم بگیرد تا پروژه تولید گاز طبیعی در ذخیره گازی "بروس" را در دریای شمال بریتانیا پیش از برنامه ریزی های انجام شده تعطیل کند. مگر این که بتواند راهی را برای تولید مجدد از پروژه مجاور یعنی "رام" پیدا کند. پروژه ای که به دلیل تحریم ایران متوقف شده است.

سخنگوی بریتیش پترولیوم اعلام کرده است که بدون اجرای پروژه رام که می تواند تولید گاز از این منطقه را دو برابر کند، اجرای پروژه بروس به تنهایی از نظر اقتصادی و تجاری به صرفه نخواهد بود.
بریتیش پترولیوم در نوامبر 2010 در پی تحریم های غرب پروژه تولید گاز طبیعی رام را متوقف کرد، چرا که یکی از شرکایش در این پروژه یکی از واحدهای زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران بود.

در همین حال توقف زودهنگام پروژه تولید گاز بروس می تواند آسیب جدی به برنامه های دولت بریتانیا بزند. دولت بریتانیا به تازگی برای تامین امنیت انرژی این کشور و تشویق سرمایه گذاری ها در این حوزه مالیات های مربوط به فعالیت در بخش انرژی را کاهش داده است. حال در صورت توقف پروژه بروس تلاش دولت بریتانیا با شکست مواجه خواهد شد. در همین حال قیمت گاز در بریتانیا به دلیل سرمای پیش بینی نشده با افزایش مواجه شده است.

ذخیره گازی بروس که تولید در آن از سال 1993 میلادی آغاز شده است روزانه معادل 20 هزار بشکه نفت تولید می کند که دوسوم از این میزان تولید گاز طبیعی است. تولید در ذخیره رام نیز در سال 2005 آغاز شده است که به پلت فرم پروژه بروس از طریق یک لوله زیردریایی متصل است. این پروژه قبلا روزانه معادل حدود 30 هزار بشکه نفت تولید می کرد.

به غیر از ایران شرکت های توتال فرانسه، بی اچ پی بیلیتون استرالیا و ماروبنی ژاپن نیز در پروژه بروس با بریتیش پپترولیوم شریک هستند. ذخیره گازی بروس در حدود 340 کیلومتری شمال شرقی شهر آبردین واقع شده است.

کلید واژه ها: پروژه بروس گاز بریتانیا تولید گاز پروژه بروس


نظر شما :