عباسی: تبدیل سوخت ۲۰ درصدی به پودر عقبگرد نیست

۲۵ بهمن ۱۳۹۱ | ۲۲:۰۱ کد : ۱۹۱۲۷۶۳ سرخط اخبار

 

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: این گفت وگوها  به هر حال ادامه دارد و قطع نمی شود تا به یک نتیجه معقول دست یابیم.

*پارچین یک سایت هسته ای نیست

وی درباره بحث بازدید بازرسان آژانس از سایت پارچین گفت: پارچین یک سایت هسته ای نیست و من بارها این مسئله را تکرار کردم؛ ابهاماتی در این باره مطرح می شود که در جهت رفع این ابهامات با آژانس در حال گفت وگو هستیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه رفع ابهامات نیاز به مدارک لازم دارد اظهار داشت: اگر مستندی از سرویس های امنیتی وجود دارد که  آنها را فریب داده است،لازم است به ما ارائه دهند.

*به نظر می رسد آژانس معقول تر شده است

عباسی با اشاره به اینکه سال گذشته از آنها درخواست کرده بودیم که اگر مدرکی در اختیار دارند به ما نشان دهند افزود:آژانس از این مسئله امتناع کرده بود اما به نظر می رسد شرایط قدری عوض شده و در گفت و گوها معقولانه عمل می کنند.

وی با بیان این مساله که از آنها انتظار داریم در این گفت وگوها از موضع منطقی برخورد کنند و حقوق کشور ما را رعایت کنند و اگر مدرکی دارند ارائه کنند تا آن را بررسی کرده و به آن پاسخ دهیم تصریح کرد: فعلا هیچ بحثی درباره بازدید از پارچین یا هر سایت دیگری مطرح نیست و صرفا گفت وگو می شود تا ما به یک نتیجه منطقی دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره برخی اخبار پیرامون تبدیل سوخت اورانیوم به پودر اورانیوم تاکید کرد: تبدیل سوخت روندی بوده که ما از سال گذشته در پیش گرفته بودیم و در 25 بهمن ماه سال 90 از اولین بسته سوخت با حضور رئیس جمهور پرده برداری شد و تاکنون 12 بسته سوخت تولید شده است که بخشی از آنها در اصفهان نگهداری می شود و بخشی دیگر تحویل رآکتورهای اتمی شده و همه مراحل تولید اکسید اورانیوم و تبدیل آنها به صفحات سوخت تحت نظر بازرسان آژانس بوده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: ما به خاطر نیازی که به سوخت 20 درصد داشتیم در حال انجام این کار هستیم و به تدریج اورانیوم غنی شده 20 درصدی خود را به صورت پودر در آورده و به شکل بسته های سوخت برای استفاده در رآکتورهای هسته ای در می آوریم.

عباسی تاکید کرد: این کار برای محدود کردن ذخایر اورانیوم 20 درصدی نیست و نخواهد بود و تنها به منظور راه اندازی رآکتورهای تحقیقاتی ماست.

*تبدیل اورانیوم 20 درصد به پودر برای محدود کردن ذخایر نیست

وی درباره ابراز خرسندی کشورهای غربی از این مسئله گفت: مگر  ما سوخت را برای چه می خواستیم؟ این مسئله عقبگرد نسبت به هیچ چیز محسوب نمی شود؟ آنها ادعا می کنند که ما اگر اورانیوم 20 درصد را غنی کرده ایم برای مباحث دیگری است ولی از ابتدا گفته شد که این کار برای تامین سوخت رآکتور تهران است و آنها از دادن این سوخت به ما خودداری کردند.

وی افزود: خوشبختانه ما این توانمندی را داشتیم و به مقدار لازم در حال تولید سوخت 20 درصدی هستیم. تولید سوخت ما نیز تحت نظر آژانس است و مقدار آن به گرم گزارش می شود، این مسئله به معنای کوتاه آمدن یا هر منظور دیگری نیست و ما تنها برای تامین نیازهای خودمان این کار را انجام می دهیم.

عباسی در پاسخ به سوال دیگری درباره نسل جدید سانتریفیوژ های جدید در سایت نطنز گفت: مسئله سانتریفیوژ های  نطنز به عنوان نسل اول این سانتریفیوژ ها شناخته می شود و مسئله تولید آنها خاص است و تکنولوژی آنها کمی قدیمی محسوب می شود و ما سالهاست که به این تکنولوژی دست یافتیم.

وی با بیان اینکه ما در سالهای اخیر به تکنولوژی ساخت مواد کامپوزیتی دست یافته و توانسته ایم قطعات سانتریفیوژ را از کامپوزیت بسازیم و ساخت آنها برای ما بسیار راحت تر شده اظهار داشت: واحد کار جداسازی سانتریفیوژها در ماشین های نسل جدید ما بسیار بالاتر است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد:در بهمن 90 از اولین زنجیره نسل جدید سانتریفیوژها پرده برداری کردیم و از آن به بعد تحقیقات ما در این پایلوت کامل شد.

*نصب سانتریفیوژهای جدید از حدود یک ماه پیش آغاز شده است

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای اینکه به تولید صنعتی در این زمینه دست یابیم باید تعداد زیادی از این دستگاه ها را نصب کنیم. نصب سانتریفیوژهای جدید از حدود 1 ماه پیش در سایت نطنز آغاز شده است و با برنامه ریزی که کرده ایم نصب دو برابری آنها ادامه دارد تا بتوانیم آزمایشگاه مرتبط با نسل جدید را تکمیل کنیم.

عباسی تصریح کرد:این سانتریفیوژها را برای غنی سازی ویژه زیر 5 درصد ساخته شده و هیچ استفاده ای از آنها در غنی سازی 20 درصد نمی شود.

*در مورد درز اطلاعات محرمانه به آژانس شکایت کرده ایم

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره شکایت این سازمان از آژانس انرژی اتمی به خاطر انتشار اطلاعات محرمانه گفت: فعلا  پاسخ مناسبی در این باره دریافت نکرده ایم؛ حتی اخیرا اعتراضات جدیدی در این باره داشتیم و نماینده ما در آژانس درباره انتشار خبر نسل جدید سانتریفیوژهای هسته ای از آنان سوال کرده بود که چرا اطلاعات آنها باید از آژانس به بیرون درز پیدا کند.

وی افزود: 3 _ 4 روز بعد از اینکه کارشناسان آژانس نصب این سانتریفیوژها را به آژانس گزارش کردند اطلاعات آنها در اختیار رسانه های غربی قرار گرفت و منبع خود را یکی از کارشناسان آژانس نقل کرده بودند؛ این مسئله دال بر این است که اطلاعات از آژانس به راحتی درز پیدا می کند.

*کارمندان آژانس از سرویس های اطلاعاتی کشور خود حقوق می گیرند

وی با بیان اینکه در آژانس کارمندانی مشغول کار هستند که از آژانس حقوق نمی گیرند بلکه حقوق خود را از کشور خود دریافت می کنند اظهار داشت:این باعث می شود تا آنها اطلاعات خود را در اختیار کشورهای خود، سرویس های امنیتی و رسانه ها قرار دهند؛ ما به آقای آمانو هشدار دادیم که این مسئله باید برطرف شود.

 رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان گفت: ما به آژانس این امتیاز ویژه را داده ایم تا درباره ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای گفت وگو کنیم و این دلیل نمی شود که ما بی جهت اطلاعات خود را درباره اماکن هسته ای به  آژانس دهیم چرا که آژانس مکان امنی برای نگهداری مطالب و اسناد محرمانه نیست.

کلید واژه ها: انرژی سازمان انرژی اتمی اورانیوم نسل نسل جدید سانتریفیوژ سانتریفیوژها ما به نیست و


نظر شما :