اظهارات گستاخانه وزیر خارجه بحرین ادامه دارد

وقت آن رسیده که شاهد کنفرانس "دوستان مردم ایران" باشیم!

۰۱ دی ۱۳۹۱ | ۱۵:۰۴ کد : ۱۹۱۰۶۱۹ سرخط اخبار

به موازارت گسترش امواج قیام مردمی در بحرین و در شرایطی که مشکل بی ثباتی برای رژیم آل خلیفه روز به روز حادتر می شود، به نظر می رسد مقامات این رژیم، فرافکنی را به عنوان بهترین راه حل برای مسائل خود در نظر گرفته اند. در این راستا، وزیر خارجه این رژیم اظهاراتی شدیداللحن و غیرمعمول را علیه ایران مطرح کرده است.

به گزارش «تابناک»، در پی سخنان حسین امیرعبداللهیان، معاون وزارت خارجه ایران و افشای این امر که رژیم آل خلیفه برای سکوب معترضان شیعه بحرینی از گازهای سمی استفاده می کند، وزیر خارجه این رژیم طی اظهاراتی غیرمعمول و کاملاً خلاف عرف دیپلماتیک، ادعاهایی را علیه ایران مطرح کرده است.

به نوشته روزنامه «الشرق الاوسط»، شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجه بحرین، در این رابطه در صفحه «توئیتر» خود نوشته: «وقت آن رسیده که شاهد کنفرانس "دوستان مردم ایران" باشیم». به نوشته این روزنامه، جمله مذکور به دو زبان عربی و انگلیسی در صفحه توئیتر وی منتشر شده است.

گفتنی است اشاره وزیر خارجه بحرین، به مجموعه کنفرانس های موسوم به «دوستان مردم سوریه» بوده که تاکنون چندین دور از آن در کشورهای مختلف با هدف سرنگونی دولت سوریه برگزار شده است.

اما پیش از این موضع گیری غیرمعمول، وزارت خارجه بحرین نیز با انتشار بیانیه ای رسمی به سخنان امیرعبداللهیان واکنش نشان داده بود که البته لحن آن بیانیه نیز دستکمی از سخنان خود وزیر خارجه اش نداشت.

وزارت خارجه آل خلیفه در بیانیه خود در تلاشی آشکار برای فرافکنی، موضوع مشکلات اقتصادی در ایران را پیش کشیده و موضع گیری های مقامات ایرانی را به منظور سرپوش گذاشتن بر این مشکلات دانسته بود. در این بیانیه همچنین ادعا شده «اصلاحاتی که از سال 2001 توسط شاه حمد آغاز شد، ادامه خواهد یافت تا جامعه بحرین از آزادی، دموکراسی و احترام به حقوق بشر برخوردار باشد»!

علاوه بر این، در این بیانیه از سخنان امیرعبداللهیان با لفظ «تجاوز به حاکمیت بحرین» نام برده و تأکید شده بود این اقدامات باید از سوی ایران پایان یابد.

این اظهارات در حالی از سوی وزارت خارجه بحرین مطرح می شود که از زمان آغاز اعتراضات مردمی در این کشور در سال 2011 تاکنون، گروه ها و سازمان های بین المللی به طور فزاینده ای اقدامات رژیم آل خلیفه در سرکوب اکثریت شیعه مذهب این کشور را محکوم کرده اند.

با این حال، واکنشی تا این حد شدید به یک اظهارنظر کوتاه معاون وزارت خارجه ایران، نشان دهنده عمق بحران سیاسی در بحرین و هراس رژیم آل خلیفه از کوچکترین افشاگری هایی است که ماهیت واقعی اقدامات این رژیم را آشکار سازد.

اما آنچه مشخص است، بیان سخنانی تا این حد تهاجمی و غیرمتعارف، نباید از سوی دستگاه سیاست خارجی کشورمان بی پاسخ بماند؛ به ویژه آنکه اظهارنظر توئیتری وزیر خارجه بحرین، عملاً به معنای درخواست این رژیم برای انجام اقدامات براندازانه بین المللی علیه ایران است.

کلید واژه ها: بحرین آل خلیفه وزیر خارجه بیانیه خارجه بحرین وزارت خارجه رژیم آل خلیفه رژیم آل


نظر شما :