مجله هفته/ اوپک باید منطق داشته باشد

۲۱ بهمن ۱۳۹۰ | ۱۸:۵۹ کد : ۱۸۹۷۷۶۲ اخبار اصلی
امیدواریم لحن محمود بصیری هنرپیشه مجموعه تلویزیونی "آرایشگاه زیبا" را که می گفت: "حرف باید منطق داشته باشد" فراموش نکرده باشید. اگر ماجرای افزایش قیمت نفت و ارتباط آن را با لجاجت های اتحایه اروپا و همسویی کشورهای عربی، با لهجه آن شخصیت تلویزیونی بخوانید برخورد متفاوتی با داستان ما و اوپک خواهید داشت.
مجله هفته/ اوپک باید منطق داشته باشد

دیپلماسی ایرانی: به گفته برخی نمایندگان مجلس، بودجه سال آینده کشورمان که توسط دولت به مجلس ارائه شده، بیش از اندازه روی قیمت نفت حساب کرده و گویی دولت امیدوار است که با تحرکات ضد ایرانی غرب در منطقه و آتش بیاری اعراب حاشیه فارس، بهای نفت سر به فلک بگذارد و دامن مصرف کنندگان اروپایی را بگیرد و از کرده خودشان پشیمان شوند و پول نفت نیز از قبل فروش بی دغدغه آن سر سفره بیاید.

این البته متفاوت با پیش بینی یک مدیر نفتی اروپایی است. قیمت نفت خام برنت در بازارهای اروپا در تازه ترین معاملات به بیش از 112 دلار رسید اما با این وجود یک مدیر شرکت شل پیش بینی کرد که قیمت نفت در اواسط سال 2012 به 70 دلار در هر بشکه برسد.

 سایمون هنری مدیر مالی شرکت نفتی رویال داچ شل پیش بینی کرده است با توجه به راه اندازی پروژه های جدید قیمت هربشکه نفت در اواسط سال 2012 به 70 دلار برسد. 

از سوی دیگر رستم قاسمی وزیر نفت ایران هم با ارسال نامه‌ای به عبدالکریم اللعیبی وزیر نفت عراق و رئیس فعلی اوپک، خواستار رفتار منطقی برخی از کشورهای عضو این سازمان در قبال تحریم نفت ایران توسط اروپا شده است. این نامه همزمان با طرح خصمانه اتحادیه اروپا برای تحریم خرید نفت از ایران و تلاش چند کشور عربی برای جایگزین کردن نفت خود به جای ایران در پالایشگاه‌های اروپایی نوشته شده است. رستم قاسمی به وزیر نفت عراق نوشته است: "سیاست‌های برخی از کشورهای عضو اوپک باید منطقی باشد." وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران همچنین افزوده است: "منفعت همه کشورهای منطقه در گرو مشارکت و همکاری‌های بین طرفین است." 

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیران نفت ایران و عراق یکم بهمن ماه پشت درهای بسته درباره برخی مسائل روز همچون نوسان‌های قیمت جهانی نفت، عدم پایبندی بعضی از اعضای اوپک به نظام سهمیه بندی و ضرورت حفظ و صیانت بیشتر تمامی کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس از تنگه هرمز در تهران گفتگو کردند. این در حالی است که برخی کشورهای عربی عضو اوپک همچون عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و کویت در چند هفته گذشته با هماهنگی تعدادی از کشورهای غربی نظیر امریکا، سیاست هایی را برای جایگزین کردن نفت خام ایران در پالایشگاه‌های اروپایی، ژاپن، کره جنوبی، سریلانکا و هندوستان آغاز کرده اند. 

در همین حال احمد قلعه بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران اخیرا خطاب به شرکت های نفتی اروپایی تهدید کرده است: اگر این شرکت های نفتی قراردادهای بلند مدت فروش نفت خام را برای مدت سه سال تمدید نکنند، شرکت ملی نفت ایران فروش نفت به این شرکت ها را متوقف خواهد کرد. 

این در حالی است که سیدعماد حسینی هفته گذشته از تهیه طرح توقف فروش نفت ایران به اروپا از سوی نمایندگان مجلس خبر داده و گفته بود: در صورت تصویب این طرح، دولت مکلف به توقف فروش نفت به اروپا پیش از آغاز تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا می‌شود. 

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه این طرح با قید فوریت در صحن علنی مجلس بررسی می شود، گفته بود: ایران راهکارهای مقابله با تصمیات خصمانه برخی از کشورهای غربی را اجرایی می کند. 

اعضای اتحادیه اروپا به تازگی برای تحریم نفت ایران به توافق رسیده و مقرر کرده اند تا ابتدای ژوئیه 2012 میلادی (تیرماه 91) کشورهای عضو این اتحادیه واردات نفت خام از ایران را متوقف کنند. بر این اساس، زمانی که تحریم نفت ایران نهایی می شود دولت های اروپایی از امضای قراردادهای نفتی جدید با ایران خودداری خواهند کرد. البته قراردادهای کنونی این کشورها با ایران به قوت خود باقی می ماند.


نظر شما :