رقابت زودرس و جنگ قدرت

۲۱ مرداد ۱۳۸۶ | ۱۵:۳۸ کد : ۱۱۱۳۶ نگاه ایرانی
نویسنده خبر: محمدعلى سبحانى
مقاله اى درباره تبعات انتخابات تازه در لبنان
رقابت زودرس و جنگ قدرت

 

انتخاب میان دوره ای در لبنان برای کسب دو کرسی در پارلمانی بود که مدتهاست تشکیل نمی شود و توسط دولتی انجام شد که در بحران مشروعیت بسر می برد،

 

 با اینکه حزب الله لبنان و برخی از احزاب این انتخابات را غیرقانونی اعلام کردند اما انتخابات درمنطقه«متن» برگزار شد. پیروزی هریک از طرفین نشانگر میزان محبوبیت کسانی بود که قرار است در انتخابات ریاست جمهوری رقابت کنند.

 

امین جمیل رئیس جمهور اسبق لبنان به رقابت با کسی پرداخت که از طرف آقای میشل عون رئیس حزب آزاد ملی حمایت می شد، آقای جمیل بسیار امیدوار بود آقای کمیل خوری را شکست داده و جایگاه فرزندترورشده اش را پر کند.

 

 اما در میان ناباوری، گروه 14 مارس با فاصله بسیار کمی (حدود 500 رأی) بازنده میدانی شد که احتمالاً وی را نسبت به حضور در انتخابات ریاست جمهوری منصرف نموده و طرفداران دولت لبنان را نیز نسبت به حمایت از او با تردید مواجه خواهد ساخت.

 

بحران سیاسی لبنان به دنبال جنگ 33 روزه به وجود آمده است. گروه های مخالف دولت کنونی لبنان با گلایه مندی فراوان از عملکرد دولت آقای سینیوره به مخالفت های مدنی با دولت پرداخته و وزرای خود را از کابینه لبنان بیرون کشیدند و با توجه به مبانی حقوقی و قانونی دولت فعلی را فاقد صلاحیت و مشروعیت اعلام نمودند،

 

 مخالفین با تقاضای کناره گیری از دولت خواهان تشکیل دولت وحدت ملی گردیدند اما دولت لبنان با حمایت  نیروهای خارجی ایستادگی نمود و تا کنون همة تلاشهای میانجیگرانه طرفهای منطقه ای در نزدیک کردن نظرات طرفین به هیچ نتیجه ای نرسیده است،

 

 اوایل مهرماه سال جاری موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است. رئیس جمهور در لبنان توسط دوسوم آراء  مجلس انتخاب  خواهد شد. نکته مهم و مشکل ساز آن است که هیچ یک از طرفین امکان کسب دو سوم آراء را پیدا نخواهند کرد.

 

ریاست جمهور طبق قانون امکان ادامه کار با این عنوان را ندارد و دراین شرایط مجلس مواجه با اختلافات عمیق خواهد گردید.

 

بدین ترتیب کمتر از دو ماه دیگر بحران سیاسی در لبنان به یک خلاء قانونی و حقوقی تبدیل خواهد شد و طرفهای درگیر نخواهند توانست به کارخود  ادامه دهند.

 اما راه حل های مطرح شده برای حل این معضل به شرح زیر است:

 

1.   برخی معتقدند رئیس جمهور از حق قانونی خود استفاده  کرده  و شرایط ویژه اعلام می کند و فردی را به عنوان نخست وزیر موقت تعیین خواهد نمود. دراین صورت لبنان بدون رئیس جمهور، صاحب دودولت خواهد شد و طبیعتاً مشکلات جدیدی به وجود خواهد آمد. در این شرایط لبنان با خشونت های بیشتری مواجه خواهد شد.

 

 

2.   راه حل دیگری که مطرح شده انتخابات زودرس مجلس است. دراین صورت رئیس جمهور ودولت توسط مجلس جدید انتخاب خواهد شد. این راه حل با این مشکل مواجه است که طرف برگزار کننده -دولت لبنان -دارای مشروعیت کافی برای برگزاری انتخابات نخواهد بود،  برخی معتقدند که امکان تشکیل یک دولت موقت وحدت ملی وجود دارد که بتواند برای دورة بسیار کوتاه سر کار آمده و انتخابات را برگزار کند.

 

 

3.   بعضی از ناظران معتقدند که نزدیک شدن به خلاء حقوقی و قانونی و احتمالاً بوجود آمدن مشکلات و خشونت های بیشتر دو طرف را تحت فشار قرار خواهد داد. دراین فاصله نوعی مدارا بر روند سیاسی لبنان غالب شده و با همین ترکیب سیاسی روی دو موضوع مهم «دولت وحدت ملی» و «رئیس جمهور مورد قبول همه» توافق حاصل خواهد شد، هرچند که این امکان شاید مناسب ترین وعملی ترین روش حل مشکلات و بحران سیاسی در لبنان باشد لیکن به دلیل عدم تمایل امریکاییها و اسرائیلی ها نسبت به این طرح امکان عملی شدن آن بسیار کمتر شده است، فرانسوی ها برای اجرای این نلاش بسیاری کردند اما به نتیجه مطلوب نرسیدند.

 

 

4.   سوال باقیمانده آن است درصورت عدم موفقیت روشهای فوق برای حل مشکلات لبنان چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر لبنانی ها به حساسیت شرایط توجه نکنند و با یکدیگر توافق نکنند لبنان با خطر مشکلات داخلی و دخالتهای خارجی مواجه خواهد شد، البته براساس ارض یابی این جانب و شناختی که از رهبران ومردم لبنان دارم، احتمال بازگشت جنگ داخلی به این کشور بسیار بعید است.

محمدعلى سبحانى

نویسنده خبر


نظر شما :