فارسی سازی فامیل ها در تاجیکستان

۰۵ مهر ۱۳۹۹ | ۰۹:۰۴ کد : ۱۹۹۵۷۵۹ سرخط اخبار

خبرنیوز نوشت: مجلس تاجیکستان مصوبه ای را تصویب کرد که طبق آن نام خانوادگی شهروندان تاجیک از "روسی" به "فارسی" تغییر می کند.

نسرین صفریان در این باره نوشت:«به این ترتیب در انتهای نام خانوادگی مردها بجای”اُف” ، “پور” و برای زنان نیز بجای پسوند “اُوا” ، “دخت” جایگزین می شود».


( ۹ )

نظر شما :

خسرو ۰۵ مهر ۱۳۹۹ | ۱۲:۳۶
مبارک باشد ، از این خوشحال شدیم ولی در ایران ، ایرانیان ترک زبان نمی توانند براحتی اسم ترکی برای فرزندانشان انتخاب کنند
حسن ۰۵ مهر ۱۳۹۹ | ۱۳:۲۱
خسرو عزیز مگه نمی‌دانی که برای پیشرفت و ترقی ایران ،تاجیکستان،وافغانستان،که کلا در حد ۳۰ در صد مردمشان به زبان دری افغانی صحبت میکنند ،بایستی ،۷۰ در صد مردمان ساکنشان که ترک زبان هستند،قربانی شوند،،چون پیشرفت قوم دری زبان واجب است،وترک زبانان بایستی اسمیله واستحاله شوند،تا کشورهای مترقی در ی زبان پیشرفت کنند.
ایرج ۰۵ مهر ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۰
خسرو جان چرا سفسطه می‌کنی اسامی آیدین یا شار و سولماز و....اگه ترکی نیست پی چیه چرا هرچه انور آب و کشورهای شمال غرب ایران میگویند طوطی وار تکرار میکنید چرا؟؟؟!!!!!هدفتان چیست ؟؟!!!
سروش ۰۵ مهر ۱۳۹۹ | ۱۶:۲۱
پس پشتوها ترک هستن و ما خبر نداشتیم!!!! افغانستان اگه کلا 10 درصد ترک ازبک داشته باشه که نداره. هزاره هاش که فارسی زبان هستن. تاجیکها و هراتی ها و قسمتهای مرز ایرانش هم که کلا فارس هستن. پشتوهاش هم که الان فهمیدیم ترک هستن. فقط چرا به زبان ترکی صحبت نمی کنن باید رفت و دید چرا و از جهالت درشون آورد.
ایرج ۰۵ مهر ۱۳۹۹ | ۱۸:۴۲
حسن جان چرا از شهرهای فارسی زبان خوارزم و...نمی گویی با جمعیت بیش از 80 رصدی فارسی زبان و از جمعیت بیش از 8 میلیونی تاجیک فارسی زبان ازبکستان جمعیت ازبکستان بیش از 30میلیون است