الصفدی از تصدی پست نخست‌وزیری لبنان انصراف داد

۲۶ آبان ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۳ کد : ۱۹۸۷۵۵۳ سرخط اخبار

وزیر سابق و تاجر لبنانی از پذیرش منصب نخست‌وزیری لبنان انصراف داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از رویترز، محمد الصفدی، وزیر سابق و تاجر لبنانی که توسط احزاب سیاسی این کشور برای تصدی پست نخست‌وزیری تعیین شده بود از پذیرش این منصب انصراف داد.

وی پس از دیدار با جبران باسیل، وزیر خارجه دولت مستعفی لبنان تصمیم به انصراف از پذیرش این منصب گرفت.

الصفدی همچنین حمایت خود را از تعیین سعد حریری برای تصدی پست نخست‌وزیری لبنان را اعلام کرد.

وی تصریح کرد: 30 روز بعد از حضور مردم در خیابان‌ها برای درخواست پیش پا افتاده‌ترین خواسته‌هایشان وضعیت دیگر قابل تحمل نبوده و دیگر وقت رایزنی‌های اضافه نیست.

الصفدی تاکید کرد، چند روز بعد از ابراز تمایل سعد حریری برای تشیکل دولت جدید از سوی من می‌گذرد و من حمایت کامل خود را از عملکرد تیم او اعلام می‌کنم،‌ من به عنوان فردی مسؤول خطر این مرحله را احساس می‌کنم باید سلسله رایزنی‌هایی با طرف‌های سیاسی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد، آخرین رایزنی‌های او شب گذشته با حریری برای بررسی نحوه تشکیل دولت متحد در جهت پاسخگویی به خواسته‌های بحق مردم بود و به نظر او لبنان در مرحله‌ای خاص از تاریخ خود که مستلزم درایت و آگاهی است، به سر می‌برد.

طبق گزارش شبکه "LBCI" لبنان، انصراف الصفدی پس از آن صورت گرفت که وی بر موضع خود درباره تشکیل دولت افراد متخصص و کارآمد برای برآورده ساختن خوسته‌های ملت لبنان پافشاری کرد.

اخیرا حزب الله، جنبش أمل و جریان آزاد ملی با حریری برای انتخاب محمد الصفدی، وزیر و نماینده سابق به عنوان نامزد سمت نخست‌وزیری توافق کردند.

انتخاب الصفدی بعد از آن صورت گرفت که حریری بر موضع خود درباره تشکیل دولت پافشاری کرد. او تأکید داشت که اگر برای تشکیل دولت جدید انتخاب شود این دولت یک دولت کوچک تکنوکرات خواهد بود اما حزب الله و أمل چنین دولتی را قبول ندارند و خواهان دولتی تکنو-سیاسی هستند.

از سوی دیگر جبران باسیل اعلام کرد که محمد الصفدی، وزیر دارایی سابق با تصدی پست نخست‌وزیری لبنان در صورت موافقت گروه‌های سیاسی اصلی موافقت کرده و قرار است مذاکرات در این خصوص دوشنبه شروع شوند.

منابع نزدیک به جریان آزاد ملی در لبنان جمعه اعلام کردند که به صورت اولیه با نامزدی الصفدی برای سمت نخست‌وزیری موافقت شده است.

کلید واژه ها: لبنان


نظر شما :