وزیر خارجه قطر: داماد ترامپ گفته «معامله قرن» ظرف چند هفته آینده آماده می‌شود

۰۸ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۶:۴۲ کد : ۱۹۸۱۹۹۸ سرخط اخبار

وزیر خارجه قطر اعلام کرد مشاور و داماد رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌و‌گو با او خبر داده «معامله قرن» درباره مذاکرات سازش ظرف چند هفته آینده آماده و نهایی می‌شود.

داماد ترامپ گفته «معامله قرن» ظرف چند هفته آینده آماده می‌شود
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» وزیر خارجه و معاون نخست‌وزیر قطر در مصاحبه با رسانه غربی، درباره طرح مدنظر آمریکا در قبال مذاکرات سازش بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی که به معامله قرن موسوم شده،  موضوع برجام و ایران، تنش‌ها بین عربستان سعودی با قطر و قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی اظهارنظر کرده است.

«محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» در مصاحبه با «گاردین» از قدرت‌های بین‌المللی شامل آمریکا خواست مواضع جامع‌تر و فراگیرتری در قبال مسائل منطقه غرب آسیا اتخاذ کنند و تاکید کرد که اقدامات یکجانبه که فلسطینیان یا ایرانی‌ها را شامل نشود، موثر و کارساز نخواهد بود.

او گفت: «هر کسی الان به اوضاع جاری و قطب‌بندی‌ها در منطقه نگاه کند، مطمئنا این موضوع را درک می‌کند که اوضاع اینطور باقی نخواهد ماند. شما نمی‌توانید مردم را برای یک مدت طولانی سرکوب کنید تا از آغاز بی ثباتی جلوگیری کنید، ما فقط می‌خواهیم از رهبران (کشورهای دیگر منطقه) که شروع به اصلاحات بکنند، ما باید به جای دیپلماسی واکنشگرایانه، دیپلماسی پیشگیرانه را در پیش گیریم».

وزیر خارجه قطر درباره برجام گفت: «موضع ما درباره توافق (هسته‌ای) ایران شبیه به موضع اروپایی‌ها است و ما از آن دفاع می‌کنیم. ما خواهان یک مسابقه تسلیحات اتمی در منطقه نیستیم و این خطری برای منطقه است».

او با رد ادعاها درباره اتحاد و همپیمانی قطر با ایران و ترکیه گفت: «موقعیت جغرافیایی ما موقعیت دشواری است. ما به سمت هیچ (کشوری) متمایل نشده‌ایم. شما اگر به این موضوع کلیدی نگاه کنید، شورای همکاری خلیج (فارس) باید به فهم مشترکی با ایران برسد و نه اینکه فقط عربستان سعودی و ایران به فهم مشترک برسند، همه ما در یک منطقه زندگی می‌کنیم و باید به یک درک مشترک از هم برسیم. این مساله تا سال ۲۰۱۷ موضع مشترک شورای همکاری خلیج (فارس) بود اما محاصره (قطر توسط عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر) همه چیز را تغییر داد».

معاون نخست‌وزیر قطر درباره طرح مدنظر دولت آمریکا برای مذاکرات سازش بین فلسطینان و رژیم صهیونیستی موسوم به «معامله قرن» هم اظهارنظر کرد.

وزیر خارجه قطر اعلام کرد که «جرد کوشنر» مشاور ارشد رئیس‌جمهور آمریکا که داماد او نیز هست، به او گفته که معامله قرن «ظرف چند هفته آینده آماده خواهد شد».

به گفته او، قطر به طرحی که راه‌کار دو دولتی را محقق نکند، فلسطین را در مرزهای ۱۹۶۷ ایجاد نکند، حق بازگشت آوارگان فلسطینی را به رسمیت نشناسد و بیت‌المقدس را پایتخت فلسطین نشمارد، علاقه‌ای نخواهد داشت.

مقام‌ها و رسانه‌های آمریکایی پیش از این خبر دادند که آمریکا رونمایی از «معامله قرن» را به بعد از انتخابات نهم آوریل (۲۰ فروردین ۱۳۹۸) رژیم صهیونیستی موکول کرده است.

عبدالرحمان آل ثانی در این مصاحبه درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی در کنسولگری این کشور در استانبول هم صحبت کرد.

وزیر خارجه قطر گفت: «آنچه که اتفاق افتاد، یک جنایت وحشیانه بود. خانواده خاشقچی به پاسخ نیاز دارند و باید بتوانند بفهمند که چه بر سر پدرشان آمده است. باید برای آنچه اتفاق افتاده، پاسخگو باشند».

وی با تاکید بر لزوم همکاری عربستان سعوی با کمیته تحقیق سازمان ملل درباره قتل خاشقچی افزود: «از آنجایی که فرایند تحقیق سازمان ملل یک فرایند بین‌المللی مبتنی بر قوانین بین‌الملل است، همه باید با آن همکاری کنند».

کلید واژه ها: معامله قرن


نظر شما :