با کاسبان تحریم برخورد کنید

۲۷ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۲ کد : ۱۹۷۷۲۶۴ سرخط اخبار

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله ای، آورده است: در دو هفته گذشته که مصادف با نیمه دوم ماه مبارک رمضان بود، مردم با گرانی غیرمتعارفی مواجه شدند که عمدتاً به بهانه تهدیدهای مربوط به تحریم های جدید صورت گرفت ولی از آنجا که تا عملی شدن این تهدیدها زمان زیادی لازم است، به راحتی می توان به این واقعیت پی برد که ایجاد گرانی از ابتکارات کاسبان تحریم بود، همان کسانی که از رفع تحریم ها در دوران قبل از خروج آمریکا از برجام بشدت ناراحت بودند و همصدا با رژیم صهیونیستی و بعضی سران مرتجع عرب نابودی برجام را آرزو می کردند.

سروصداهای فراوانی که بعضی از سردمداران این جماعت در بخش های سیاسی و اقتصادی حتی در مجلس شورای اسلامی به راه انداخته بودند کاملاً نشان می داد که این حضرات برای ضربه زدن به دولت برنامه دارند. آنچه موجب تاسف است این است که این حضرات، منافع مادی خود را بر مصالح عمومی کشور و نظام و مردم ترجیح داده و تلاش کردند به هر قیمتی که شده به گرانی دامن بزنند تا از یکطرف جیب خود را پر کنند و از طرف دیگر در عرصه رقابت سیاسی یک قدم به جلو بردارند.

ایادی این جماعت کاسب تحریم، در محافل مختلف نیز به بلندگوهائی برای ایجاد یک جنگ روانی تبدیل شدند تا صحنه را داغ تر کنند. در موارد زیادی دیده شد عده ای مردم را به خرید انبوه ارزاق تشویق می کردند تا با این کار فضائی روانی و مالامال از دلهره و نگرانی پدید آورند. متاسفانه اینان تا حدودی در این کار خلاف خود موفق هم شدند و نگرانی و انتقاد و اعتراض هائی را نیز برانگیختند.

احتکار، خودداری از فروش کالاها و بالا بردن بی دلیل قیمت ها نیز اقدام عملی این جماعت بود که توسط شاخه اجرائی آنها صورت می گرفت. همانطور که رئیس دفتر رئیس جمهور چند روز قبل اعلام کرد عده ای از این افراد با دریافت ارز 4200 تومانی و تهیه کالا با این ارز، همان کالا را به قیمت بالاتر و گاهی تا دو برابر بیشتر عرضه می کردند. آنها با چاشنی کردن و تزریق نگرانی های مصنوعی به مشتریان تلاش می کنند این گران فروشی و خیانت اقتصادی را توجیه کنند تا بلکه به همان دو هدف تعیین شده توسط کاسبان تحریم کمک نمایند.

مطرح شدن این موضوع در جلسه هیات دولت روز چهارشنبه گذشته، هر چند تا حدودی دیرهنگام ولی اقدام لازمی بود. دستور رئیس جمهور به دستگاه های ذیربط برای ورود به موضوع گرانی نیز بسیار لازم بود، ولی لازم تر از این هر دو، اتخاذ تصمیم جدی برای برخورد قاطع با کاسبان تحریم است. با کاسبان تحریم از دو طریق می توان برخورد موثر کرد؛ یکی افشای آنها و دست های پشت پرده ای که مرتکب این خیانت به ملت و دولت و نظام می شوند و دیگری معرفی آنها به محاکم برای برخورد قانونی با آنها و خشکاندن ریشه خیانتشان.

دولت نباید با این جماعت خائن که در هر شرایطی خون مردم را می مکند تا فربه تر شوند، مماشات کند. اینان حتی در شرایط جنگی نیز از سوداگری دست بر نداشتند و در سال های اخیر نیز هرچه در توان داشتند برای فلج کردن دولت و پر کردن جیب های خود بکار گرفتند.

نکته مهمی که دولت و شخص رئیس جمهور باید به آن توجه داشته باشند اینست که در دستگاه های دولتی هنوز عناصری از همین جماعت که از آورده های دولت های نهم و دهم هستند وجود دارند. با کمال تاسف باید اعتراف کنیم که این عناصر در برخی پست های کلیدی حضور دارند و دولت کنونی علیرغم هشدارهای زیادی که از ناحیه دلسوزان دریافت کرده هنوز برای پاکسازی دستگاه ها از این عناصر اقدامی صورت نداده است. اکنون زمان مماشات نیست.

دولت باید بدنه خود را از عناصر نفوذی که حاضر به همراهی نیستند پاکسازی کند تا بتواند تصمیمات خود را در شرایط حساس عملی سازد. دولت نباید اجازه دهد کاسبان تحریم از بیرون و ایادی آنها از درون دستگاه های اجرائی در مقابل تصمیماتی که به نفع ملت اتخاذ می شود مقاومت کنند. این مسامحه به نفع کشور و ملت ا ست و نه به نفع دولت. مردم از دولت انتظار دارند با کاسبان تحریم، ایادی آنها و ترفندهایشان مقابله کند و در شرایط حساس کنونی مانع تحقق اهداف شوم آنان که خواست دشمنان خارجی نیز هست گردد.

کلید واژه ها: کاسبان تحریم


نظر شما :