آتش کینه صهیونیسم دامان موگرینی را هم گرفت

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۰ کد : ۱۹۷۷۱۷۷ سرخط اخبار

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، سفر «فدریکا موگرینی» به قدس اشغالی برای حضور در نشست «جامعه یهودیان آمریکا» که قرار بود بعد از دیدار وی با پادشاه اردن صورت گیرد لغو شد تا مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تشدید ناخرسندی از«بنیامین نتانیاهو» خاورمیانه را ترک کند.
به نوشته رسانه ها، دلیل لغو این سفر که قرار بود دوشنبه (بیست و یکم خردادماه) صورت گیرد خودداری نخست وزیر رژیم صهیونیستی از ملاقات با موگرینی است. بنا بر اعلان رسانه های رسمی اسرائیل امکان انجام این دیدار به دلیل مشغله کاری نتانیاهو فراهم نشده و به همین خاطر موگرینی از سفر به اراضی اشغالی صرف نظر کرده است.
حاضر نشدن نتانیاهو برای گفت وگو با موگرینی برای بسیاری میزان خشم و ناخشنودی نخست وزیر رژیم صهیونیستی از اروپایی ها به خصوص برجسته ترین چهره سیاستگذاری خارجی اتحادیه را نمایان ساخت.
دلیل اوج گیری خشم صهیونیست ها را ناظران در موضع گیری های موگرینی پس از صدور فرمان انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس جست و جو می کنند.
پس از تصمیم ترامپ در اواسط آذرماه سال گذشته به منظور اعلان پایتختی قدس برای اسرائیل، موگرینی تصریح کرد این اقدام رییس جمهوری آمریکا ما را به عقب برده و به دوره ای تاریک باز می گرداند. وی همچنین بار دیگر راه حل ایجاد دو کشور با پایتختی شهر قدس را تنها راه پایان کشمکش در اراضی اشغالی دانست. در واکنش به این اظهارات بود که صهیونیست ها مواضع موگرینی را چشم پوشی از واقعیتی تاریخی عنوان کردند.
صهیونیست ها در پاسخ به اعتراضات اروپایی به کشتار گسترده مردم غزه و درخواست تحقیق درباره جنایات هفته های اخیر نظامیان اسرائیلی نیز واکنش های تند و خشمگینانه ای از خود نشان دادند از جمله اوایل ماه جاری وزیر انرژی رژیم صهیونیستی اظهار داشت اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال کمک به ایران در برابر تحریم های آمریکا است و بهتر است «به جهنم برود.»
نگاهی به تنش های اخیر در روابط تل آویو با اروپایی ها، انتقاد اعضای اتحادیه از کشتار مردم غزه، انتقال سفارت از تل آویو به قدس، ادامه شهرک سازی های نامشروع و تداوم اقدامات ضدبرجامی و تهدیدآمیز برای منطقه را در زمره مهمترین محورهای اختلافات دو طرف قرار داده است.
همچنین حمایت از مواضع دولت خودگردان از مهمترین دلایل ناخرسندی صهیونیست ها از دولت های اروپایی بوده است. اردیبهشت ماه پارسال بود که نتانیاهو در اعتراض به برخی مواضع برلین از جمله کمک نکردن به لغو قطعنامه ضداسرائیلی در یونسکو بشدت از مقامات آلمانی انتقاد کرد تا جایی که دیدار وی با وزیر امور خارجه این کشور لغو شد.
چالش دیگر در زمستان سال گذشته مربوط به تصویب قانونی در پارلمان لهستان بود که مسوولیت دولت ورشو در برخورد با یهودیان در سال های جنگ جهانی را رد می کرد. پس از تصویب این قانون موسوم به «قانون ضدافترا» صهیونیست ها از آن با عنوان «قانون ضدهولوکاست» یاد کرده و مقامات لهستانی را به باد انتقاد گرفتند.
گذشته از مسائلی از این دست و همچنان که اشاره شد، پایبندی اروپا به توافق هسته ای نیز سبب نارضایتی جدی رهبران تل آویو از مقامات اروپایی شده و آنان بارها چاره جویی اعضای اتحادیه برای مقابله با تحریم های آمریکا را سیاستی نادرست و تهدیدزا برای امنیت منطقه و اسرائیل خوانده اند.
در سفر هفته گذشته نتانیاهو به سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس نیز وی هدف خود را درمیان گذاشتن نگرانی های تل آویو درباره پیامدهای تداوم برجام و سیاست های منطقه ای تهران عنوان کرد اما مقامات این سه کشور همچنان بر پایبندی به تتعهدات توافق هسته ای تاکید کردند.
نکته دیگری که در این میان مهم به نظر می رسد، نقشی است که اتحادیه اروپا و دولت های مهم این اتحادیه برای آینده تحولات فلسطین جست وجو می کند. حمایت بی چون و چرای ترامپ از صهیونیست ها هر چند موجب افسارگسیختگی آنان در جنایتگری و تداوم اشغالگری شده اما آمریکا را از جایگاه میانجی میان اعراب و اسرائیل رانده و نگرانی هایی را در خصوص نبود بازیگری با قدرت چانه زنی و اقناع طرف مقابل صهیونیست ها در موقعیت های بحرانی به وجود آورده است.
از سوی دیگر دولت خودگردان به واسطه حمایت اروپا از راهکار تشکیل دو دولت رسما خواستار نقش آفرینی جدی تر اتحادیه در تحولات فلسطین شده است. در همین زمینه «محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان در دیدار چند ماه پیش با رییس جمهوری فرانسه اظهار داشت: فلسطینیان اکنون در حمایت از منافع خود به اروپا اعتماد دارند و خواستار حضور پررنگ تر اتحادیه و کشورهایی چون فرانسه در عرصه اختلافات با اسرائیل هستند.
مجموعه نگرانی های رژیم صهیونیستی از طرف شدن با اروپا به عنوان میانجی که سال ها در نقش منتقد سیاست های تل آویو ظاهر شده بر ناخرسندی نتانیاهو از رویکردهای اتحادیه افزوده و در اقدامات نامتعارفی چون پرهیز از دیدار با مسوول سیاست خارجی این نهاد اروپایی انعکاس یافته است.

کلید واژه ها: رژیم صهیونیستیموگرینی


نظر شما :