العبادی و صدر نسبت به توطئه علیه عراق هشدار دادند

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۷۷۱۷۱ سرخط اخبار

در پی آتش سوزی در مخزن صندوق های رای در بغداد نخست وزیر عراق آتش سوزی در محل مخزن صندوق های رای در بغداد را طرحی برای هدف قرار دادن کشور و شیوه دموکراتیک آن خواند و از سیستم های امنیتی خواست تحقیقات در این باره را آغاز کنند. این در حالی است که مقتدی صدر نسبت به خطرناک بودن وضعیت عراق هشدار داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه سومریه نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق به تمامی فرماندهی های عملیات در استان های عراق دستور داده تدابیر امنیتی را در خصوص محل نگهداری مخازن صندوق های رای افزایش دهند.

وی خاطرنشان کرد، به تعقیب و پیگرد گروهک های تروریستی که در تلاش برای به بازی گرفتن امنیت و انتخابات عراق هستند، خواهد پرداخت.

العبادی تاکید کرد، به افراد متخصص در اداره جنایی و اداره دفاع مدنی دستور داده تا موقعیت حادثه را شناسایی و گزارشی مفصل از این حادثه و خسارت های به بار آمده را به طور نهایی ارائه دهند.

وی افزود: نیروهای امنیتی باید به حمایت از اماکن نگهداری صندوق های رای و مخازن صندوق های رای در خارج از کشور نیز بپردازند. نیروهای حمایتی ساختمان ها و موسسات هیچ ارتباطی به این مساله ندارند و تنها وظیفه آنها تامین امنیت رای دهندگان و حمایت از ساختمان ها و موسسات و مراکز انتخاباتی و مخزن های رای گیری است.

العبادی تاکید کرد: تحقیقات تا زمان روشن شدن ابهامات حادثه ادامه خواهد داشت و آتش زدن مخزن های رای و همزمان شدن آن با روزی که داعش شهر موصل را اشغال کرد به منزله طرحی برای هدف گرفتن کشور و شیوه دموکراتیک آن است اما ما با مشت آهنین با کسانی که به دنبال ناامنی کشور و شهروندان هستند برخورد می کنیم و تدابیر تضمین کننده را لحاظ خواهیم کرد.

مقتدی صدر رهبر ائتلاف سائرون نیز شب گذشته در توئیتی نوشت، وضعیت عراق خطرناک است و من نسبت به آغاز جنگ داخلی هشدار می دهم.

در این راستا ائتلاف سائرون به ریاست مقتدی صدر اظهار داشت، آتش سوزی الرصافه در نتیجه یک طرح قبلی بود و سازمان های امنیتی مسؤول حمایت از مقرها کوتاهی کرده اند و شبهه توطئه برخی عناصر امنیتی وجود دارد.

ضیاء الاسدی، رئیس هیئت سیاسی جریان صدر نیز اظهار داشت، آتش سوزی در مخازن صندوق های رای توانمندی های عراق را به بازی گرفت و نقض هایی در انتخابات رخ داد اما این مساله در آن حد نیست که انتخابات مجددا برگزار شود.

الاسدی گفت، آتش زدن عمدی مخازن صندوق های رای با هدف لغو نتایج یا نابودی برگه های خالی است که در قالب نتایج انتخابات شمارش شده و کمیسیون انتخابات که از سوی پارلمان برکنار شد نسبت به وجود هزاران مورد آنها هشدار داده بود.

این در حالی است که ریاض بدران، رئیس کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق اظهار داشت، صندوق های حاوی برگه های رای از آتش سوزی رخ داده در مخازن موجود در بغداد سالم مانده اند.

ایاد علاوی، رئیس ائتلاف الوطنیه نیز بار دیگر از طرف های سیاسی عراق خواست تا زمان برگزاری انتخابات جدید به دور از هر گونه تقلب دولت موقت تشکیل دهند.

سعد معن سخنگوی رسمی وزارت کشور عراق روز یکشنبه گفته بود، آتش سوزی در مخزن مربوط به کمیسیون انتخابات که شامل سیستم های الکترونیکی و برخی اسناد مربوط به انتخابات ۱۲ مه بوده رخ داده است.

این سخنگو گفت، نیروهای دفاع مدنی سه مخزن از مجموع چهار مخزن کمیسیون را در اختیار گرفتند و آتش سوزی به صندوق های رای گیری نرسیده است.

مدیر امنیت عمومی اداره دفاع مدنی نیز تصریح کرد، تیم دفاع مدنی توانست مانع از رسیدن آتش به مخازن حاوی صندوق های رای شود.

گفتنی است صندوق های حاوی برگه های رای در چارچوب اصلاحیه سوم قانون انتخابات که اخیرا پارلمان آن را تصویب کرد، باید بازشماری دستی شوند.

پارلمان عراق فعالیت کمیسیون انتخابات را بلوکه کرد و ۹ قاضی برای نظارت بر روند شمارش مجدد دستی بیش از ۱۰ میلیون رای از سوی شورای عالی قضایی تعیین شدند، این در پی آن بود که دولت و فراکسیون های سیاسی گفتند انتخابات با نقض های جدی همراه بود.

به نظر می رسد این آتش سوزی تلاش ها با هدف دستیابی به راه حلی که همه احزاب شرکت کننده در انتخابات را راضی کند به چالش می کشد.

باید خاطرنشان کرد، ائتلاف سائرون با ۵۴ رای در رتبه نخست و ائتلاف الفتح شاخه سیاسی حشد شعبی با ۴۷ کرسی در رتبه دوم و ائتلاف النصر وابسته به حیدر العبادی با ۴۲ کرسی در رتبه سوم انتخابات اخیر عراق گرفتند.


نظر شما :